336484-2022 - ResultRomania-Buzău: Works related to water-distribution pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CL 5 Executie si reabilitare foraje in localitatile: Ramnicu Sarat (Voetin), Valea Ramnicului, Grebanu, executie si reabilitare statii de captare/ tratare apa potabila/ gospodarii de apa in localitatile: Ramnicu Sarat (Voetin), Puiesti, Valea Ramnicului, Grebanu, Homesti, Zaplazi, Livada, Raducesti, Posta, Babeni si reabilitare rezervoare Podgoria
Reference number: CL 5 POIM 2020
II.1.2.
Main CPV code
45232150 Works related to water-distribution pipelines
II.1.4.
Short description
Contractul implica activitati de proiectare si executie pentru:
Sector 1: Sistem zonal de alimentare cu apa Ramnicu Sarat - Puiesti
Sector 2: Sistem de alimentare cu apa Valea Ramnicului
Sector 3: Sistem zonal de alimentare cu apa Grebanu-Topliceni
Activitatile contractului includ:
a) Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru statii de tratare apa noi, gospodarii de apa noi sau reabilitarea gospodariilor de apa si reabilitarea si extinderea fronturilor de captare. Proiectul va include printre altele toate documentele necesare (dupa cum ar fi expertize, memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei.
c) Lucrari de constructie.
d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice.
e) Furnizarea si montarea de echipamente de laborator
f) Testare si punere in functiune.
g) Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si asigurarea integrarii echipamentelor din camp in SCADA local si transmiterea datelor in SCADA.
h) Monitorizarea functionarii lucrarilor si acordarea de asistenta/ consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar.
i) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile.
j) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.
Valoarea estimata a achizitiei sectoriale este de: 77.099.932 lei ( valoare fata T.V.A) din care contravaloarea dotarilor de achizitionat pentru acest contract este de 1.823.995 LEI (valoare fara T.V.A) conform Devizului General privind cheltuielile necesare realizarii obiectivului de investitii.
Valoarea estimată a contractului nu include “cheltuieli diverse și neprevăzute”. Suma aferenta procentului de diverse si neprevazute, astfel cum acestea au fost definite in Devizul General este de 7.494.588 lei si nu este cuprinsa in valoarea estimata a contractului sectorial.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 24 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza:
- in a 31-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici cu 41 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor
- in a 14-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici cu 24 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31120000 Generators, 39300000 Miscellaneous equipment, 42961200 Scada or equivalent system, 45000000 Construction work, 45232152 Pumping station construction work, 45232430 Water-treatment work, 45247270 Reservoir construction works, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul de lucrari cuprinde proiectare si executie pentru:
Avand in vedere imposibilitatea inserarii unui numar atat de mare de caractere in SEAP in prezenta sectiune, detalierea fiecarui sector, inclusiv cantitatile se regasesc in anexa la fisa de date, document word atasat prezentei documentatii de atribuire.
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati:
- Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice.
- Furnizarea si montarea de echipamente de laborator
- Testare si punere in functiune.
- Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional.
- Monitorizarea functionarii lucrarilor si acordarea de asistenta/ consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar.
- Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile.
- Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.