See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „Lucrări de întreținere și reparații străzi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1”
Description: Prezenta procedura de achizitie publica vizeaza incheierea unui acord-cadru avand ca obiect „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1”. In acest sens, ADP Sector 1, in calitate de autoritate contractanta, organizeaza o licitatie deschisa pentru atribuirea unui acord-cadru pe o perioada de 4 ani (48 de luni). Autoritatea contractanta a impartit prezenta procedura in 3 loturi, cu posibilitatea participarii unui ofertant la unul sau mai multe loturi. Semnarea acordului-cadru se va face cu maxim trei operatori economici. Orice operator economic interesat are posibilitatea de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire in termen de 22 zile pana la depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor acestor solicitări de clarificari în a -12- a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4602068-01/01/2022
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233142 Road-repair works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1 - Lotul 1”
Description: Deoarece in baza AND 554/2002 se recomanda intretinerea curenta si repararea infrastructurii existente, pentru asigurarea respectarii standardului de mediu ISO 14001 si a Directivei Cadru 2008/98/CE a Parlamentului European şi a Consiliului European precum si respectarea Regulamentului de Organizare si Functionare care specifica obligativitatea intretinerii drumurilor pentru siguranta circulatiei si avand in vedere volumul mare de sesizari cu privire la degradarea strazilor si a verificarilor efectuate in teren, prin prezenta se are in vedere incheierea unui acord cadru pentru lucrarile de intretinere si reparatii a strazilor de pe raza administrativ-teritoriala a sectorului 1 pentru perioada 2023-2026. Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a Acordului Cadru Lotul 1 - „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1 - Lotul 1”. Atribuirea contractelor subsecvente se va face fără reluarea competiţiei, prin raportare la condițiile prevăzute la art.118 lit a) din Legea nr.98/2016 actualizată. Estimări ale cantităților minime si maxime ale acordului cadru, respectiv ale contractului subsecvent se regasesc 4.1. Anexa nr. 1 la Formularul de oferta - LOT 1. Limita perimetru Lotul 1: B-dul Regina Elisabeta - Schitu Magureanu - Popa Tatu - Berzei - Buzesti - B-dul Aviatorilor - B-dul Beijing - Sos. Nordului - Elena Vacarescu - DN1 linie centura. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: Autoritatea contractantă estimează că pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru va încheia contractele subsecvente cu următoarea frecvență: Pentru activitățile ce fac obiectul Lotului nr. 1 se estimează că vor fi încheiate aprox. 4 contracte subsecvente, după cum urmează: • Anul 2023: 1 contract subsecvent • Anul 2024: 1 contract subsecvent • Anul 2025: 1 contract subsecvent • Anul 2026: 1 contract subsecvent Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului-cadru și a contractelor subsecvente Valorile estimate pt fiecare dintre cele trei loturi aferente procedurii de atribuire sunt următoarele: Lotul 1: • Val. estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 143.733.391,43 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 179.666.739,29 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 33.872.416,13 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; • Val. estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 47.320.311,43 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent;
Lot: LOT-0002
Title: „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1 - Lotul 2”
Description: Deoarece in baza AND 554/2002 se recomanda intretinerea curenta si repararea infrastructurii existente, pentru asigurarea respectarii standardului de mediu ISO 14001 si a Directivei Cadru 2008/98/CE a Parlamentului European şi a Consiliului European precum si respectarea Regulamentului de Organizare si Functionare care specifica obligativitatea intretinerii drumurilor pentru siguranta circulatiei si avand in vedere volumul mare de sesizari cu privire la degradarea strazilor si a verificarilor efectuate in teren, prin prezenta se are in vedere incheierea unui acord cadru pentru lucrarile de intretinere si reparatii a strazilor de pe raza administrativ-teritoriala a sectorului 1 pentru perioada 2023-2026. Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a Acordului Cadru Lotul 2 - „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1 - Lotul 2”. Atribuirea contractelor subsecvente se va face fără reluarea competiţiei, prin raportare la condițiile prevăzute la art.118 lit a) din Legea nr.98/2016 actualizată. Estimări ale cantităților minime si maxime ale acordului cadru, respectiv ale contractului subsecvent se regasesc 4.2. Anexa nr. 1 la Formularul de oferta - LOT 2. Limita perimetru Lotul 2: B-dul Regina Elisabeta - Splaiul Unirii - Constantin Noica - Calea Plevnei - Linie CF Bucuresti - Constanta, DN1 Elena Vacarescu. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: Autoritatea contractantă estimează că pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru vor încheia contractele subsecvente cu următoarea frecvență: Pentru activitățile ce fac obiectul Lotului nr. 2 se estimează că vor fi încheiate aprox. 4 contracte subsecvente, după cum urmează: • Anul 2023: 1 contract subsecvent • Anul 2024: 1 contract subsecvent • Anul 2025: 1 contract subsecvent • Anul 2026: 1 contract subsecvent Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului-cadru și a contractelor subsecvente • Val. estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 131.477.256,91 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 164.346.571,14 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 24.051.243,92 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; • Val. estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 51.882.707,77 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent.
Lot: LOT-0003
Title: „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1 - Lotul 3”
Description: Deoarece in baza AND 554/2002 se recomanda intretinerea curenta si repararea infrastructurii existente, pentru asigurarea respectarii standardului de mediu ISO 14001 si a Directivei Cadru 2008/98/CE a Parlamentului European şi a Consiliului European precum si respectarea Regulamentului de Organizare si Functionare care specifica obligativitatea intretinerii drumurilor pentru siguranta circulatiei si avand in vedere volumul mare de sesizari cu privire la degradarea strazilor si a verificarilor efectuate in teren, prin prezenta se are in vedere incheierea unui acord cadru pentru lucrarile de intretinere si reparatii a strazilor de pe raza administrativ-teritoriala a sectorului 1 pentru perioada 2023-2026. Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a Acordului Cadru Lotul 3 - „Lucrări de intretinere si reparatii strazi pentru Administrația Domeniului Public Sector 1 - Lotul 3”. Atribuirea contractelor subsecvente se va face fără reluarea competiţiei, prin raportare la condițiile prevăzute la art.118 lit a) din Legea nr.98/2016 actualizată. Estimări ale cantităților minime si maxime ale acordului cadru, respectiv ale contractului subsecvent se regasesc 4.3. Anexa nr. 1 la Formularul de oferta - LOT 3. Limita perimetru Lotul 3: DN1 Linia de centura - Aeroportului - Radu Dragos - Valenii de Munte - CF - Calea Giulesti - Pod Grant - Calea Grivitei - Caransebes - Carpati - Linie CF-Linie CF Bucuresti - Constanta - DN1. Pentru activitățile ce fac obiectul Lotului nr. 3 se estimează că vor fi încheiate aprox. 4 contracte subsecvente, după cum urmează: • Anul 2023: 1 contract subsecvent • Anul 2024: 1 contract subsecvent • Anul 2025: 1 contract subsecvent • Anul 2026: 1 contract subsecvent Lotul 3: • Val. estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 372.174.415,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 465.218.018,75 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 80.164.889,26 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; • Val. estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 130.830.001,96 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent.