353745-2022 - ResultRomania-București: Specialised boats
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Acord-cadru pentru „Achiziționarea de mijloace de mobilitate navală – Ambarcațiuni rapide de intervenție”
Reference number: 4193222_2021_PAAPD1314945
II.1.2.
Main CPV code
34521000 Specialised boats
II.1.4.
Short description
1. Initierea si derularea procedurii de achizitie se va realiza prin asocierea in comun a mai multor autoritati contractante, conform prevederilor art. 44 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În prezentul document prin termenul „Autoritate contractantă” se va înțelege asocierea de autorități contractante dintre Inspectoratul General al Poliției de Frontieră (lider de asociere) și Inspectoratul General al Poliției Române (asociat).
2. Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord-cadru pentru achiziţionarea a minim 10 și maxim 75 ambarcațiuni rapide de intervenție..
3. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare, o singura data, in a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECTIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, astfel:
– Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 19;
– Termen de raspuns al autoritatii la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare – a 11 a zi;
4. ATENTIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta!
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Autoritatea contractantă intenţionează să încheie un acord-cadru de achiziţie publică de produse ce presupune furnizarea a minim 10 maxim 75 ambarcațiuni rapide de intervenţie, în vederea suplimentării flotei IGPF, ce va permite desfășurarea misiunilor specifice de supraveghere și securizare a frontierei, în special a celei care este frontiera externă a Uniunii Europene, în vederea combaterii migraţiei ilegale, traficului de persoane şi a altor riscuri cu impact asupra securităţii.
În temeiul art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziție clauza de revizuire privind înlocuirea produselor ofertate cu produse de ultimă generaţie.
Autoritatea contractantă precizează faptul că va utiliza clauza de revizuire pentru livrarea unor produse de ultimă generaţie ce fac obiectul opţiunii de suplimentare în situaţia în care producătorul produselor ofertate iniţial a lansat în perioada de valabilitate a acordului cadru modele superioare celor ofertate iniţial. Această clauză include şi echipamentele din dotarea ambarcațiunilor.
Elementele care pot fi modificate sunt reprezentate de echipamentele din dotarea ambarcațiunilor MENȚIONATE ÎN MOD DISTINCT în cadrul propunerii tehnice, FĂRĂ CA ACEASTA SĂ CONDUCĂ LA MODIFICAREA PREȚULUI UNITAR AL ȘALUPELOR, PREZENTAT ÎN CADRUL PROPUNERII FINANCIARE.
Cantitățile prevăzute a fi achiziționate pe acordul cadru:
- minim: 10 cpl;
- maxim: 75 cpl;
Cantitățile prevăzute a fi achiziționate pe contract subsecvent*:
- minim: 1 cpl;
- maxim: 10 cpl;
*Autoritatea contractantă, prin membrii acesteia, va încheia primul contract subsecvent utilizând cantitatea maximă prevăzută pentru un contract subsecvent, iar livrare acestora se va putea efectua integral sau în tranșe de minim 3 cpl.
Valoarea celui mai mare contract subsecvent care se estimează că va fi încheiat (lei fără TVA): 12.335.750 lei