See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Kuntoutuksen pienapuvälineet ja tarvikkeet sekä kuntoutuksen laitteet 2026-2031 DPS
Description: Tällä ilmoituksella HUS-yhtymä perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän (jäljempänä DPS) erilaisten perusterveydenhuollossa ja erikoissairaanhoidossa käytettävien kuntoutuksen pienapuvälineiden, tarvikkeiden ja laitteiden hankkimiseen. Hankittavat tuotteet määritellään tarkemmin kussakin dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisessä kilpailutuksessa. Lähtökohtaisesti tämän dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa kilpailutettavat tuotteet eivät koske Apuvälinekeskusten kautta maksusitoumuksella hankittavia pienapuvälineitä ja laitteita. Pyydämme osallistumishakemuksia "Kuntoutuksen pienapuvälineet ja tarvikkeet sekä kuntoutuksen laitteet 2026-2031" dynaamiseen hankintajärjestelmään (jäljempänä myös DPS). Järjestelmästä hankitaan erilaisia hoitotyön-, kuntoutuksen ja arjen pienapuvälineitä sekä potilaan kuntoutuksessa käytettäviä laitteita niin perusterveydenhuollon kuin erikoissairaanhoidonkin tarpeisiin. Hankinnan kohteeseen kuuluu muun muassa seuraavanlaisia tuotteita/ tuoteryhmiä: • Keittiö- ja tarttumisapuvälineitä • WC- ja hygienia-apuvälineitä + suojavälineitä • Siirtoergonomia- ja asentohoitoapuvälineitä • Terapiatarvikkeita ja -välineitä • Kuntoutuksen pientarvikkeita ja -harjoitusvälineitä • Kuntoutuksen laitteita ja laitesidonnaisia tarvikkeita (Tarkempia tietoja tuoteryhmistä Liitteessä 1 Tietopyynnön tuoteryhmät ja kysymykset) Tilaaja ei sitoudu kilpailuttamaan dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä edellä mainittuja tuotteita vaan ne ovat tässä esimerkinomaisesti. Näiden lisäksi kilpailutukset voivat sisältää myös muita pienapuvälineitä, tarvikkeita ja laitteita. Kilpailutettavat kokonaisuudet määritellään tarkemmin sisäisissä kilpailutuksissa. Dynaamisen hankintajärjestelmän kautta kilpailutettavia tuotteita voidaan hankkia HUS-yhtymän (HUS) lisäksi HUS-yhtymän omistajajäsenille (Helsingin kaupunki, Itä-Uudenmaan hyvinvointialue, Keski-Uudenmaan hyvinvointialue, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue), YTA-alueen hyvinvointialueille (Kymenlaakson hyvinvointialue, Etelä-Karjalan hyvinvointialue ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue) sekä Puolustusvoimille. Hankintaan osallistuvat tahot määritellään erikseen jokaisessa dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisessä kilpailutuksessa. "Kuntoutuksen pienapuvälineet ja tarvikkeet sekä kuntoutuksen laitteet 2026-2031" dynaaminen hankintajärjestelmä on voimassa 25.6.2031 saakka, ellei sitä erillisellä ilmoituksella lyhennetä tai pidennetä. HUS arvioi osallistumispyynnön julkaisuhetkellä, että dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä julkaistaan vuosien 2026 - 2031 aikana vähintään kaksi erillistä kilpailutusta 1) Kuntoutuksen pienapuvälineet ja tarvikkeet kokonaisuus ja b) Kuntoutuksen laitteet ja laitesidonnaiset tarvikkeet kokonaisuus sekä mahdollisesti muita yksittäisiä kilpailutuksia Tilaajan tarpeen mukaan. Em. kokonaisuudet voivat käsittää yhden kokonaisuuden sijasta myös useampia yksittäisiä kilpailutuksia. Suunnitelmat ja määrät ovat vasta alustava ja ne voivat muuttua Tilaajan tarpeen ja tuotteiden ryhmittelyn myötä. Hankinnan arvon arvioidaan olevan laskennallisella viiden (5) vuoden sopimuskaudella maksimissaan 4 960 000 euroa (alv 0 %). Hankinnan toteutuva arvo riippuu kuitenkin kilpailutettavista tuotteista ja niihin kohdistuvista tilausmääristä sekä sisäisten kilpailutusten sopimuskausien pituudesta. Hankinnan arvo saattaa olla merkittävästikin edellä mainittua enimmäisarvoa alhaisempi, eikä enimmäisarvo tuota HUSille mitään määräostovelvoitteita. Dynaamisen hankintajärjestelmään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Se on voimassa hankintailmoituksessa ilmoitettuun päivään asti, ellei sitä keskeytetä tai muuteta dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaollessa. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla, joissa kuvataan ja täsmennetään hankinnan kohde. Jokaisesta sisäisestä kilpailutuksesta solmitaan erillinen sopimus. Sopimuskausi määritellään sisäisessä kilpailutuksessa erikseen tapauskohtaisesti. Sisäisen kilpailutuksen perusteella tehty hankintasopimus voi jatkua määräaikaisena tai toistaiseksi voimassa olevana myös dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaoloajan päättymisen jälkeen. Dynaamiseen hankintajärjestelmään voi hakea tarjoajaksi, jos täyttää soveltuvuusvaatimukset, jotka on ilmoitettu ESPD-lomakkeella ja kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit. Siihen otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. HUS varaa oikeuden hankkia kuntoutuksen pienapuvälineitä, tarvikkeita ja laitteita sekä näihin liittyviä mahdollisia lisäpalveluita tarvittaessa myös tämän dynaamisen hankintajärjestelmän ulkopuolella. Dynaaminen hankintajärjestelmä on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: HUS 597-2025
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintajärjestelmässä noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä dynaaminen hankintajärjestelmä (hankintalain 49-52 §). OSALLISTUMISHAKEMUSTEN KÄSITTELY HUS käsittelee saapuneet osallistumishakemukset ja tekee päätöksen hakijan hyväksymisestä järjestelmään 10 työpäivän kuluessa osallistumishakemuksen vastaanottamisesta. HUS voi pidentää määräaikaa yksittäistapauksissa 15 työpäivään, jos hyväksymisarvioinnissa on tarkasteltava täydentäviä asiakirjoja, muutoin tarkistettava soveltuvuusvaatimusten täyttyminen taikka muusta perustellusta syystä. HUS ilmoittaa mahdollisimman pian ehdokkaalle, onko se hyväksytty dynaamiseen hankintajärjestelmään. Ilmoitus annetaan sähköpostitse hakijan osallistumishakemuksessa ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. HUS voi milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän keston aikana vaatia hyväksyttyjä ehdokkaita toimittamaan 87 §:ssä tarkoitetun uudistetun ja päivitetyn yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan tai 88 §:ssä tarkoitetut poissulkemisen ja soveltuvuuden selvitykset viiden (5) päivän kuluessa pyynnön esittämispäivästä. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN SISÄISET KILPAILUTUKSET Sisäiset kilpailutukset toteutetaan Tarjouspalvelun kautta. Hankintayksikkö voi käyttää julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) mukaista sähköistä huutokauppaa hankkiessaan tässä DPS:ssä tarkoitettuja tuotteita. Dynaamisen hankintajärjestelmän kautta kilpailutettavia tuotteita voidaan hankkia HUS-yhtymän (HUS) lisäksi HUS-yhtymän omistajajäsenille (Helsingin kaupunki, Itä-Uudenmaan hyvinvointialue, Keski-Uudenmaan hyvinvointialue, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue), sekä YTA-alueen hyvinvointialueille (Kymenlaakson hyvinvointialue, Etelä-Karjalan hyvinvointialue ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue) sekä Puolustusvoimille. Hankintaan osallistuvat tahot määritellään erikseen jokaisessa dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisessä kilpailutuksessa. Valintaperusteena sisäisissä kilpailutuksissa käytetään kokonaistaloudellista edullisuutta. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on hankintayksikön kannalta hinnaltaan halvin, kustannuksiltaan edullisin tai hinta-laatusuhteeltaan paras. Jos HUS käyttää kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena ainoastaan halvinta hintaa, se on huomioinut laatuun liittyvät seikat hankinnan kohdetta koskevissa pakollisissa vaatimuksissa. Sisäisten kilpailutusten tarkemmat ehdot on mainittu sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä. Sisäisiin kilpailutuksiin sovelletaan muuten soveltuvin osin tämän osallistumispyynnön ehtoja. HANKINNAT DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN ULKOPUOLELLA HUS pyrkii keskittämään hankinnat tähän dynaamiseen hankintajärjestelmään. HUSilla on kuitenkin oikeus tarvittaessa hankkia tuotteita myös dynaamisen hankintajärjestelmän ulkopuolella esimerkiksi erillisten kilpailutusten, suorahankintojen tai voimassa olevien sopimustensa perusteella. KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Hakemukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33140000 Medical consumables
5. Lot
Lot: LOT-0000