351877-2022 - ResultRomania-Brașov: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Modernizare drum interjudetean DJ 104A, DJ105C si DJ105P - format din DJ 104A km 0+000-45+000, DJ 105C km 6+300-3+800, DJ 105P 0+000-3+800
Reference number: 4384150_2018_PAAPD1019469
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Obiectul procedurii de achizitie este atribuirea contractului de executie lucrari pentru obiectivul ”Modernizare drum interjudețean DJ 104A, DJ 105C și DJ 105P format din DJ 104A km 0+000-45+000, DJ 105C km 6+300-3+800, DJ 105P 0+000-3+800”
Lucrarea cuprinde modernizarea drumului interjudetean DJ 104A, DJ 105C și DJ 105P, lungime totala propusa pentru modernizare 49,039 km, a trotuarelor, statii transport public, amenajare alveole statii, realizarea scurgerii apelor pluviale (rigole, santuri, drenuri, puturi absorbante), realizarea de podete transversale, podete drumuri laterale, podete accese, reabilitare 8 poduri, construire 7 poduri noi, zid de sprijin din beton armat, reparatii ziduri dede sprijin existente din beton, canalizare pluviala, realizarea masurilor de siguranta circulatiei si amenajarea trecerilor la nivel cu calea ferata.Contractul cuprinde si proiectare si executie deviere/protejare retele utilitati.
Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este de 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut la sectiunea I.1 din fisa de date, respectiv 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45111290 Primary works for services, 45221111 Road bridge construction work, 45234140 Level crossing construction works, 79930000 Specialty design services
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrarea cuprinde modernizarea drumului interjudetean DJ 104A, DJ 105C și DJ 105P, lungime totala propusa pentru modernizare 49,039 km, a trotuarelor, statii transport public, amenajare alveole statii, realizarea scurgerii apelor pluviale (rigole, santuri, drenuri, puturi absorbante), realizarea de podete transversale, podete drumuri laterale, podete accese, reabilitare 8 poduri, construire 7 poduri noi, zid de sprijin din beton armat, reparatii ziduri de sprijin existente din beton, canalizare pluviala, realizarea masurilor de siguranta circulatiei si amenajarea trecerilor la nivel cu calea ferata. Contractul cuprinde si proiectare si executie deviere/protejare retele utilitati.
Valoarea estimata totala este de 111.548.272,89 lei, formata din:
Rezerva de implementare : 350.000 lei fara TVA
Proiectare relocare/protejare retele utilitati pentru care exista liste de cantitati in proiect 50.000 lei fara TVA
Cap. 1.2 – Valoarea estimata a Amenajarii terenului: 3.531.258,77 lei fara TVA;
Cap.1.3 – Valoarea estimate a Amenajarilor pentru protectia mediului: 725.802,22 lei fara TVA
Cap. 4.1 - Valoarea estimata a Construcţiilor şi instalaţiilor: 104.284.109,17 lei fara TVA;
Cap. 5.1 - Valoarea estimata a Organizarii de şantier: 2.607.102,73 lei fara TVA (5.1.1. Lucrari de constructii: 2.085.682,19 lei; 5.1.2. Cheltuieli conexe organizarii santierului: 521.420,54 lei fara TVA)