341080-2026 - Competition
Denmark – Construction works for sewage treatment plants, purification plants and refuse incineration plants – Udvidelse af Horsens Centralrenseanlæg
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleUdvidelse af Horsens Centralrenseanlæg
DescriptionHorsens Centralrenseanlæg er dimensioneret til 210.000 PE med en høj grad af industriel belastning, og er til tider hårdt belastet, hvis man tager udgangspunkt i traditionelle statiske dimensioneringsberegninger og nu værende anlægskonfiguration. Alligevel har renseanlægget performet godt i forhold til et tidligere kvælstofkrav på 8 mgTN/l. Renseanlægget er nu, som en del af Indsatsbekendtgørelsen, blevet pålagt et skærpet rensekrav på 3,5 mgTN/l i udløbet fra renseanlægget. Det betyder samlet set, at den biologiske kapacitet skal udvides, således at renseanlægget kan overholde et gennemsnitligt udledningskrav på 3,5 mgTN/l. Grundet den øgede hydrauliske belastning som følge af stadig mere ekstreme nedbørshændelser, er Horsens Centralrenseanlægs hydraulisk de seneste år blevet opdateret. Det inkluderede nye riste, nye indløbspumper, opdateret mellempumpestation og et tungtslamsanlæg (S::Select). Nu er turen kommet til sand- og fedtfang, hvor renseanlægget procesteknisk er begrænset til 2.700 m3/h, mens det hydraulisk er begrænset til 6.500 m3/h. Det ønskes at fordoble denne kapacitet, således at der ved endt projekt på renseanlægget er to nye/ny renoverede sand- og fedtfang med en samlet procesteknisk kapacitet på 5.400m3/h og en hydraulisk kapacitet på 13.000m3/h. Projektet udbydes som en totalentreprise, herunder, projektering, jord og betonentreprise, smede- og maskinentreprise, el-entreprise, grundvandssænkning og rensning, samt alle relevante ingeniørberegninger for den samlede totalentreprise med procesgaranti.
Previous notice128872-2026
Internal identifier654674
Type of procedureNegotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45252000 Construction works for sewage treatment plants, purification plants and refuse incineration plants
Additional classification (cpv): 45252100 Sewage-treatment plant construction work, 45252127 Wastewater treatment plant construction work
5. Lot
LotLOT-0000