See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziția de rame electrice pentru transportul metropolitan de călători și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații necesare funcționării respectivelor trenuri aferente obiectivului de investiție TREN METROPOLITAN CLUJ
Description: Achiziția de rame electrice pentru transportul metropolitan de călători și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații necesare funcționării respectivelor trenuri aferente obiectivului de investiție TREN METROPOLITAN CLUJ CONFORM CERINTELOR CAIETULUI DE SARCINI. A) PRODUSE: 1) 5 rame electrice pentru transportul metropolitan de călători cu opțiunea de suplimentare cu maxim 2 rame electrice, conform cerințelor minimale specificate în Caietul de Sarcini (CS); 2) Alte dotări și accesorii, conform cerințelor specificate în CS. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016 - privind achizițiile publice, ale art. 72, alin. (1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate, în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE privind posibilitatea suplimentării cu maxim 2 rame electrice de acelasi tip conform cerințelor CS, aceleasi performante tehnice (sau superioare), aceleasi conditii contractuale, inclusiv acelasi termen de livrare si acelasi pret de furnizare ofertat in cadrul ofertei castigatoare. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție. B) SERVICII: 1) Mentenanță și reparații pentru o perioadă de 15 ani pentru cele 5 rame electrice achizitionate. Serviciile sunt necesare funcționarii respectivelor rame electrice, conform cerințelor specificate în CS; 2) Instruirea personalului în ceea ce privește exploatarea, operarea ramelor electrice și aplicațiilor software; 3) Transportul, asigurarea, punerea în funcțiune, asistența tehnică în perioada de garanție. Având în vedere prev. art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016 - privind achizițiile publice, ale art. 72, alin. (1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate, în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanță cu încă 15 ani (15 ani +15 ani), conform cerințelor CS pentru cele 5 rame electrice; de asemenea, Clauza de revizuire se aplica si pentru serviciile de mentenanta pe 15 ani aferente celor 2 rame electrice achizitionate suplimentar, inclusiv pentru posibilitatea de suplimentare a serviciilor de mentenanta cu inca 15 ani pentru cele 2 rame electrice achizitionate suplimentar. Serviciile de mentenanță suplimentare vor fi prestate în aceleași condiții contractuale și la același preț unitar ofertat pentru serviciile de mentenanță în cadrul ofertei câștigătoare. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, in aceleasi conditii contractuale, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție. Valoarea estimata a achiziției: - valorile estimate pentru achiziția de 5 rame electrice, cu opțiunea de suplimentare cu maximum 2 rame electrice, precum și pentru serviciile de mentenanță și reparații necesare funcționării acestora pentru perioada de 15 ani cu posibilitatea de suplimentare cu încă 15 ani, sunt cuprinse între 334.250.000 lei și 622.300.000 lei fără TVA din care: 224.000.000 lei fără TVA – achiziție 5 rame electrice; 110.250.000 lei fără TVA – mentenanță și reparații necesare pentru funcționarea a 5 rame electrice pentru o perioadă de 15 ani; 110.250.000 lei fără TVA – pentru posibilitatea extinderii mentenanței și reparațiilor necesare pentru funcționarea a 5 rame electrice pentru o perioadă de încă 15 ani. 89.600.000 lei fără TVA – pentru opțiunea de suplimentare cu achiziția a 2 rame electrice; 44.100.000 lei fără TVA – mentenanță și reparații necesare pentru funcționarea a 2 rame electrice achiziționate suplimentar pentru o perioadă de 15 ani; 44.100.000 lei fără TVA – pentru posibilitatea extinderii mentenanței și reparațiilor necesare pentru funcționarea a 2 rame electrice achiziționate suplimentar pentru o perioadă de încă 15 ani.
Internal identifier: 4305857/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34620000 Rolling stock
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: A) PRODUSE: 1) 5 rame electrice pentru transportul metropolitan de călători cu opțiunea de suplimentare cu maxim 2 rame electrice, conform cerințelor minimale specificate în Caietul de Sarcini (CS); 2) Alte dotări și accesorii, conform cerințelor specificate în CS. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016 - privind achizițiile publice, ale art. 72, alin. (1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate, în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE privind posibilitatea suplimentării cu maxim 2 rame electrice de acelasi tip conform cerințelor CS, aceleasi performante tehnice (sau superioare), aceleasi conditii contractuale, inclusiv acelasi termen de livrare si acelasi pret de furnizare ofertat in cadrul ofertei castigatoare. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție. B) SERVICII: 1) Mentenanță și reparații pentru o perioadă de 15 ani pentru cele 5 rame electrice achizitionate. Serviciile sunt necesare funcționarii respectivelor rame electrice, conform cerințelor specificate în CS; 2) Instruirea personalului în ceea ce privește exploatarea, operarea ramelor electrice și aplicațiilor software; 3) Transportul, asigurarea, punerea în funcțiune, asistența tehnică în perioada de garanție. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016 - privind achizițiile publice, ale art. 72, alin. (1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate, în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanță cu încă 15 ani (15 ani +15 ani), conform cerințelor CS pentru cele 5 rame electrice; de asemenea, Clauza de revizuire se aplica si pentru serviciile de mentenanta pe 15 ani aferente celor 2 rame electrice achizitionate suplimentar, inclusiv pentru posibilitatea de suplimentare a serviciilor de mentenanta cu inca 15 ani pentru cele 2 rame electrice achizitionate suplimentar. Serviciile de mentenanță suplimentare vor fi prestate în aceleași condiții contractuale și la același preț unitar ofertat pentru serviciile de mentenanță în cadrul ofertei câștigătoare. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, in aceleasi conditii contractuale, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție. Valoarea estimata a achiziției: - valorile estimate pentru achiziția de 5 rame electrice, cu opțiunea de suplimentare cu maximum 2 rame electrice, precum și pentru serviciile de mentenanță și reparații necesare funcționării acestora pentru perioada de 15 ani cu posibilitatea de suplimentare cu încă 15 ani, sunt cuprinse între 334.250.000 lei și 622.300.000 lei fără TVA din care: • 224.000.000 lei fără TVA – achiziție 5 rame electrice; • 110.250.000 lei fără TVA – mentenanță și reparații necesare pentru funcționarea a 5 rame electrice pentru o perioadă de 15 ani; • 110.250.000 lei fără TVA – pentru posibilitatea extinderii mentenanței și reparațiilor necesare pentru funcționarea a 5 rame electrice pentru o perioadă de încă 15 ani. • 89.600.000 lei fără TVA – pentru opțiunea de suplimentare cu achiziția a 2 rame electrice; • 44.100.000 lei fără TVA – mentenanță și reparații necesare pentru funcționarea a 2 rame electrice achiziționate suplimentar pentru o perioadă de 15 ani; • 44.100.000 lei fără TVA – pentru posibilitatea extinderii mentenanței și reparațiilor necesare pentru funcționarea a 2 rame electrice achiziționate suplimentar pentru o perioadă de încă 15 ani.
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: A) PRODUSE: 1) 5 rame electrice pentru transportul metropolitan de călători cu opțiunea de suplimentare cu maxim 2 rame electrice, conform cerințelor minimale specificate în Caietul de Sarcini (CS); 2) Alte dotări și accesorii, conform cerințelor specificate în CS. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016 - privind achizițiile publice, ale art. 72, alin. (1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate, în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE privind posibilitatea suplimentării cu maxim 2 rame electrice de acelasi tip conform cerințelor CS, aceleasi performante tehnice (sau superioare), aceleasi conditii contractuale, inclusiv acelasi termen de livrare si acelasi pret de furnizare ofertat in cadrul ofertei castigatoare. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție. B) SERVICII: 1) Mentenanță și reparații pentru o perioadă de 15 ani pentru cele 5 rame electrice achizitionate. Serviciile sunt necesare funcționarii respectivelor rame electrice, conform cerințelor specificate în CS; 2) Instruirea personalului în ceea ce privește exploatarea, operarea ramelor electrice și aplicațiilor software; 3) Transportul, asigurarea, punerea în funcțiune, asistența tehnică în perioada de garanție. Având în vedere prevederile art. 221, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016 - privind achizițiile publice, ale art. 72, alin. (1), lit. (a) din Directiva 2014/24/UE și concluziile studiului de fezabilitate, în contractul de achiziție va fi prevăzută o CLAUZĂ de REVIZUIRE privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanță cu încă 15 ani (15 ani +15 ani), conform cerințelor CS pentru cele 5 rame electrice; de asemenea, Clauza de revizuire se aplica si pentru serviciile de mentenanta pe 15 ani aferente celor 2 rame electrice achizitionate suplimentar, inclusiv pentru posibilitatea de suplimentare a serviciilor de mentenanta cu inca 15 ani pentru cele 2 rame electrice achizitionate suplimentar. Serviciile de mentenanță suplimentare vor fi prestate în aceleași condiții contractuale și la același preț unitar ofertat pentru serviciile de mentenanță în cadrul ofertei câștigătoare. Suplimentarea cantitatilor achizitionate va putea fi făcută fără organizarea unei proceduri competitive, in aceleasi conditii contractuale, prin incheierea unor acte adiționale la contractul de achiziție.