2. Procedure
Procedure
Title: Stormflodsbeskyttelse af Grenaa, Udbud af totalrådgivning, Norddjurs Kommune
Description: Norddjurs Kommune har gennem de seneste godt 10 år arbejdet kontinuerligt med klimatilpasning med fokus på håndtering af baglandsvand, terrænnært grundvand, stormflod og permanente havvandsstigninger. I december 2023 modtog Norddjurs Kommune tilsagn om tilskud på 12,2 mio. kr. fra Miljøministeriets kystpulje. Sammen med kommunens egenfinansiering udgør det samlede budget 42,05 mio. kr. På den baggrund blev der igangsat et udbud vedrørende udarbejdelse af blandt andet projektforslag og afgrænsningsnotat til en miljøkonsekvensvurdering (VVM). Formålet med dette udbud er at udpege en totalrådgiver, der skal gennemføre miljøkonsekvensvurdering af den samlede stormflodsbeskyttelse samt varetage projektledelse, projektering og udførelse. Der henvises i øvrigt til udbuddets projektbeskrivelse og ydelsesbeskrivelsen for en nærmere redegørelse af projektet og af de ydelser, totalrådgiveren skal varetage.
Internal identifier: Stormflodsbeskyttelse af Grenaa, Udbud af totalrådgivning, Norddjurs Kommune
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: De udbudte ydelse fremgår af udbudsmaterialet. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Såfremt bygherre vælger at gennemføre forhandling, forbeholder bygherre sig ret til at udskille 1-2 tilbudsgivere. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbudsmaterialet kan søges frem via https://rib-software.dk/udbudsportal, udbudsnummer TN118068A, hvor der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger om proceduren for afgivelse af tilbud Eventuelle spørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalens (RIB) spørgsmål-/svar
Additional classification (cpv): 71300000 Engineering services, 90713000 Environmental issues consultancy services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services, 71541000 Construction project management services, 71247000 Supervision of building work, 71400000 Urban planning and landscape architectural services, 90712000 Environmental planning, 71313400 Environmental impact assessment for construction