2. Procedure
Procedure
Title: Tilintarkastus- ja varmennuspalvelut
Description: Hankinnan kohteena on tilintarkastus- ja varmennuspalvelut Caruna-konsernille ja sen yhtiöille (Caruna Networks Oy, Caruna Oy ja Caruna Espoo Oy). Palvelu sisältää seuraavat erillispalvelut: 1. Tilintarkastuspalvelu 2. Prospektuksen päivitys 3. Green Bond investor Report -varmennus 4. RCF-investointiluottolimiitin kestävyyskytkettyjen KPI-mittareiden varmennus 5. Caruna Network Oy -yhtiöiden palkkiorahaston tarkastus 6. Lisätarkastuspalvelut Palvelu sisältää myös raportointia Caruna konsernin Alankomaisen ylimmän emoyhtiön tilintarkastajalle, joten ehdokkaalla on oltava käytettävissään tilintarkastusverkostoa tai yhteistyökumppanin henkilöresurssit Alankomaissa ja Irlannissa. Tarkempi kuvaus hankinnasta löytyy tarjouspyynnön liitteeltä 1. (Palvelukuvaukset).
Internal identifier: 613795
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintaan sovelletaan lakia vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista, 1398/2016 (jäljempänä erityisalojen hankintalaki). Hankinnan arvo ylittää EU-kynnysarvon. Tarjouskilpailu toteutetaan käyttämällä erityisalojen hankintalain 38 § tarkoitettua neuvottelumenettelyä. Ehdokkaaksi kutsutaan osallistumispyyntöön vastaavaa tahoa. Tarjoajaksi kutsutaan neuvottelumenettelyyn osallistuvaa ja tarjouspyyntöön vastaavaa tahoa. Hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa ehdokkaita pyydetään jättämään osallistumishakemukset neuvottelumenettelyyn. Tarjoajiksi valitaan kaikki vähimmäisvaatimukset täyttävät ja osallistumispyynnön mukaisen osallistumishakemuksen jättäneet ehdokkaat. Osallistumishakemusten arviointi toteutetaan kolmessa vaiheessa: 1) Vähimmäisvaatimusten täyttymisen arviointi 2) Osallistumispyynnön mukaisuuden tarkistaminen 3) Osallistumispyyntöjen vertailu Hankintamenettelyn on alustavasti suunniteltu etenevän seuraavien vaiheiden mukaisesti. Aikataulu tarkentuu menettelyn kuluessa: Elokuu 2026 - Ehdokkaiden valinta neuvottelumenettelyyn vk 35/2026 - Neuvottelujen aloituskokous: valituille tarjoajille järjestetään yhteinen neuvottelujen aloituskokous, joka on suunniteltu pidettäväksi Teams tapaamisena. Vk 36-38/2026 - Neuvottelut: aloituskokouksen jälkeen pidetään neuvottelut, jotka on suunniteltu toteutettavaksi kirjallisena kyselynä. Tarjoajia pyydetään antamaan palautetta, kommentteja ja parannusehdotuksia tarjouspyynnön luonnosasiakirjoihin. Tarvittaessa Caruna voi pyytää tarkennuksia tarjoajien ehdotuksiin joko kirjallisesti, puhelimitse tai henkilökohtaisesti. vk 42/2026 - Tarjouspyynnön julkaisu Joulukuu/2026 - Hankintapäätös toimittajan valinnasta Hankintasopimus voidaan allekirjoittaa aikaisintaan 14 päivän kuluttua hankintapäätöksen tiedoksiannosta. Neuvotteluihin valituille lähetetään ennen neuvotteluiden alkamista neuvottelukutsu, aikataulu sekä tarjouspyynnön luonnos. Neuvottelut käydään suomeksi. Neuvotteluissa on tarkoituksena mm: - Varmistaa hankinnan tavoitteiden toteutuminen - Neuvotella hankinnan sisällöllisestä laajuudesta, palvelujen laadusta, hinnoitteluperusteista, sopimusehdoista - Varmistaa tarjousten vertailukelpoisuus Osallistumispyyntö liitteineen ja tarjouspyyntöasiakirjat on saatavissa vain suomen kielellä. Ehdokas/Tarjoaja vastaa siitä, että sillä on asianmukainen suostumus henkilötietojensa luovuttamiselle kaikilta sellaisilta luonnollisilta henkilöiltä, joita koskevia henkilötietoja Ehdokas/Tarjoaja ilmoittaa Tilaajalle hankintaprosessin yhteydessä. Lisäksi Ehdokkaan/Tarjoajan tulee huolehtia siitä, että se ei syötä sähköiseen kilpailutusjärjestelmään sellaisia henkilötietoja, joita Tilaaja ei ole hankintaa koskevissa ilmoituksissa tai tarjousasiakirjoissa pyytänyt.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79000000 Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security
Additional classification (cpv): 79212300 Statutory audit services
5. Lot
Lot: LOT-0000