350482-2022 - ResultRomania-București: Construction supervision services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Acord Cadru - Servicii de Dirigentie de santier, SSM si Supervizare pentru investitiile derulate la nivelul Sectorului 4 al Municipiului Bucuresti
Reference number: 4316422/2021/31
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectul achizitiei consta in semnarea unui Acord-Cadru, cu o durata de 36 de luni de la data intrarii in vigoare a Acordului - Cadru, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, in vederea asigurarii de catre Ofertanti, in conditii de siguranta, operativitate si eficienta financiara, a serviciilor de supraveghere a lucrarilor, constand in dirigentie de santier, SSM si Supervizare pentru investițiile derulate la nivelul Sectorului 4 al Municipiului București.
Contractele subsecvente care urmeaza a fi incheiate pe parcursul derularii acordului cadru vor avea ca obiect:
1.Servicii de dirigenție de șantier si SSM pentru investițiile derulate de autoritatea contractantă până în pragul pentru care se aplică dispozițiile H.G 1/2018, care necesită lucrări de complexitate redusă, caracterizate printr-un număr limitat de domenii de autorizare a diriginților de șantier și un număr redus de persoane specializate/autorizate, obligatorii conform dispozițiilor legale pentru derularea lucrărilor;
2. Servicii de dirigenție de șantier, SSM si supervizare (punctul III din caietul de sarcini), pentru investițiile derulate de autoritatea contractantă pânâ în pragul pentru care se aplică dispozițiile H.G 1/2018, care necesită lucrări de complexitate mare, caracterizate printr-un număr extins de domenii de autorizare a diriginților de șantier o varietate de persoane specializate/autorizate implicate, obligatorii conform dispozițiilor legale pentru derularea lucrărilor și pentru a căror eficientă și legală derulare se impune supervizarea/coordonarea acestora ;
3. Supervizarea/coordonarea (punctul IV din caietul de sarcini) pentru anumite categorii de contracte de achiziție aferente obiectivelor de investiții finanțate din fonduri publice, aprobate prin HG nr.1/10.01.2018 cu modificările ulterioare, incluzând și serviciile de la punctele I și II din caietul de sarcini, confom impunerilor legale care le reglementează.
Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, in corelare cu investitia pentru pentru a carei supraveghere autoritatea contractanta contracteaza serviciile prezentului acord cadru.
Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru precum si pentru un contract subsecvent sunt descrise in Caietul de sarcini.
Notă: În prezenta documentație, noțiunea de investiție, trebuie înțeleasă în sens larg și se referă la contractele de lucrări derulate la nivelul autorității contractante, pentru care dispozițiile legale impun obligația achiziționării de servicii din categoria celor care constituie obiectul acordului cadru.
Noțiunea de investiție, din cuprinsul prezentei documentații, nu se referă și nu trebuie privită ca o categorie de contracte a căror finanțare urmează a fi asigurată strict din capitolul bugetar investiții, ci ca rezultat al contractelor de lucrări, indiferent de sursa de finanțare, și de capitolul bugetar din care se asigura finanțarea, dar care necesită potrivit impunerilor legale asigurarea de servicii dintre cele care constituie obiectul acordului cadru.
Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe ... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunilor ANAP, in vigoare la momentul initierii modifcarii.