See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziție 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații a acestor automotoare, necesare funcționării respectivelor automotoare
Description: Autoritatea pentru Reformă Feroviară - A.R.F. intenționează să realizeze, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Achiziția a 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații a acestora. Achiziția va consta în: A) PRODUSE: 1) 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen, conform cerințelor minimale specificate în Caietul de Sarcini (CS); 2) Alte dotări și accesorii, conform cerințelor specificate în CS. B) SERVICII: 1) Mentenanță și reparații pentru o perioadă de 15 ani si posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanță și reparații cu încă 15 ani (mentenanță totală = 15 ani + 15 ani). Serviciile sunt necesare pentru funcționarea respectivelor automotoare, conform cerințelor specificate în CS; 2) Instruirea personalului în ceea ce privește exploatarea, deservirea RE-H și a aplicațiilor software aferente; 3) Transportul, asigurarea, operarea si asistența tehnică în perioada de garanție. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, a art. 72, alin(1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE, posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanță cu încă 15 ani (15 ani +15 ani) conform cerințelor CS. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări, înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile. AC va răspunde la solicitările de clarificări, până cel mai târziu, în cea de-a 11-a zi dinainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 37314940_RE-H_2024_PNRR
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34620000 Rolling stock
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achiziția va consta în: A) PRODUSE: 1) 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen, conform cerințelor minimale specificate în Caietul de Sarcini (CS); 2) Alte dotări și accesorii, conform cerințelor specificate în CS. B) SERVICII: 1) Mentenanță și reparații pentru o perioadă de 15 ani. Serviciile sunt necesare funcționarea respectivelor automotoare, conform cerințelor specificate în CS; 2) Instruirea personalului în ceea ce privește exploatarea, operarea RE-H și aplicațiilor software; 3) Transportul, asigurarea, punerea în funcțiune, asistența tehnică în perioada de garanție. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, a art. 72, alin(1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE, posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanță cu încă 15 ani (15 ani +15 ani), conform cerințelor CS. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 50222000 Repair and maintenance services of rolling stock
Options:
Description of the options: Materialul rulant existent și-a depăsit deja durata ciclului său de viață sau este aproape de sfârșitul ciclului de viață, iar materialul rulant disponibil pentru a satisface cererea actuală de obligații pentru serviciul public este insuficient. Având în vedere prevederile art.221, alin.(1), lit. a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, art. 2 din Instrucţiunea ANAP 1/2021 în coroborare cu prevederile art. 165 alin. (1) din H.G. nr. 395/2016, (prelungire cu maxim 4 luni), sau, după caz, cu art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016 , în contractul de achiziții va fi prevăzută o clauză de revizuire, privind posibilitatea: - suplimentării perioadei de mentenanță cu încă 15 ani (mentenanță totală = 15 ani + 15 ani), conform cerințelor din caietul de sarcini; Suplimentarea cantităților achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, prin incheierea unor acte adiționale. Pentru activarea clauzei de suplimentare este necesară identificarea și asigurarea sursei de finanțare.