333565-2023 - ResultRomania-Chitila: Electric buses
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
FURNIZAREA DE AUTOBUZE ELECTRICE SI STATII DE INCARCARE AFERENTE
Reference number: 4/2021
II.1.2.
Main CPV code
34144910 Electric buses
II.1.4.
Short description
Funizarea de autobuze electrice noi, cu acționare complet electrică si înmagazinarea energiei electrice in baterii, destinate transportului public de călători pe raza Asocierii dintre Orașului Chitila și a Comunei Mogoșoaia, precum si a stațiilor de încărcare a bateriilor ce vor fi instalate la locurile de parcare a acestor autobuze.
Autobuzele electrice și stațiile de încărcare aferente vor fi achiziționate de către Orasul Chitila, in cadrul urmatoarelor proiecte finantate prin Programul Operațional Regional 2014 -2020:
1. Innoirea transportului public in Orasul Chitila, proiect cod SMIS 123019
2. Linie de transport public cu emisii zero pe ruta Chitila – Mogosoaia, proiect cod SMIS 123020
3. Linie de transport public cu emisii zero pe ruta Chitila – Mogosoaia – Baneasa, proiect cod SMIS 124200
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel puțin 20 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
42418910 Loading equipment
II.2.4.
Description of the procurement
Achizitia a 23 autobuze electrice (din care 10 autobuze electrice de capacitate mica și 13 autobuze electrice de capacitate medie) și 28 de stații de încărcare autobuze electrice (din care 23 stații încărcare lentă, 2 stații de încărcare rapidă pentru autobuzele de capacitate mica si 3 stații de încărcare rapidă pentru autobuzele de capacitate medie) conform specificatiilor tehnice din Caietul de sarcini.
Autobuzele electrice și stațiile de încărcare vor deservi transportul public de călători. Autobuzele electrice vor fi de tip solo (nearticulate), cu planseu jos (podea coborata), fara a avea trepte pe suprafata destinata pasagerilor in picioare, facilitati pentru accesul nelimitat al persoanelor cu mobilitate redusa, fara etaj, caroserie CE, destinate transportului urban de calatori conform Directivei cadru 2007/46/CE de stabilire a unui cadru pentru omologarea autovehiculelor si remorcilor acestora, precum si a sistemelor, componentelor si unitatilor tehnice separate destinate vehiculelor respective, Directivei 2009/33/CE privind promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante si eficiente din punct de vedere energetic, legea serviciilor de transport public local nr. 92/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.