2. Procedure
Procedure
Title: Kiinteistöjen huoneistoremontit
Description: Hankinta koskee pääasiallisesti muuttojen yhteydessä huoneistoissa toteutettavia pienimuotoisia rakennus- ja korjaustöitä. Rakennustöitä teetetään myös jonkin verran kiinteistöjenyleisiin tiloihin (esim. porrastilat, saunat, piharakennukset). Tilaaja valitsee puitejärjestelyyn kuusiurakoitsijaa ja kolme urakoitsijaa varalle. Varasijoilla olevien urakoitsijoiden kanssa tehdään sopimus, joka tulee voimaan siinä tapauksessa, että sopimuskauden aikana jonkun urakoitsijan kanssa tehty sopimus päättyy. Tilaajan tavoitteena on, että sillä on aina kuusi sopimusta voimassa. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Työt tehdään tarjotuilla yksikköhinnoilla. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinnan jakaminen osiin lisäisi merkittävästi rajapintariskiä, vastuunjakoa koskevia epäselvyyksiä ja hankintayksikön koordinointi-tarvetta. Tilaajan arvion mukaan tilauksia on noin 350-500 vuodessa. Tilausten määrä vaihtelee melko paljon kuukausittain. Puitejärjestelyn enimmäisarvo koko sopimuskaudella on 7 000 000 euroa (alv 0 %).
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista(1387/2016,”hankintalaki”). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakka. Hankintamenettelynä on avoinmenettely eli kaikki kiinnostuneet tarjoajat voivat jättää tarjouksen. Hankinnassa perustetaan puitejärjestely. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellustasyystä (hankintalain 125 §).Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta ehdokkaille tai tarjoajille korvausta. Hankintaan liittyvät hankinta-asiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Jos tarjoaja haluaa hankinta-asiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45262700 Building alteration work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-048872-LOT-0001