338514-2020 - ResultRomania-Iaşi: Tramline construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrări de construcții pentru proiectul „Reabilitarea infrastructurii de tramvai Iași-Dancu"
Reference number: 4541580/2019/35427
II.1.2.
Main CPV code
45234126 Tramline construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul achizitiei consta in realizarea lucrarilor reprezentand reabilitarea infrastructurii de tramvai în municipiul Iași-Dancu. Descrierea lucrarilor este disponibila în sectiunea „Caiete de sarcini” din cadrul prezentei documentatii de atribuire.
Conform HG 907/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, art. 7 alin. (4), indicatorii tehnico-economici pentru prezenta investitie sunt:
(a) indicatori maximali, respectiv valoarea totală a obiectului de investiţii, exprimată în lei, fara TVA, în conformitate cu devizul general este de 45 035 176,97 RON fara TVA compusa din valoarea C + M: 43 972 050,67 RON fara TVA, la care se adauga valoare dotari (butoni stradali): 1 063 126,30 RON fara TVA;
(b) indicatori minimali, respectiv indicatori de performanţă – elemente fizice/capacităţi fizice care să indice atingerea ţintei obiectivului de investiţii şi după caz, calitativi, în conformitate cu standardele, normativele şi reglementările tehnice în vigoare.
Elemente fizice/capacitati fizice pentru tronsonul de linie de tramvai cuprins intre intersectia strazilor Vasile Lupu si Str. Aurel Vlaicu si limita intravilan municipiul Iasi:
— reabilitare cale de rulare tramvai 2 460,00 ml – cale de rulare dubla;
— reabilitare Pod Ciurchi II;
— lucrari de construire statii de transport public tramvai – opt statii;
— reabilitare trotuare in suprafata de 9 350,00 m²;
— reabilitare spatiii verzi in suprafata de 1 775,00 m².
Termenul pana la care autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari potrivit prevederile art. 160 alin. (1) si (2) din Legea 98/2016, asa cum a fost modificat prin OUG 107/2017 din 20.12.2017, stabilit prin raportare la termenul-limita de depunere a ofertelor este de 11 zile. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 20 de zile (inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221119 Bridge renewal construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Municipiul Iaşi, Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt nr. 11, Iași, România este beneficiarul investiției şi autoritatea de implementarea proiectului, organizarea procesului de achiziţie publică şi derularea lucrarilor contractate.
Obiectivul general al achizitiei consta in reabilitarea în municipiul Iași a infrastructurii și suprastructurii căii de rulare tramvai pe tronsonul cuprins între intersecția strazilor Vasile Lupu cu Str. Aurel Vlaicu si limita intravilan a Municipiului Iasi, acontribuind astfel la reducerea emisiilor de carbon in municipiul Iasi prin investitii bazate pe PMUD. Obiectivul de investitie este localizat in Romania, regiunea de nord-est, judetul Iasi, municipiul Iasi, în zona de est a municipiului Iasi, pe artera functionala Iasi-Dancu, pana la limita cu UAT comuna Holboca, pe acelasi trase cu DJ 249A.
Strategia Integrata de Dezvoltare Urbana (SIDU) 2014-2030 realizata pentru Municipiul Iasi si Zona Metropolitana identifica nevoi si probleme locale, aferente provocarilor urbane la nivel european.
Una din directiile de actiune din cadrul SIDU cuprinde extinderea si modernizarea liniilor de transport public: „Reabilitarea infrastructurii de tramvai Iasi-Dancu”. Proiectul se regaseste în portofoliu SIDU la O2 – Punct conector; O2.4 – Sistem de transport public eficient si atractiv care sa deserveasca într-un mod echilibrat locuitorii municipiului Iasi si ai zonei metropolitane Iasi; D.2.4.1 – Extinderea si modernizarea liniilor de transport public; nr. crt. 29; pag 359. Pozitia in PMUD – pag. 361, Anexa 6 – Planul de actiune PMUD Iasi/2. Transportul public-integrat, eficient si accesibil/Domeniu 1 Infrastructura/cod proiect 2.1.2.1.