2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af værktøj, befæstning og personlige værnemidler
Description: Novafos benytter i nærværende udbud en forenklet udbudsproces og et rammeaftalekoncept, der vil gøre det nemmere for både Ordregiver og Tilbudsgiver, og hvorved der tages hensyn til udvikling/udsving i sortiment m.v. Tilbudsgiver behøver ikke, som ved traditionelle udbud, at udfylde omfattende (tilbuds)lister dannet til lejligheden af Ordregiver. Tilbudsgiver skal som en del af tilbuddet levere en oversigt over Tilbudsgivers sortiment inden for nedenstående produktkategorier, samt en rabatsats, der gælder hele Tilbudsgivers sortiment i disse kategorier. Evalueringsteknisk vil der blive anvendt en ’hemmelig’ varekurvsmodel. Rammeaftalen vil omhandle hele Tilbudsgivers sortiment inden for de nævnte produktkategorier. Produktkategori 1: Industri/Beslag/Befæstelse/Bolte Produktkategori 2: Personlige værnemidler Produktkategori 3: VVS Produktkategori 4: Kemi-, tape og hygiejne Produktkategori 5: Stål og metal Produktkategori 6: Udstyr til værksted og byggeplads Produktkategori 7: Værktøj og maskiner Den anslåede værdi af Rammeaftalen (i alt 4 år inklusive mulighed for forlængelser) udgør 4.800.000 kr. eksklusive moms. Ordregiver forventer, at det største forbrug vil være indenfor produktkategori 7 'Værktøj og maskiner'. Beregning af den anslåede værdi tager afsæt i Ordregivers historiske forbrug. Rammeaftaleperiode: 2 år + option på 2 X 12 måneders forlængelse
Previous notice: 416488-2025
Internal identifier: 512952
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Ordregiver har valgt at udbyde én samlet kontrakt. Ordregiver ønsker at indgå aftale med én leverandør.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 44510000 Tools
Additional classification (cpv): 24320000 Basic organic chemicals, 14700000 Basic metals, 35113400 Protective and safety clothing, 44523200 Mountings, 44531510 Bolts and screws, 44512000 Miscellaneous hand tools, 18424000 Gloves, 44511000 Hand tools, 24000000 Chemical products, 24910000 Glues, 18444100 Safety headgear, 35113000 Safety equipment, 18142000 Safety visors, 14622000 Steel, 43320000 Construction equipment, 44115200 Plumbing and heating materials
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Ordregiver har option på at forlænge rammeaftalen på uændrede vilkår i 2 X 12 måneder.