See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Kit de componente al circuitelor de forță, comandă și transmisie mecanică utilizat la conversia locomotivei LDH 1250 CP în „Locomotiva electrică cu acumulatori"
Description: Entitatea contractanta doreste achizitia a 20 ,,Kituri de componente al circuitelor de forță, comandă și transmisie mecanică utilizate la conversia locomotivei LDH 1250 CP în „Locomotiva electrică cu acumulatori",pentru modernizarea a 20 locomotive diesel hidraulice de 1250 CP utilizate în activitatea de manevră conform cerințelor beneficiarului SNTFC ”CFR Călători”,compuse din agregate și piese descrise în documentația tehnică aferenta brevetului de licență nr. RO131720 B2 cu titlul „Locomotiva electrică cu acumulatori", deţinut de S.C. Romania EUROEST S.A Constanţa, precum și asistență tehnică la adaptare și introducere pe piață a locomotivelor electrice de manevră rezultate după modernizare . Lista principalelor echipamente care compun kitul de adaptare: • Baterii de acumulatori pentru tracțiune, tip Li-Ion • Convertor de tracțiune/încărcare • Motor electric asincron pentru tracțiune • Priză pentru încărcare baterii de acumulatori de la sursă exterioară 380 V CA • Surse statice de alimentare pentru servicii auxiliare • Sisteme de comandă și monitorizare (baterii, temperatură, rezistență de izolație, rețea, etc) • Pupitrele din postul de conducere și controlere comandă tracțiune/frânare electrică • Instalație de răcire convertor, instalație de aer condiționat baterii de tracțiune, rezistențe de încălzire baterii, siguranțe fuzibile/automate, alte protecții electrice • Reductor nou cu suport de adaptare la șasiul locomotivei și suport pentru motorul electric de acționare • Cuplaj elastic pentru conectarea reductorului cu motorul electric de tracțiune • Răcitor pentru ulei reductor • Construcții metalice pentru amplasare set de baterii Kiturile de adaptare furnizate trebuie să respecte cerințele din documentația tehnică aferentă brevetului de licență nr. RO131720 B2 cu titlul „Locomotiva electrică cu acumulatori", deţinut de S.C. Romania EUROEST S.A. Constanţa. Si alte cerinte conform CS 100/839/07.03.2024 Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18 zile , entitatea contractanta raspunzand in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11 zi inaintea termenului limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: A1-RO14257595-SCRL LD 12P/2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34631000 Parts of locomotives or rolling stock
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Entitatea contractanta doreste achizitia a 20 ,,Kituri de componente al circuitelor de forță, comandă și transmisie mecanică utilizate la conversia locomotivei LDH 1250 CP în „Locomotiva electrică cu acumulatori",pentru modernizarea a 20 locomotive diesel hidraulice de 1250 CP utilizate în activitatea de manevră conform cerințelor beneficiarului SNTFC ”CFR Călători” SA. Produsele solicitate vor fi întegrate pe locomotivele aflate în procesul tehnologic de modernizare așa cum au fost solicitate de SNTFC ”CFR Călători” SA, cu respectarea prevederilor din contract, caiet de sarcini, din legislația feroviară europeană sau naționala (STI/NN - specificațiilor tehnice de interoperabilitate / norme naționale) și conform documentației tehnice aferente brevetului de licență nr. RO131720 B2 cu titlul „Locomotiva electrică cu acumulatori", deţinut de S.C. Romania EUROEST S.A. Constanţa. Aplicarea cerinţelor de modernizare din documentaţia tehnică de execuţie aferentă brevetului de invenţie nr. RO131720 B2 prin înlocuirea de subansamble/agregate vechi, neperformante cu subansamble/agregate, sisteme de comandă, supraveghere, acţionare performante cu caracteristici superioare, care sunt în conformitate cu dispoziţiile Normelor Naţionale Tehnice de Referinţă (NNTR), a Specificaţiilor tehnice relevante de interoperabilitate (STI), a fişelor UIC, ale standardelor tehnice internaţionale, europene şi naţionale (ISO, EN şi SR) presupune instalarea în locomotive a unor subansambluri și componente interconectate care să asigure energia necesara funcționării (baterii de acumulatori cu sistemul de încărcare), comanda și reglarea forței de tracțiune, supravegherea funcționării locomotivei, asigurarea transmiterii puterii mecanice pe lanțul cinematic dintre motorul electric de tracțiune și cardanele pentru acționarea osiilor, etc. Toate aceste componente constituie kitul de adaptare, prin integrarea căruia cu componentele păstrate ale locomotivei diesel hidraulice (boghiuri, șasiu, cutie, cabină, instalație de frână, etc) rezultă locomotiva electrică cu acumulatori solicitată. Modernizarea locomotivelor diesel-hidraulice de 1250 CP utilizate în activitatea de manevră prin conversie în locomotive electrice cu acumulatori plug-in se efectuează de către CFR SCRL Braşov S.A în baza a documentaţiei tehnice aferentă pusă la dispoziţie de SNTFC „CFR Călători” S.A. Pentru toate componentele furnizate care se vor monta pe locomotivă cu ocazia modernizărilor, Contractantul va prezenta documente de calitate şi conformitate cu toate cerințele aferente din documentația tehnică aferentă brevetului de licență nr. RO131720 B2 cu titlul „Locomotiva electrică cu acumulatori", deţinut de S.C. Romania EUROEST S.A. Constanţa. Kit de adaptare solicitat: Partea electrică a kitului de adaptare conține următoarele componente, ale căror cerințe sunt în documentația tehnică aferentă brevetului de licență nr. RO131720 B2 cu titlul „Locomotiva electrică cu acumulatori", deţinut de S.C. Romania EUROEST S.A. Constanţa: • Baterii de acumulatori pentru tracțiune, tip Li-Ion • Convertor de tracțiune/încărcare • Motor electric asincron pentru tracțiune • Priză pentru încărcare baterii de acumulatori de la sursă exterioară 380 V CA • Surse statice de alimentare pentru servicii auxiliare • Sisteme de comandă și monitorizare (baterii, temperatură, rezistență de izolație, rețea, etc) • Echipamentele și aparatele ce se vor amplasa pe pupitrele din postul de conducere și controlere comandă tracțiune/frânare electrică • Instalație de răcire convertor, instalație de aer condiționat baterii de tracțiune, rezistențe de încălzire baterii, siguranțe fuzibile/automate, alte protecții electrice Partea mecanică a kitului de adaptare conține următoarele componente: • Reductor nou cu suport de adaptare la șasiul locomotivei și suport pentru motorul electric de acționare • Cuplaj elastic pentru conectarea reductorului cu motorul electric de tracțiune • Răcitor pentru ulei reductor • Construcții metalice pentru amplasare set de baterii
Internal identifier: 1