2. Procedure
Procedure
Title: Modernizarea DJ 676 Cerna (DJ 665) – Rugetu – Slătioara – Mogești – Gorunești – Stroești – Pojogi Cerna – Copăceni – Bondoci – Broșteni – Lăpușata – Mijați – Romanești – Roșiile – Nenciulești – Țepești – Tetoiu – Cârlogani – Chirculești – Irimești (DJ643), km 0+000-74+450 și DJ 676 B Glăvile (DJ 677A) – Voiculeasa – Olteanca – Chiricești – Lăpușata (DJ 676), km 14+402-17+002”
Description: Dezvoltarea infrastructurii de transport reprezintă o condiție necesară pentru implementarea cu succes a celorlalte priorități de dezvoltare ale regiunii Oltenia, contribuind la creșterea mobilității persoanelor și a mărfurilor, la integrarea zonei cu rețeaua transeuropeană de transport, la combaterea izolării zonelor subdezvoltate și, nu în ultimul rând, la dezvoltarea infrastructurii de transport regională și locală. O infrastructură de transport eficientă, conectată la rețeaua europeană de transport contribuie la creșterea competitivității economice, facilitează integrarea în economia europeană și permite dezvoltarea de noi activități pe piața internă. Consiliul Județean Vâlcea a obținut finanțare externă nerambursabilă pentru proiectul „Modernizare DJ 676 Cerna (DJ 665) – Rugetu – Slătioara – Mogești – Gorunești – Stroești – Pojogi Cerna – Copăceni – Bondoci – Broșteni – Lăpușata – Mijați – Romanești – Roșiile – Nenciulești – Țepești – Tetoiu – Cârlogani – Chirculești – Irimești (DJ643), km 0+000-74+450 și DJ 676 B Glăvile (DJ 677A) – Voiculeasa – Olteanca – Chiricești – Lăpușata (DJ 676), km 14+402-17+002”, în cadrul Programului Regional Sud-Vest Oltenia, Prioritatea 5 - „Accesibilitate si conectivitate la nivel regional”, Obiectivul Specific 3.2 - „Dezvoltarea și creșterea unei mobilități naționale, regionale și locale durabile, reziliente la schimbările climatice, inteligente și intermodale, inclusiv îmbunătățirea accesului la TEN-T și a mobilității transfrontaliere”, Acţiunea A - “Conectivitate regională și îmbunătățirea accesului la TEN-T”, în data de 24.11.2023 fiind semnat Contractul de finanţare nr. 3 între ADR Sud Vest Oltenia, în calitate de Autoritate de management și Parteneriatul între UAT Județul Vâlcea și UAT Comuna Vaideeni, UAT Comuna Slătioara, UAT Comuna Stroești, UAT Comuna Copăceni, UAT Comuna Lăpușata, UAT Comuna UAT Comuna Lădești, UAT Comuna Roșiile, UAT Comuna Tetoiu, UAT Oraș Bălcești. Nota: Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare, numai prin SEAP, într-un termen de cel tarziu 20 de zile inainte de data limită de depunere a ofertelor, conf art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016 În masura în care solicitările de clarificări sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut anterior, termenul limita in care AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare este cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 2540929_2024_PAAPD1471224
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233140 Roadworks
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Investiţiile propuse prin proiectul „Modernizare DJ 676 Cerna (DJ 665) – Rugetu – Irimești (DJ643), km 0+000-74+450 și DJ 676 B Glăvile (DJ 677A) – Voiculeasa – Lăpușata (DJ 676), km 14+402-17+002” vor contribui la: îmbunătăţirea gradului de acces al populaţiei aflate în zonele de pe traseul drumului judeţean la serviciile de sănătate, sociale şi educative din municipii/orașe precum și al accesului către locații special destinate al persoanelor care beneficiază de servicii sociale în centre rezidențiale, centre de zi (persoane cu nevoi speciale, persoane vârstnice) sau al comunităților defavorizate; creşterea mobilităţii populaţiei şi a bunurilor, reducerea costurilor de transport de mărfuri şi călători, îmbunătăţirea accesului pe pieţele regionale, creşterea eficienţei activităţilor economice, economisirea de energie şi timp, creând condiţii pentru extinderea schimburilor comerciale şi implicit a investiţiilor productive; stimularea transportului public de călători și de marfă asigurând accesul facil al comunităților către orașe / municipii; punerea în valoare şi creşterea potenţialului economic şi social al jud Vâlcea, precum şi a arealului adiacent, prin atragerea de investitori, în prezent descurajaţi de starea deplorabilă a drumurilor judeţene; creşterea gradului de siguranţă a circulaţiei; îmbunătăţirea calităţii mediului înconjurător; reducerea timpului de călatorie atât pentru persoanele care tranzitează zona în scop turistic/afaceri/personal, cât şi pentru transportul de marfă; creșterea portanței complexului rutier al drumului județean prin preluarea optimă a încărcărilor din trafic. Prin proiectul tehnic s-au dispus soluții pentru: modernizarea drumului judetean DJ676 pe L=74.130 m; modernizarea drumului judetean DJ676B pe L=2.533 m; amenajare drumuri laterale; scurgerea apelor pluviale; consolidare terasamente; siguranta rutiera; semnalizare rutiera si marcaje; consolidare/reabilitare poduri aferente DJ676; consolidare/reabilitare poduri aferente DJ676 B. Documentaţiile necesare pentru planificarea execuţiei, pentru execuţia, controlul execuţiei şi finalizarea lucrărilor includ: graficul general de realizare a investiţiei publice (fizic şi valoric) – grafic Gantt; următoarele documentaţii (semnate de specialiştii atestaţi în domeniul profesional relevant, atunci când se solicită expres prin legislaţia în vigoare): -planul de control al calităţii lucrărilor executate in versiunea finală, inclusiv înregistrările de calitate cu caracter general efectuate pe parcursul executării lucrărilor precum si celelalte documentaţii întocmite conform prescripţiilor tehnice, prin care se atestă calitatea lucrărilor; -declaraţia de conform a materialelor şi a oricăror documentaţii relevante solicitate prin legislaţia în vigoare; -rezultatul testelor asupra materialelor prevăzute de legislaţia în vigoare şi/sau prevăzute în proiectul tehnic şi/sau solicitate de Inspecţia de Stat în Construcţii; -detalii tehnice de execuţie şi breviarele de calcul relevante, acolo unde este aplicabil si nu au fost furnizate iniţial ca parte a documentatiei de atribuire; -copie a jurnalului de şantier semnat în mod corespunzător pe toate paginile. Antreprenorul trebuie să furnizeze AC toate documentaţiile solicitate, inclusiv partea din cartea tehnică a construcţiei (Secţiunea B) înainte de semnarea procesului verbal de recepţie la terminarea lucrărilor. AC are obligația să se asigure că este respectat principiul „de a nu prejudicia în mod semnificativ” („do not significantly harm”) pe tot parcursul implementării proiectului, inclusiv prin includerea de cerințe specifice în documentațiile și contractele de achiziții, acolo unde este cazul. Astfel, prin Studiul privind respectarea principiului DNSH și privind imunizarea la schimbările climatice, partea I-a, elaborat de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Ecologie Industrială – ECOIND au fost stabilite o serie de măsuri astfel încât să se asigure că activităţile de modernizarea drumului jud propuse a fi realizate în cadrul proiectului respectă îndeplinirea acestor cerințe obligatorii. Obiectul contractului ce va fi încheiat, ca urmare a derulării acestei proceduri, conform proiectului tehnic, îl reprezintă modernizarea DJ676 , km 0+000-74+450 și DJ 676 B, km 14+402-17+002 și include: - achiziţionarea tuturor materialelor şi produselor necesare, a tuturor utilajelor, mijloacelor şi echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuţia lucrărilor; - orice activitate sau lucrare provizorie necesară pentru pregătirea şantierului, sau orice autorizaţie necesară Antreprenorului de la autorităţile competente pentru executarea lucrărilor şi realizarea activităţilor şi lucrărilor temporare; - transportul la şantier a oricăror materiale, utilaje, componente şi echipamente de lucru, a oricărui mijloc normal sau extraordinar necesar pentru execuţia lucrărilor; - orice testare şi testele relevante, aşa cum sunt aceste testări şi teste solicitate prin legislaţia şi reglementările în domeniul sistemului de asigurare a calităţii în construcţii; - orice consumabile necesare pentru execuţia lucrărilor şi realizarea testărilor; - întreţinerea normală şi extraordinară a lucrărilor până la predarea acestora către AC; - activităţi şi consumabile necesare pentru menţinerea şantierului curat şi funcţional, demontarea şi îndepărtarea oricăror lucrări sau activităţi provizorii; - pregătirea oricărei documentaţii necesare Antreprenorului pentru execuţia lucrărilor, documentaţie care include dar nu se limitează la: a. programul de execuţie; b. planul calităţii pentru execuţie; c. planul de control al calităţii; d. certificările şi rezultatele testelor materialelor; e. planul privind managementul traficului; - documentarea informaţiilor necesare pentru Cartea tehnică a construcţiei, inclusiv documentarea instrucţiunilor de exploatare
Internal identifier: 1