See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Raajojen virheasentojen ja pituuserojen tasaamiseen käytettävät ydinnaulat
Description: HUS-yhtymä pyytää tarjouksia raajojen virheasentojen ja pituuserojen tasaamiseen käytettävistä ydinnauloista. Tuotteet on tarkemmin kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 1 Product Appendix. Hankintaan sisältyy seuraavat tuoteryhmät: 1. Pidennettävä ydinnaula sääriluusta johtuvan pituuseron ja raajan virheasennon korjaamiseen 2. Pidennettävä ydinnaula reisiluusta johtuvan pituuseron ja raajan virheasennon korjaamiseen 3. Pidennettävä ydinnaula olkaluun pidentämiseen. Sopimuskausi on kaksi vuotta ja sen jälkeen toistaiseksi voimassa oleva. Kyseessä on useamman hankintayksikön yhteishankinta, joka toteutetaan hankintarenkaana. Tässä tarjouspyynnössä pyydettyjä tuotteita tulevat käyttämään: HUS-yhtymä (HUS) ja Kymenlaakson hyvinvointialue. Tarkemmat tiedot ovat tarjouspyynnön liitteessä 2 Sopimusluonnos. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo (alv 0 %) on yhteensä noin 800 000 euroa. Kyse on arviosta, eikä hankintayksikkö sitoudu ilmoitettuihin euromääriin ja tarjouspyynnössä ilmoitettuihin, toteutuneisiin kulutusmääriin. Lopulliset tilausmäärät voivat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä. Sopimuskaudella voidaan lisäksi hankkia hankinnan ennakoidun arvon mukaisesti sopimuksen kohteena oleviin tuoteryhmiin kuuluvia tuotteita, joita ei ole yksilöity tuoteliitteessä (ks. liite 2 Agreement). Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: HUS 474-2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden [PYYTÄÄ TUOTENÄYTTEET JOS KOEKÄYTTÖ VERTAILUSSA] 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava suomen tai englannin kielellä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset ovat sallittuja. Mikäli tarjoaja antaa rinnakkaisen tarjouksen, niin tarjoajan tulee tehdä rinnakkainen tarjous siten, että se täyttää tarjouspyynnön kaikki vaatimukset ja tarjouksen mukana vaaditut liitteet. Rinnakkainen tarjous on aina erillinen oma tarjouksensa. Rinnakkaisia tarjouksia saa antaa enintään yhden (1) kappaleen.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Pidennettävä ydinnaula sääriluusta johtuvan pituuseron ja raajan virheasennon korjaamiseen
Description: Katso tarjouspyynnön liite 1 Product Appendix
Internal identifier: 1.-0
Lot: LOT-0002
Title: Pidennettävä ydinnaula reisiluusta johtuvan pituuseron ja raajan virheasennon korjaamiseen
Internal identifier: 2.-1
Lot: LOT-0003
Title: Pidennettävä ydinnaula olkaluun pidentämiseen
Internal identifier: 3.-2