2. Procedure
Procedure
Title: Våbenreoler til Forsvaret
Description: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelsen (herefter FMI) har behov for at anskaffe Våbenreoler til Forsvaret. Dette udbud angår tildeling af en rammeaftale vedrørende levering, reparation samt montage af våbenreoler. Aftalen skal dække FMI's behov for forsvarlig opbevaring af Forsvarsministeriets koncerns våben. Våben, som skal opbevares, vil være af forskellig karakter både i forhold til type, vægt og størrelse.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i medfør af reglerne i direktiv 2009/81/EF (herefter ”forsvars- og sikkerhedsdirektivet”). Udbuddet indeholder en udvælgelsesfase og en tilbudsfase, hvor de virksomheder, der opnår prækvalificering i udvælgelsesfasen, inviteres til at deltage i tilbudsfasen. De formelle regler i forbindelse med udbudsforretningen for så vidt angår ansøgning om prækvalifikation, kommunikation mellem FMI og tilbudsgiverne samt oplysninger i øvrigt fremgår dokumentet ”Udbudsbetingelser – Våbenreoler”, der udgør et supplement til nærværende udbudsbekendtgørelse. Hvis der mod forventning skulle være uoverensstemmelse mellem udbudsbetingelserne og udbudsbekendtgørelsen, har udbudsbekendtgørelsen forrang. Udbuddet består af følgende faser: a) Prækvalifikationsfasen: Ansøger udarbejder sin ansøgning om prækvalifikation på baggrund oplysningerne angivet i udbudsbekendtgørelsen. Ansøgningen færdiggøres ved afsendelse via udbudsportalen Ethics inden for ansøgningsfristen. b) Udvælgelsesfasen: Efter udløb af fristen for at ansøge om prækvalifikation undersøger FMI de indkomne ansøgninger ift. konditionsmæssighed og egnethed. Hvis der er mere end tre egnede ansøgere, foretager FMI udvælgelse blandt de egnede ansøgere. Herefter opfordres de prækvalificerede ansøgere til at deltage i tilbudsfasen og afgive tilbud. c) Tilbudsfasen: Prækvalificerede ansøgere anmodes om at deltage i tilbudsfasen. Tilbudsgiver udarbejder herefter sit tilbud på baggrund af udbudsmaterialet inden tilbudsfristen. d) Tilbudsevaluering: FMI gennemgår og evaluerer tilbuddene i henhold til proceduren fastsat i udbudsmaterialet. e) Tildeling af Aftalen: FMI træffer beslutning om tildeling af Aftalen og underretter tilbudsgiverne derom. For at komme i betragtning til at blive prækvalificeret til at afgive tilbud, skal ansøger fremsende ansøgning indeholdende følgende: a) Prækvalifikationsskema b) Bilag A – Erklæring om arbejdsklausul, CSR og internationale sanktioner c) Bilag B – Erklæring vedrørende om udelukkelsesgrunde og gæld til det offentlige d) Bilag C – Støtteerklæring, Økonomisk og finansiel formåen (kun hvis relevant) e) Bilag D – Støtteerklæring, Teknisk og faglig kapacitet (kun hvis relevant) Prækvalifikationsskema og bilag A-D er tilgængelige via det elektroniske udbudssystem (Ethics). Bemærk, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om deltagelse. Udelukkelsesgrunde Ansøger skal afgive en erklæring på, at tilbudsgiver 1) ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i forsvars- og sikkerhedsdirektivets artikel 39, stk. 1, og udbudslovens § 134 a, samt 2) hvorvidt tilbudsgiver har ubetalt forfalden gæld vedrørende skatter og afgifter eller ydelser til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor tilbudsgiver er etableret. Hvis ansøger består af en sammenslutning af enheder (f.eks. et konsortium), herunder midlertidige joint ventures, skal hver enhed i sammenslutningen afgive en erklæring. Selvom en ansøger eller tilbudsgiver måtte være omfattet af en udelukkelsesgrund, vil FMI ikke udelukke den pågældende, hvis denne har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig. Hvorvidt dokumentationen er tilstrækkelig, afgør FMI. FMI’s vurdering vil ske som ud fra retningslinjerne i udbudslovens § 138, stk. 1-4. Støttende enheder Ifølge forsvars- og sikkerhedsdirektivet kan en ansøger basere sig på andre enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og/eller faglige kapacitet uanset den juridiske karakter af relationen til enhederne. Hvis en ansøger ønsker at basere sig på andre enheders kapacitet og ønsker, at disse andre enheders kapacitet skal tages i betragtning ved FMI's vurdering af ansøgers egnethed, skal ansøger dokumentere, at disse andre enheder vil og er forpligtet til at stille de relevante ressourcer til ansøgers rådighed, se bilag C og D.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 39000000 Furniture (incl. office furniture), furnishings, domestic appliances (excl. lighting) and cleaning products
Additional classification (cpv): 39151100 Racking
5. Lot
Lot: LOT-0000