356667-2022 - ResultRomania-Sibiu: Airport buildings construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiect tehnic si lucrari de executie pentru obiectivul ”Modernizarea si dezvoltarea infrastructurii aeroportuare - activitati economice” - Faza I
Reference number: 1
II.1.2.
Main CPV code
45213331 Airport buildings construction work
II.1.4.
Short description
Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a contractului de achiziție sectorială având ca obiect Proiect tehnic si lucrari de executie pentru obiectivul ”Modernizarea si dezvoltarea infrastructurii aeroportuare - Activitati economice” - Faza I, cu asigurarea inclusiv a serviciilor de asistență tehnică din partea proiectantului.
Extinderea terminalului de pasageri al Aeroportului International Sibiu, precum si a cailor de acces contribuie atingerea obiectivelor strategice privind dezvoltarea și modernizarea facilităților aeroportuare.
În acest sens a fost elaborat Studiul de Fezabilitate (ce face parte integrantă din documentația de atribuire) prin intermediul căruia este identificată soluția tehnico-economică de principiu ce va sta la baza realizării obiectivului de investiții.
Prin contractul supus prezentei proceduri se vor achiziționa servicii de proiectare (la întocmirea DTAC, DTOE, pentru întocmirea PTh și a DE pentru lucrările de construcții, montaj utilaje și echipamente tehnologice, a documentațiilor pentru obținere avize și a oricăror documente / studii conexe acestorainclusiv verificarea tehnică realizată de către verificatori tehnici atestați independenți) și execuția de lucrări pentru extinderea terminalului de pasageri al Aeroportului International Sibiu, precum si a cailor de acces.
In cadrul etapei de proiectare, plecând de la propunerile tehnice și arhitecturale formulate în cuprinsul Studiului de Fezabilitate este necesară elaborarea unei documentații tehnice complete și coerente care să expliciteze și să detalieze cele mai potrivite soluții tehnice si constructive privind
realizarea unei noi construcții reprezentând extinderea terminalului de pasageri, precum si a căilor de acces.
În etapa următoare finalizării Proiectului Tehnic și a obținerii tuturor avizelor necesare și a autorizației de construire aferente se vor realiza, pe baza acestui Proiect Tehnic, lucrările de execuție în strictă conformitate cu toate prevederile sale.
Având în vedere faptul că extinderea terminalului de pasageri constituie o construcție nouă, obiectul contractului include execuția tuturor tipurilor de lucrări la obiectivul de investiții, respectiv: lucrări de structură / rezistență, lucrări de arhitectură, lucrări de instalații sanitare, electrice, termice, HVAC, gaze, etc., inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare (utilaje și echipamente tehnologice, conform celor menționate in Caietul de sarcini).
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificari sunt primite cu cel puțin 16 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 10-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Scopul desfășurării prezentei proceduri de atribuire îl reprezintă atribuirea unui contract de achiziție sectorială având ca obiect Proiect tehnic si lucrari de executie pentru obiectivul ”Modernizarea si dezvoltarea infrastructurii aeroportuare - Activitati economice” - Faza I, cu asigurarea inclusiv a serviciilor de asistență tehnică din partea proiectantului.
Valoarea estimată a achizitiei este de 185.332.084,85 lei (fără TVA), din care:
1) Valoarea estimată servicii: 4.585.757,19 lei (fără TVA) si se compune din:
- documentatii-suport si cheltuieli pentru obtinerea de avize, acorduri si autorizatii: 5.200,00 lei (fără TVA);
- certificarea performantei energetice si auditul energetic al cladirilor: 10.000,00 lei (fără TVA);
- documentatii tehnice pentru obtinere avize / acorduri / autorizatii: 27.971,00 lei (fără TVA);
- proiect tehnic si detalii de executie: 3.683.177,99 lei (fără TVA);
- asistenta tehnica din partea proiectantului: 859.408,20 lei (fără TVA);
2) Valoarea estimată executie: 180.746.327,66 lei (fără TVA) si se compune din:
- amenajarea terenului: 34.200,00 lei (fără TVA);
- amenajari pentru protectia mediului și aducerea terenului la starea inițială: 45.200,00 lei (fără TVA);
- relocare / protectie utilitati: 520.000,00 lei (fără TVA);
- cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare: 1.935.960,48 lei (fără TVA);
- constructii si instalatii: 113.701.136,25 lei (fără TVA);
- montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale 5.581.839,14 lei (fără TVA);
- utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesita montaj: 51.704.478,00 lei (fără TVA);
- utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care nu necesită montaj și echipamente de transport: 3.000.000,00 lei (fără TVA);
- dotari: 3.124.550,00 lei (fără TVA);
- organizare de santier: 954.263,80 lei (fără TVA);
- probe tehnologice si teste: 144.700,00 lei (fără TVA).