See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Contract de delegare a gestiunii serviciilor publice de transport de persoane în aria teritorială de competență a județului Constanța
Description: Obiectul prezentului contract îl constituie delegarea sarcinilor și responsabilităților către operator cu privire la prestarea propriu-zisă a serviciului public de transport public județean de persoane prin curse regulate pe raza administrativ-teritorială a Județului Constanța. Serviciul cuprinde un număr de 57 de trasee structurate pe 8 grupe de trasee (corespunzătoare a 8 loturi), descrise în cele ce urmează. Data la care entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări și la toate solicitările de informații suplimentare primite de la operatorii economici interesați este/sunt: cu 15 zile calendaristice înainte de termenul limită pentru depunerea ofertelor. Numărul de zile înainte de termenul limită pentru primirea Ofertelor/Solicitărilor de participare până când operatorii economici pot solicita clarificări: 24.
Internal identifier: 2981739_2021_PAAPD1316738
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 - Grupa 01
Description: Lot 1 - Grupa 01 (6 trasee): Traseu 001 Mangalia-Negru Vodă-Viroaga; Traseu 002 Mangalia-2 Mai-Limanu; Traseu 003 Mangalia-2 Mai-Vama Veche; Traseu 004 Negru Vodă-Darabani-Vâlcele; Traseu 005 Mangalia-23 August-Moșneni; Traseu 006 Mangalia-Dulcești-Pecineaga. Valoarea totală estimată fără TVA: 42.116.368,43 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 - Grupa 02
Description: Lot 2 - Grupa 02 (5 trasee): Traseu 007 Constanța-Sanatoriul Agigea; Traseu 008 Constanța-Eforie-Costinești; Traseu 009 Constanța-Cumpăna; Traseu 010 Constanța-Eforie-Mangalia; Traseu 011 Constanța-Eforie-Techirghiol. Valoarea totală estimată fără TVA: 107.307.896,42 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 - Grupa 03
Description: Lot 3 - Grupa 03 (6 trasee): Traseu 012 Constanța-Murfatlar-Poarta Albă; Traseu 013 Constanța-Cobadin-Fântâna Mare; Traseu 014 Constanța-Deleni-Dunăreni; Traseu 015 Constanța-Adamclisi-Viile; Traseu 016 Constanța-Dobromir-Oltina; Traseu 017 Constanța-Admaclisi-Ostrov Vamă. Valoarea totală estimată fără TVA: 60.588.325,73 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4 - Grupa 04
Description: Lot 4 - Grupa 04 (11 trasee): Traseu 018 Hârșova-Ciobanu-Gârliciu; Traseu 019 Hârșova-Ghindărești-Topalu; Traseu 020 Hârșova-Horia-Cloșca; Traseu 021 Constanța-Târgușor-Râmnicu de Jos; Traseu 022 Constanța-Ovidiu-Mihail Kogîlniceanu; Traseu 023 Constanța-N.Bălcescu-Dorobanțu; Traseu 024 Hârșova-Vulturu-Constanța; Traseu 025 Hârșova-Crucea-Constanța; Traseu 026 Constanța-N.Bălcescu-Topalu; Traseu 027 Cernavodă-Rasova-Dunăreni; Traseu 028 Cernavodă-Dunărea-Hârșova. Valoarea totală estimată fără TVA: 66.417.237,87 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Lot 5 - Grupa 05
Description: Lot 5 - Grupa 05 (6 trasee): Traseu 029 Constanța-Ovidiu-Nazarcea; Traseu 030 Constanța-Ovidiu-Fântânele; Traseu 031 Constanța-Ovidiu-Sibioara; Traseu 032 Constanța-Ovidiu-Năvodari; Traseu 033 Constanța-Sibioara-Palazu Mic; Traseu 034 Constanța-Vulturu-Gârliciu. Valoarea totală estimată fără TVA: 64.659.594,36 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Lot 6 - Grupa 06
Description: Lot 6 - Grupa 06 (11 trasee): Traseu 035 Constanța-Medgidia-Cernavodă; Traseu 036 Constanța-Murfatlar-Medgidia; Traseu 037 Constanța-Ovidiu-Medgidia; Traseu 038 Constanța-Poarta Albă Liceu; Traseu 039 Constanța-Ovidiu-Poarta Albă Liceu; Traseu 040 Medgidia-Cuza Vodă; Traseu 041 Medgidia-Țibrinu; Traseu 042 Medgidia-Peștera-Petroșani; Traseu 043 Medgidia-Crucea-Băltăgești; Traseu 044 Medgidia-Adamclisi-Carvăn; Traseu 045 Medgidia-Cobadin. Valoarea totală estimată fără TVA: 90.908.014,35 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Lot 7 - Grupa 07
Description: Lot 7 - Grupa 07 (5 trasee): Traseu 046 Năvodari-Corbu-Vadu; Traseu 047 Constanța-Săcele-Cogealac; Traseu 048 Constanța-Săcele-Mihai Viteazu; Traseu 049 Constanța-Mamaia-Năvodari; Traseu 050 Constanța-Năvodari-Vadu. Valoarea total estimată fără TVA: 73.796.282,01 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Lot 8 - Grupa 08
Description: Lot 8 - Grupa 08 (7 trasee): Traseu 051 Constanța-Mereni-Bărăganu; Traseu 052 Constanța-Potârnichea-Biruința-Topraisar; Traseu 053 Constanța-Mereni-Ciobănița; Traseu 054 Constanța-Gen.Scărișoreanu-Chirnogeni; Traseu 055 Constanța-Amzacea-Dumbrăveni; Traseu 056 Constanța-Amzacea-Negru Vodă; Traseu 057 Constanța-Plopeni-Tufani. Valoarea totală estimată fără TVA: 49.796.233,03 lei. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art.27 alin.(2) lit. a) din Legea nr.92/2007 (actualizată) coroborat cu prevederile art.241 din Legea nr.99/2016 (actualizată).
Internal identifier: 8