See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de administrare si management pentru Fondul de investitii cu capital de risc si pentru implementarea Instrumentului Financiar de Accelerare a Afacerilor finantat din Programul Regional Vest 2021-2027
Description: Obiectul procedurii de achizitie publica il reprezinta achizitia de servicii de administrare si management pentru Fondul de investitii cu capital de risc si pentru implementarea Instrumentului Financiar de Accelerare a Afacerilor finantat din Programul Regional Vest 2021-2027 - CPV 66140000-3 Servicii de gestionare a portofoliilor Instrumentul Financiar de Accelerare a Afacerilor se implementeaza prin intermediul a trei etape: A. Etapa de PRE-ACCELERARE. In cadrul acestei etape activitatea consta in sustinerea persoanelor cu idei de afaceri, pentru dezvoltarea ideilor incipiente pana la nivelul de Produs Minim Viabil (MVP), prin furnizarea de instruire, mentorat si servicii necesare realizarii MVP-urilor. B. Etapa de ACCELERARE furnizeaza un sprijin combinat, atat finantare (investitii prin capital/quasi-capital) in schimbul unei participatii de capital, precum si indrumare, instruire, mentorat si consiliere a IMM-urilor eligibile, in vederea cresterii profitabilitatii potentiale a acestora. C. Etapa de finantare SEED ofera finantare fie IMM-urilor eligibile care au o obtinut deja o prima finantare in compartimentul de accelerare, fie altor IMM-uri eligibile care au perspective de dezvoltare rapida pe piata. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 19. Clarificarile se vor transmite prin e-mail la adresa Roxana.Meszaros@adrvest.ro. Autoritatea contractanta va raspunde, tot prin e-mail, in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatiilor suplimentare adresate in termenul prevazut in anuntul de participare, in a 12 a zi inainte de data limita pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 15
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66140000 Portfolio management services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Ofertantul declarat castigator va presta urmatoarele servicii: a. va fi responsabil de depunerea unei cereri de finantare, in sistemul informatic MySMIS2021/SMIS2021+, in cadrul apelului de proiecte ce va fi lansat de catre Autoritatea de Management pentru PR Vest ( AM PR Vest) pentru Interventia Regionala IR 1.3.E Instrumente financiare, in conditiile de accesare a fondurilor prevazute in Ghidul solicitantului de finantare pentru Instrumentul Financiar de Accelerare a Afacerilor. b. va infiinta si va obtine autorizarea sau inregistrarea Fondului de Investitii Alternative de capital de risc (FIA) intr-un stat membru al Uniunii Europene conform legislatiei nationale aplicabile sau va propune utilizarea un Fond de Investitii Alternative de capital de risc (FIA) deja înfiintat, aflat in administrarea Administratorului de Fond participant la procedura, care indeplineste conditiile prevazute in caietul de sarcini c. va asigura managementul FIA d. va asigura contributia proprie la FIA e. va atrage fonduri de la Investitori privati independenti f. va implementa Instrumentul Financiar de Accelerare a Afacerilor: i. deruleaza in Etapa de Pre-accelerare sesiunile de pre-accelerare a persoanelor/echipelor cu idei de afaceri cu potential de dezvoltare si sprijina dezvoltarea de idei de a afaceri pana la stadiul de Produs Minim Viabil (Minimum Viabil Product = MVP); ii. va identifica Destinatarii Finali eligibili pentru Etapa de Accelerare si deruleaza programul de accelerare; iii. va realiza finantarea Destinatarilor Finali in Etapa de Accelerare, in conformitate cu Strategia de Investitii si Acordul de Finantare agreat cu AM PR Vest; iv. va asigura identificarea Destinatarilor Finali eligibili pentru Etapa de finantare Seed si analizeaza potentialul lor de viabilitate economica; v. va asigura structurarea, negocierea si realizarea finantarii in Etapa de finantare Seed, in conformitate cu Strategia de Investitii si Acordul de Finantare agreat; vi. va aplica regulile de ajutor de stat si de minimis pentru investitiile realizate in Destinatarii Finali; vii. va asigura monitorizarea si controlul performantei IMM-urilor in care s-au realizat investitii; viii. este responsabil de sprijinirea IMM-urilor finantate in vederea cresterii performantei acestora si implicit a Fondului administrat; ix. va acorda sprijin IMM-urilor pentru realizarea iesirilor din investitii (exit), in conformitate cu Strategia de investitii, strategia de iesire, Acordul de finantare; x. va distribui sumele rambursate din investitii catre Investitori; xi. va organiza lichidarea fondului dupa expirarea termenului specificat al acestuia, cu grija unui bun comerciant (adica intr-o maniera organizata si responsabila), in conformitate cu cerintele Acordului de finantare; xii. va sprijini dezvoltarea unei comunitati care sa permita dezvoltarea expertizei de antreprenoriat, networking si schimb de idei, acces constant la informatii relevante si parteneriate strategice. g. va realiza activitatea de raportare la timp, conform cerintelor Acordului de finantare; h. va asigura publicitatea, informarea si comunicarea necesara in ceea ce priveste activitatea Instrumentului Financiar de Accelerare a Afacerilor. Modul de administrare a activitatii Fondului va fi convenit prin incheierea unui Acord de finantare. Incheierea Acordului de finantare se va face ulterior depunerii si acceptarii cererii de finantare prin sistemul electronic MySMIS2021/SMIS2021+. Acordul de finantare va fi incheiat in conformitate cu legislatia romana si in limba romana. Prestatorul va avea obligatia asigurarii unei bune colaborari cu Autoritatea de Management pentru PR Vest care va desemna un reprezentant, ce va indeplini urmatoarele atributii (oversight operational): Evalueaza periodic progresele, identifica blocajele si raporteaza catre AM/Adunarea Investitorilor; Asigura sprijin pentru realizarea conformitatii cu cerintele legale, de reglementare si etice; Acorda sprijin privind legatura cu partile interesate, start-up-urile si partenerii; Sprijina rezolvarea provocarilor operationale. Durata contractului este de 60 de luni, dar nu mai tarziu de data de 31.12.2029.
Internal identifier: 1