See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „Servicii de modernizare vagon clasa I seria 1976 și achizitie servicii de mentenanță vagon clasa I modernizat
Description: SNTFC „CFR Calatori” S.A. intentioneaza sa atribuie un contract sectorial pentru prestarea de „Servicii de modernizare vagon clasa I seria 1976 și achizitie servicii de mentenanță vagon clasa I modernizat”. Fondurile necesare pentru această procedură de achiziţie sectoriala sunt prevăzute în Programul anual de achiziţii modernizare material rulant, finantate prin PNRR, Componenta 4 Transport sustenabil I2 – Material rulant feroviar si in Programul anual de achizitii servicii de reparatii si mentenanta material rulant modernizat PNRR avand sursa de finantare – fonduri de la bugetul de stat prin Contractul de Servicii Publice încheiat de SNTFC ”CFR Călători” S.A. cu MTI prin Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF). si aprobat prin H.G. nr. 1453/2022. Contractul intră în vigoare la data semnarii de catre părţi şi este valabil 144 (unasutapatruzecisipatru) luni de la semnarea acestuia, perioadă ce include efectuarea serviciilor de modernizare pentru toate cele 30 vagoane având ca dată de referinţă data de 1 Iulie 2026 pentru execuţia şi livrarea ultimului vagon din modernizare, în vederea încadrării în intervalul stabilit pentru derularea PNRR, urmată de o perioadă de 9 ani (108 luni) pentru asigurarea execuţiei serviciilor de mentenanţă pentru ultimul vagon ce va fi livrat din modernizare. Durata contractului sectorial de prestari servicii va fi de 144 (unasutapatruzecisipatru) luni de la data semnării acestuia si se va încheia după finalizarea procedurii de atribuire a contractului de prestari servicii sub urmatoarea conditie: CLAUZA SUSPENSIVA - Având în vedere că fondurile necesare derulării contractului sunt asigurate prin Contractul de finanțare încheiat de SNTFC ”C.F.R. Călători” – S.A., în calitate de beneficiar, cu MTI în calitate de coordonator de reforme și investiții, în cadrul PNRR - Pilonul I, obiectivul ”Componentei C4. Transport sustenabil”, Entitatea Contractantă va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător al procedurii de atribuire numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi alocate cu această destinație, din fonduri de la bugetul de stat și/sau fonduri europene nerambursabile, iar contractul de finanțare va fi semnat. În cazul în care, indiferent de motive, fondurile necesare achiziției nu vor fi alocate, din fonduri de la bugetul de stat și/sau fonduri europene nerambursabile, iar contractul de finanțare nu va fi semnat, pe o perioadă de max 6 luni de la data aprobării raportului procedurii, procedura de atrib se va anula de drept în conf cu prev art. 225, alin. (1) lit. c), teza a II-a din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție sectoriala.Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că SNTFC „CFR Călători” S.A. nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă SNTFC „CFR Călători” S.A. a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul procedurii acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Conf prev art. 236, alin. (1) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, in contract se va prevede o CLAUZA DE REVIZUIRE, privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanța cu încă 9 ani (mentenanța inițială 9 ani plus încă 9 ani suplimentar), conform cerințelor din Caietul de Sarcini. Operatorul economic va putea solicita clarificari cu 18 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, entitatea contractanta raspunzand in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 11 zile inaintea termenului limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: SNTFCMR 24/2023 avand cod unic de identificare A3-RO11054545-2023-poz 5 si A4-RO11054545-2023-poz 3
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50224200 Reconditioning services of passenger coaches
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: „Servicii de modernizare vagon clasa I seria 1976 și achizitie servicii de mentenanță vagon clasa I modernizat” Cantitatea contractului sectorial de prestare ce urmeaza a se achizitiona este astfel: - Servicii de modernizare vagoane clasa I seria 1976- 30 bucati; - Servicii de mentenanță vagoane clasa I modernizate - 51.529.500 km Nota: În stabilirea cantitatii serviciilor de mentenanţă a vagoanelor modernizate ce urmeaza a se achizitiona, exprimata in kilometri, s-au avut in vedere urmatoarele considerente: - pentru fiecare vagon modernizat un parcurs mediu zilnic de 550 km/zi si o utilizare anuala de 347 zile/an, adică 190.850 km/an; - număr vagoane modernizate la care se efectuează servicii de mentenanţă: 30 vagoane; - durata efectuării mentenanţei la vagoanele modernizate: 9 ani pentru fiecare vagon, Rezultând un parcurs total estimat pentru 30 vagoane modernizate în 9 ani de 51.529.500 km.
Options:
Description of the options: Avand in vedere prevederile art. 236, alin. (1) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, cu modificările și completările ulterioare, în modelul de contract sunt prevăzute clauze de revizuire, la pct.10.5. Reviziuirea prețurilor și, de asemenea, există posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanța cu încă 9 ani (mentenanța inițială 9 ani plus încă 9 ani suplimentar), pentru fiecare vagon în parte, conform cerințelor din Caietul de Sarcini, sub condiţia asigurării fondurilor necesare prin Contractul de Servicii Publice al Entităţii contractante. Pentru asigurarea continuităţii procesului de mentenanţă în scopul mentinerii în activitate a vagoanelor modernizate, Entitatea contractantă îşi va putea exprima intenţia de iniţiere a procesului de aplicare a modificării perioadei de mentenanţă cu încă 9 ani, cel puţin cu 6 luni înainte de expirarea duratei de efectuare a mentenanţei iniţiale pentru prima locomotivă primul vagon modernizat. Această suplimentare a duratei de mentenanţă se va materializa prin încheierea unui act adiţional. Clauzele de revizuire sunt mentionate la art. 10.5 si art. 6.3.2 din modelul de contract, referitor la valoarea estimata pentru serviciile de mentenanta aceasta este o valoare minimala si poate fi revizuita in conditiile legii, respectiv in conditiile prevederilor contractuale mentionate anterior. Referitor la valoarea maximala estimata a serviciilor de mentenanta in cazul suplimentarii perioadei de mentenanta cu inca 9 ani se va realiza decat in cazul in care Autoritatea Feroviara AFER – ONFR va elibera Avizul Tehnic de circulatie si o noua durata normala de functionare in cazul proiectelor de modernizare pe o perioada mai mare de 12 ani. Perioada de 12 ani aferenta pentru o noua durata normala de functionare daca indeplineste cumulativ cerintele reglementate prin art. 2 din OMT 1484/2008, dar daca autoritatea Feroviara dupa trecerea celor 12 ani stabileste ca starea tehnica a vagonului ii mai permite o eventuala prelungire abia atunci se va stabili ca vagonul mai poate circula pana la maxim 18 ani. Perioada de 9 ani a fost luata in calcul tinand cont si de valabilitatea de 10 ani a Contractului de Servicii Publice semnat cu Autoritatea de Reforma Feroviara. Fata de cele de mai sus avand in vedere posibilitatea suplimentarii valoarea estimata, sub forma de interval este de: - Valoarea minima estimată a contractului de achiziţie aferenta procedurii la care se vor raporta evaluarea ofertelor este de 47.933.325,00 EURO fără TVA, rezultata din valoarea pentru serviciile de modernizare finantata PNRR si valoarea serviciilor de mentenanta; - Valoarea maxima estimata a contractului de achizitie care reprezinta valoarea ce cuprinde eventualele revizuiri/modificari la contract este de 47.933.325 EURO fara TVA + 18.035.325 EURO fara TVA = 65.968.650 EURO fara TVA pentru o perioada de mentenanta de 18 ani. Valoarea serviciilor de mentenanţă a fost calculată pentru o perioada de 9 + 9 ani calendaristici, de la punerea in serviciu a vagonului modernizat cu o utilizare anuală de 347 zile si un parcurs mediu zilnic de 550 km/zi.