See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości powyżej 10 000 000 euro na dostawę dostawę angiografu kardiologicznego wraz z pracami adaptacyjnymi oraz aparatu USG dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Description: Przedmiotem niniejszego zamówienia jest dostawa angiografu kardiologicznego wraz z pracami adaptacyjnymi oraz aparatu USG dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Previous notice: 178518-2026
Internal identifier: NZP.272.29.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi w dniu 30.12.2025 podpisał umowę o objęciu wsparciem przedsięwzięcia nr KPOD.07.02-IP.10-0409/25, którego przedmiotem jest poprawa dostępności, efektywności oraz jakości świadczeń zdrowotnych w obszarze kardiologii w woj. łódzkim. Zgodnie z zapisami wniosku środki fin. uzyskane przez Centrum zostaną przeznaczone na zakup spec. sprzętu, w tym angiografu kardiologicznego z adaptacja pracowni oraz aparatem USG. Jednym z warunków zachowania fin. jest rozliczenie zakupu urządzeń do dnia 30.06.2026r. Tym samym brak wydatkowania środków finansowych uzyskanych na podstawie zawartej umowy w terminie do dnia 30.06.2026r. oznaczać będzie po stronie Centrum obowiązek sfinansowania zakupu ze środków własnych i utrata dofinansowania. Analizując plan zamówień Centrum wynika, iż angiografu kardiologicznego z adaptacja pracowni oraz aparatem USG powinien nastąpić przy zastosowaniu procedury unijnej, dla której właściwym terminem składania ofert jest okres 35 dni. Na podstawie przeprowadzonego badania rynku wynika, że dostawa wraz z instalacją angiografu kardiologicznego z adaptacja pracowni oraz aparatem USG wymaga min130dni od daty podpisania umowy z wykonawcą. Jednocześnie przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego wymaga min. 65 dni. Przedmiotowa analiza wskazuje więc, że zachowanie ustawowego terminu składania ofert w tym postępowaniu stanowi realne zagrożenie dla zachowania terminu przyznanego dof. Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2 pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Jak wskazuje się w wyroku KIO z 14.07.2023 r. (sygn. akt KIO 1844/23) "do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. mówi jedynie o tym, by skrócenie terminu składania ofert było uzasadnione. Brak uzasadnienia skrócenia terminu w dokumentach publikacyjnych nie wyklucza sytuacji, w której skrócenie terminu faktycznie było uzasadnione, a czynność Zamawiającego prawidłowa. (...) Określając termin składania ofert (w tym również termin skrócony) zamawiający powinien mieć również na względzie to, by potencjalni wykonawcy zainteresowani uzyskaniem zamówienia mogli w tym czasie przygotować i złożyć ważną ofertę. Zamawiający powinien więc kierować się warunkami konkretnego postępowania, w szczególności opisem przedmiotu zamówienia, jego złożonością i skalą, przy uwzględnieniu interesów, których ochrona ma zostać zapewniona przez skrócenie terminu." W przedmiotowej sprawie w kontekście terminu dostawy i instalacji angiografu kardiologicznego z adaptacja pracowni oraz aparatem USG oraz terminu rozliczenia dofinansowania oznacza, że ten bardzo krótki termin wydatkowania środków narzucony przez instytucję finansującą realizację zamówienia uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Jak wyżej zostało wskazane, w przepisie brak jest jednoznacznych wytycznych co do sposobu interpretacji powyższego przepisu. Katalog możliwych przyczyn ma więc charakter otwarty. Brak możliwości późniejszego sfinansowania zamówienia uzasadnia skrócenie tego terminu. Jest to obiektywna przyczyna, niezależna od Centrum której nie mogło wcześniej uwzględnić. Nie mając zapewnionego finansowania Centrum nie mogło przecież też wcześniej ogłosić postępowania i udzielić zamówienia. Wobec powyższego w okolicznościach niniejszej sprawy skrócenie terminu jest jedyną szansą realizacji zamówienia .
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
Additional classification (cpv): 33162000 Operating theatre devices and instruments, 33115000 Tomography devices, 45210000 Building construction work, 24111500 Medical gases, 39100000 Furniture, 45000000 Construction work, 45215100 Construction work for buildings relating to health, 45300000 Building installation work, 45400000 Building completion work, 51000000 Installation services (except software), 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71247000 Supervision of building work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Pakiet nr 1 – Dostawa Angiografu kardiologicznego wraz z pracami adaptacyjnymi
Description: Zakres przedmiotowy został szczegółowo opisany w załączeniu do niniejszej SWZ „Zestawienie parametrów technicznych, warunków gwarancji i szkoleń” – Załącznik nr 2, Programie Funkcjonalno-Użytkowym (dalej zw. PFU) oraz wzorze umowy – Załącznik nr 7
Internal identifier: Pakiet nr 1
Lot: LOT-0002
Title: Pakiet nr 2 – Dostawa Aparatu USG
Description: Zakres przedmiotowy został szczegółowo opisany w załączeniu do niniejszej SWZ „Zestawienie parametrów technicznych, warunków gwarancji i szkoleń” – Załącznik nr 2, oraz wzorze umowy – Załącznik nr 7
Internal identifier: Pakiet nr 2