330980-2026 - Competition
Sweden – Radio, television, communication, telecommunication and related equipment – Mötesteknik, TV, ljud, bild och tillhörande tjänster
OJ S 93/2026 15/05/2026
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
1. Buyer
1.1.
Buyer
Official nameKarlskrona kommun
Emailupphandling@karlskrona.se
Legal type of the buyerBody governed by public law
Activity of the contracting authorityGeneral public services
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitleMötesteknik, TV, ljud, bild och tillhörande tjänster
DescriptionAV-produkter och tjänster
Procedure identifiera748a829-5b24-43d5-8a6e-7431e8adc041
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
2.1.1.
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment
Additional classification (cpv): 32232000 Video-conferencing equipment, 32321200 Audio-visual equipment, 32324000 Televisions
2.1.2.
Place of performance
TownKarlskrona
Country subdivision (NUTS)Blekinge län (SE221)
CountrySweden
2.1.3.
Value
Estimated value excluding VAT12 000 000,00 SEK
2.1.4.
General information
Legal basis
Directive 2014/24/EU
2.1.6.
Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusionNotice
Participation in a criminal organisationHar leverantören själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för deltagande i någon kriminell organisation genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt definitionen i artikel 2 i rådets rambeslut 2008/841/RIF av den 24 oktober 2008 om kampen mot organiserad brottslighet (EUT L 300, 11.11.2008, s. 42).
CorruptionHar leverantören själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för korruption genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt definitionen i artikel 3 i konventionen om kamp mot korruption som tjänstemän i Europeiska gemenskaperna eller Europeiska unionens medlemsstater är delaktiga i (EUT C 195, 25.6.1997, s. 1) respektive artikel 2.1 i rådets rambeslut 2003/568/RIF av den 22 juli 2003 om kampen mot korruption inom den privata sektorn (EUT L 192, 31.7.2003, s. 54). Detta skäl för uteslutning omfattar även korruption enligt definition i den nationella lagstiftningen för den upphandlande myndigheten (den upphandlande enheten) eller leverantören.
FraudHar leverantören själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för bedrägeri genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt innebörden i artikel 1 i konventionen om skydd av Europeiska gemenskapernas finansiella intressen (EGT C 316, 27.11.1995, s. 48).
Terrorist offences or offences linked to terrorist activitiesHar leverantören själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för terrorbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt definitionen i artiklarna 1 och 3 i rådets rambeslut av den 13 juni 2002 om bekämpande av terrorism (EGT L 164, 22.6.2002, s. 3). Denna grund för uteslutning omfattar även anstiftan av eller medhjälp till eller försök att begå brott i den mening som avses i artikel 4 i det rambeslutet.
Money laundering or terrorist financingHar leverantören själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för penningtvätt eller finansiering av terrorism genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt definitionen i artikel 1 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/60/EG av den 26 oktober 2005 om åtgärder för att förhindra att det finansiella systemet används för penningtvätt och finansiering av terrorism (EUT L 309,25.11.2005, s. 15).
Child labour and including other forms of trafficking in human beingsHar leverantören själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för barnarbete eller andra former av människohandel genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt definitionen i artikel 2 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/36/EU av den 5 april 2011 om förebyggande och bekämpande av människohandel, om skydd av dess offer och om ersättande av rådets rambeslut 2002/629/RIF (EUT L 101, 15.4.2011, s. 1).
Breaching obligation relating to payment of taxesHar leverantören åsidosatt sina skyldigheter i fråga om betalning av skatter, i det land där denne är etablerad eller i den upphandlande myndighetens eller enhetens medlemsstat om det är ett annat land än etableringslandet?
Breaching obligation relating to payment of social security contributionsHar leverantören åsidosatt sina skyldigheter i fråga om betalning av sociala avgifter, i det land där denne är etablerad eller i den upphandlande myndighetens eller enhetens medlemsstat om det är ett annat land än etableringslandet?
Breaching of obligations in the fields of environmental lawHar leverantören, såvitt denne känner till, åsidosatt sina skyldigheter enligt miljölagstiftningen? Enligt vad som avses vad gäller syftet med denna upphandling i nationell lagstiftning, i meddelandet, i upphandlingsdokumenten eller i artikel 18.2 i direktiv 2014/24/EU.
Breaching of obligations in the fields of social lawHar leverantören, såvitt denne känner till, åsidosatt sina skyldigheter enligt sociallagstiftningen? Enligt vad som avses vad gäller syftet med denna upphandling i nationell lagstiftning, i meddelandet, i upphandlingsdokumenten eller i artikel 18.2 i direktiv 2014/24/EU.
Breaching of obligations in the fields of labour lawHar leverantören, såvitt denne känner till, åsidosatt sina skyldigheter enligt arbetsrätten? Enligt vad som avses vad gäller syftet med denna upphandling i nationell lagstiftning, i meddelandet, i upphandlingsdokumenten eller i artikel 18.2 i direktiv 2014/24/EU.leverantören
BankruptcyHar leverantören gått i konkurs?
InsolvencyÄr leverantören föremål för insolvens- eller likvidationsförfarande?
Arrangement with creditorsHar leverantören ingått ackordsuppgörelse med borgenärer?
Analogous situation like bankruptcy, insolvency or arrangement with creditors under national lawBefinner sig leverantören i en situation motsvarande konkurs till följd av ett liknande förfarande enligt nationella lagar och förordningar?
Business activities are suspendedHar leverantören avbrutit sin näringsverksamhet?
Assets being administered by liquidatorÄr leverantörens tillgångar föremål för tvångsförvaltning?
Grave professional misconductHar leverantören gjort sig skyldig till allvarliga fel i yrkesutövningen? Se, där så är tillämpligt, definitioner i nationell lagstiftning, meddelandet eller upphandlingsdokumenten.
Agreements with other economic operators aimed at distorting competitionHar leverantören ingått överenskommelser med andra ekonomiska aktörer som syftar till att snedvrida konkurrensen?
Conflict of interest due to its participation in the procurement procedureHar leverantören kännedom om någon intressekonflikt, enligt vad som anges i nationell lagstiftning, meddelandet eller upphandlingsdokumenten, till följd av sitt deltagande i upphandlingsförfarandet?
Direct or indirect involvement in the preparation of this procurement procedureHar leverantören eller ett företag med anknytning till denne bistått den upphandlande myndigheten eller enheten med rådgivning eller på annat sätt varit inblandad i förberedelserna av upphandlingsförfarandet?
Early termination, damages, or other comparable sanctionsHar leverantören varit med om att ett tidigare offentligt kontrakt, ett tidigare kontrakt med en upphandlande enhet eller ett tidigare koncessionskontrakt sagts upp i förtid, eller att skadestånd eller jämförbara sanktioner krävts i samband med detta tidigare avtal?
Misrepresentation, withheld information, unable to provide required documents or obtained confidential information of this procedureHar leverantören befunnit sig i någon av följande situationer: a) Denne har i allvarlig omfattning lämnat oriktiga uppgifter för kontroll av skäl för uteslutning eller ska-krav, b) har undanhållit sådan information, c) kan inte utan dröjsmål lämna de styrkande handlingar som den upphandlande myndigheten eller enheten kräver, och d) otillbörliga försök görs att påverka den upphandlande myndighetens eller enhetens beslutsprocess för att tillägna sig konfidentiell information som kan ge leverantören otillbörliga fördelar i upphandlingsförfarandet eller så att av oaktsamhet vilseledande uppgifter lämnas som kan ha en väsentlig inverkan på beslut om uteslutning, uppfyllande av ska-krav eller tilldelning?
5. Lot
5.1.
LotLOT-0001
TitleMötesteknik, TV, ljud, bild och tillhörande tjänster
DescriptionAV-produkter och tjänster
Internal identifier019be0d1-b989-701d-bd5c-db1592dc0848
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment
Additional classification (cpv): 32232000 Video-conferencing equipment, 32321200 Audio-visual equipment, 32324000 Televisions
5.1.2.
Place of performance
TownKarlskrona
Country subdivision (NUTS)Blekinge län (SE221)
CountrySweden
5.1.3.
Estimated duration
Start date01/10/2026
Duration end date30/09/2030
5.1.6.
General information
Reserved participation
Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA)no
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteriaProcurement Document
5.1.11.
Procurement documents
Address of the procurement documentshttps://annonser.clira.io/upphandling/a748a829-5b24-43d5-8a6e-7431e8adc041
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission
Electronic submissionRequired
Address for submissionhttps://annonser.clira.io/upphandling/a748a829-5b24-43d5-8a6e-7431e8adc041
Languages in which tenders or requests to participate may be submittedSwedish
Electronic catalogueAllowed
Deadline for receipt of tenders17/06/2026 23:59:59 (UTC+02:00) Eastern European Time, Central European Summer Time
Duration during which the tender must remain valid150 Days
Information about public opening
Opening date18/06/2026 00:00:00 (UTC+01:00) Central European Time, Western European Summer Time
Terms of contract
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmesNo
Electronic invoicingRequired
Electronic ordering will be usedyes
Electronic payment will be usedyes
5.1.15.
Techniques
Framework agreement
Framework agreement, without reopening of competition
Maximum number of participants1
Information about the dynamic purchasing system
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisationFörvaltningsrätten i Växjö
Organisation providing more information on the review proceduresFörvaltningsrätten i Växjö
8. Organisations
8.1.
ORG-0001
Official nameKarlskrona kommun
Registration number212000-0829
Registration number212000-0829
TownKarlskrona
Postcode3
Country subdivision (NUTS)Blekinge län (SE221)
CountrySweden
Emailupphandling@karlskrona.se
Telephone0455-303000
Internet addresshttps://www.karlskrona.se/
Roles of this organisation
Buyer
8.1.
ORG-0002
Official nameFörvaltningsrätten i Växjö
Registration number202100-2742
TownVäxjö
Postcode35103
Country subdivision (NUTS)Kronobergs län (SE212)
CountrySweden
Emailforvaltningsrattenivaxjo@dom.se
Telephone0470-56 02 00
Internet addresshttps://www.domstol.se/forvaltningsratten-i-vaxjo/
Roles of this organisation
Review organisation
Organisation providing more information on the review procedures
Notice information
Notice identifier/versiona1c4daa0-4098-4e29-a37a-36e9213bfd0e  -  01
Form typeCompetition
Notice typeContract or concession notice – standard regime
Notice subtype16
Notice dispatch date13/05/2026 10:37:45 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Languages in which this notice is officially availableSwedish
Notice publication number330980-2026
OJ S issue number93/2026
Publication date15/05/2026