357628-2025 - Result
Romania – Thermal insulation work – Acord-Cadru-Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București (Lot 1+Lot 2+Lot 3+Lot4)
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleAcord-Cadru-Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București (Lot 1+Lot 2+Lot 3+Lot4)
DescriptionPrin HCLS2 nr.70/2015privind includerea în Progr.local multianual pentru creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe din S2 București,s-a aprobat Lista cu cele 599 asociații de proprietari care au solicitat înscrierea în Progr multiannual privind creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe de pe raza S2 în cf cu OUG nr. 18/2009.Totodată,A.C a lansat apelul pentru un nou program de reabilitare,Programul V,urmând ca până la sfârșitul anului să mai lanseze un apel.Ob achizitiei consta in semnarea unui AC, cu o durata de 48 de luni de la data intrarii in vigoare a AC, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal,financiar,tehnic si administrativ pentru atribuirea Ctr subs, in vederea asigurarii de catre Of, in conditii de siguranta,operativitate si eficienta financiara,a execuției lucrărilor,descrise prin caietul de sarcini.Ctr subs care urmeaza a fi incheiate pe parcursul derularii AC vor viza ca regula generala executia de lucrari de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din S2 al Mun.București, împărțit în 4 loturi astfel:LOT1–Nord-jud.Ilfov,Vest-Sect.1,Sud–sos.Stefan cel Mare,Est –sos.Colentina pana la intersectia cu sos. Stefan celMare;LOT2–Nord–jud.Ilfov,Vest–sos.Colentina intrersectie cu Ziduri Mosi,Sud-sos.Pantelimon continuare cu strada Ziduri Mosi pana la intersectia cu sos.Colentina,Est–Judetul Ilfov;LOT3–Nord-sos.Pantelimon continuare cu strada Ziduri Mosi pana la intersectia cu sos.Colentina,Vest –sos.Colentina intre intersectia cu Ziduri Mosi si Obor continuare cu sos.Mihai Bravu,Sud–Sect. 3,Est–jud.Ilfov;LOT4–Nord-sos.Stefan cel Mare pana la pasajul Obor,Vest–sect. 1,Sud–sect.3, Est -pasaj Obor continuare cu sos. Mihai Bravu.Durata ctr.subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc.Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cant.minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cant.minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur ctr. subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru,subliniem faptul ca aceste cant.minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in doc.de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cant.care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cant.exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante.Informatiile aferente propunerii tehnice se raporteaza la lucrarile care vor face obiectul celui mai mare contract subsecvent care se estimeaza ca va fi atribuit pe durata acordului cadru/lot, care este de 6 luni. LOT1-Val.est.a celui mai mare ctr subs este de 100000000,00 lei LOT2-Val.est.a celui mai mare ctr subs este de 100000000,00 lei LOT3-Val.est.a celui mai mare ctr subs este de 100000000,00 lei LOT4-Val.est.a celui mai mare ctr subs este de 60000000,00 lei.A.C. permite semnarea acordului-cadru pentru fiecare lot cu ofertanţii clasaţi pe primele 3 locuri, în clas.intermediar,după aplicarea crit.de atrib.asupra ofertelor admisibile,anterior atrib.acord.-cadru În cf.cu prev.art.160alin.(1)dinLegea98/2016,termenul limită până la care orice OE interesat de participarea la procedura de achiziție publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații supl. în legătură cu doc.de atribuire este de 22 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare.A.C.va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor
Internal identifier4204038/2023/C/8
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
5. Lot
LotLOT-0001
Title”Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București -Lot 1”
DescriptionObiectul achiziției îl constituie executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București. Astfel, în vederea realizării în bune condiții și într-o manieră eficientă a acestor lucrări se impune încheierea unui Acord-Cadru de lucrări, care să cuprindă cantitățile necesare în vederea realizării lucrărilor de reabilitare energetică a clădirilor rezidenţiale multietajate incluse în programul de reabilitare termică, care cuprinde următoarele tipuri de lucrări: - Izolarea termică a faţadelor - Izolarea termică a planşeelor peste subsoluri, zonelor de intrare şi ghcnelor - Înlocuire uşi şi ferestre exterioare cu altele, performante energetic - Închiderea balcoanelor / logiilor cu tâmplărie performantă - Lucrări de instalaţii pentru clădiri - Termo-hidroizolare terase - Instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie - Lucrări conexe Documentația de atribuire privind licitația deschisă pentru încheirea acestui acord-cadru a făcut obiectul unei consultări de piață în 2 etape prin anunțurile de consultare disponibile pe site-ul:www.e-licitatie.ro (platforma SEAP - secțiunea Consultarea pieței) nr. MC1025215/22.06.2023 și nr. MC1025543/18.07.2023. Obiectivul general al acordului-cadru il reprezinta îmbunățirea condițiilor de viață pentru cetatenii sectorului, prin eficientizare termica si energetica, promovarea unei economii mai eficiente din punct de vedere al utilizării resurselor, mai ecologice, mai competitive prin gestionarea inteligentă a energiei, în condițiile unei dezvoltări durabile. Importantta obiectivului derivă din necesitatea reducerii costurilor cu încălzirea pentru populație, cu consumul de energie, in special a familiilor/gospodăriilor cu venituri modeste, ceea ce va conduce la îmbunătatirea creșterea calității vieții și a puterii de cumpărare a categoriilor sociale defavorizate, precum și a reducerii consumului de resurse epuizabile pe termen mediu si lung. Implementarea măsurilor, va conduce la îmbunătățirea condițiilor de viață ale populației, prin: - Îmbunătățirea condițiilor de confort interior; - Reducerea consumurilor energetice; - Reducerea costurilor de întreținere pentru încălzire și consumul de apă caldă menajera; - Reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul si consumul de energie. Astfel, pornind de la dezideratul de implementare a politicilor sale publice, la nivelul subunității administrativ teritoriale a luat naștere necesitatea efectuării de lucrări de construcții de dezvoltare urbana durabilă constând în reabilitarea termică și energetică, a căror volumetrie nu este cunoscută pe deplin la inițierea prezentei proceduri de atribuire. Necesitatatea prezentei achiziții se produce ad-hoc in vederea realizării scopurilor anterior menționate . Obiectul prezentei achiziții îl reprezintă semnarea unui Acord-Cadru, care să stabilească termenii, condițiile precum și cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate și eficiență financiară, a execuției lucrărilor, descrise prin caietul de sarcini. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc. Informatiile aferente propunerii tehnice se raporteaza la lucrarile care vor face obiectul celui mai mare contract subsecvent care se estimeaza ca va fi atribuit pe durata acordului cadru/lot, care este de 6 luni. Autoritatea contractantă permite semnarea acordului-cadru pentru fiecare lot cu ofertanţii clasaţi pe primele 3 locuri, în clasamentul intermediar, după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, anterior atribuirii acordului-cadru. Acordul cadru de achizitii publice, având ca obiect “Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al municipiului București”, va fi finanțat fiind alocate fonduri bugetare astfel: Primăria Sectorului 2, Capitol bugetar 70.02.03.01 ”Dezvoltarea sistemului de locuințe”, precum și surse atrase (dupa caz). NOTĂ: ÎN CAZUL ÎN CARE ANUMITE OBIECTIVE/BLOCURI VOR FACE OBIECTUL UNOR CONTRACTE DE FINANŢARE, LUCRĂRILE CE FAC OBIECTUL PREZENTULUI ACORD- CADRU PENTRU OBIECTIVELE ÎN CAUZĂ VOR FI REALIZATE ÎN BAZA CONTRACTELOR ATRIBUITE DE AUTORITATEA CONTRACTANTĂ (CU FINANŢARE EUROPEANĂ). Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente. Lot 1 - Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 111 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 616 000 000,00 fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 10 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; - Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 100 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Descrierea operatiunilor este disponibila in Caietul de sarcini si anexele acestuia atasat Documentatiei de atribuire, in care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45261310 Flashing work, 45262900 Balcony work, 45300000 Building installation work, 45310000 Electrical installation work, 45421100 Installation of doors and windows and related components, 45443000 Facade work
LotLOT-0002
Title”Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București -Lot 2”
DescriptionObiectul achiziției îl constituie executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București. Astfel, în vederea realizării în bune condiții și într-o manieră eficientă a acestor lucrări se impune încheierea unui Acord-Cadru de lucrări, care să cuprindă cantitățile necesare în vederea realizării lucrărilor de reabilitare energetică a clădirilor rezidenţiale multietajate incluse în programul de reabilitare termică, care cuprinde următoarele tipuri de lucrări: - Izolarea termică a faţadelor - Izolarea termică a planşeelor peste subsoluri, zonelor de intrare şi ghcnelor - Înlocuire uşi şi ferestre exterioare cu altele, performante energetic - Închiderea balcoanelor / logiilor cu tâmplărie performantă - Lucrări de instalaţii pentru clădiri - Termo-hidroizolare terase - Instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie - Lucrări conexe Documentația de atribuire privind licitația deschisă pentru încheirea acestui acord-cadru a făcut obiectul unei consultări de piață în 2 etape prin anunțurile de consultare disponibile pe site-ul:www.e-licitatie.ro (platforma SEAP - secțiunea Consultarea pieței) nr. MC1025215/22.06.2023 și nr. MC1025543/18.07.2023. Obiectivul general al acordului-cadru il reprezinta îmbunățirea condițiilor de viață pentru cetatenii sectorului, prin eficientizare termica si energetica, promovarea unei economii mai eficiente din punct de vedere al utilizării resurselor, mai ecologice, mai competitive prin gestionarea inteligentă a energiei, în condițiile unei dezvoltări durabile. Importantta obiectivului derivă din necesitatea reducerii costurilor cu încălzirea pentru populație, cu consumul de energie, in special a familiilor/gospodăriilor cu venituri modeste, ceea ce va conduce la îmbunătatirea creșterea calității vieții și a puterii de cumpărare a categoriilor sociale defavorizate, precum și a reducerii consumului de resurse epuizabile pe termen mediu si lung. Implementarea măsurilor, va conduce la îmbunătățirea condițiilor de viață ale populației, prin: - Îmbunătățirea condițiilor de confort interior; - Reducerea consumurilor energetice; - Reducerea costurilor de întreținere pentru încălzire și consumul de apă caldă menajera; - Reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul si consumul de energie. Astfel, pornind de la dezideratul de implementare a politicilor sale publice, la nivelul subunității administrativ teritoriale a luat naștere necesitatea efectuării de lucrări de construcții de dezvoltare urbana durabilă constând în reabilitarea termică și energetică, a căror volumetrie nu este cunoscută pe deplin la inițierea prezentei proceduri de atribuire. Necesitatatea prezentei achiziții se produce ad-hoc in vederea realizării scopurilor anterior menționate . Obiectul prezentei achiziții îl reprezintă semnarea unui Acord-Cadru, care să stabilească termenii, condițiile precum și cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate și eficiență financiară, a execuției lucrărilor, descrise prin caietul de sarcini. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc. Informatiile aferente propunerii tehnice se raporteaza la lucrarile care vor face obiectul celui mai mare contract subsecvent care se estimeaza ca va fi atribuit pe durata acordului cadru/lot, care este de 6 luni. Autoritatea contractantă permite semnarea acordului-cadru pentru fiecare lot cu ofertanţii clasaţi pe primele 3 locuri, în clasamentul intermediar, după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, anterior atribuirii acordului-cadru. Acordul cadru de achizitii publice, având ca obiect “Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al municipiului București”, va fi finanțat fiind alocate fonduri bugetare astfel: Primăria Sectorului 2, Capitol bugetar 70.02.03.01 ”Dezvoltarea sistemului de locuințe”, precum și surse atrase (dupa caz). NOTĂ: ÎN CAZUL ÎN CARE ANUMITE OBIECTIVE/BLOCURI VOR FACE OBIECTUL UNOR CONTRACTE DE FINANŢARE, LUCRĂRILE CE FAC OBIECTUL PREZENTULUI ACORD- CADRU PENTRU OBIECTIVELE ÎN CAUZĂ VOR FI REALIZATE ÎN BAZA CONTRACTELOR ATRIBUITE DE AUTORITATEA CONTRACTANTĂ (CU FINANŢARE EUROPEANĂ). Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente. Lot 2 - Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 119 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 663 000 000,00 fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 10 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; - Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 100 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Descrierea operatiunilor este disponibila in Caietul de sarcini si anexele acestuia atasat Documentatiei de atribuire, in care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Internal identifier2
LotLOT-0003
Title”Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București -Lot 3”
DescriptionObiectul achiziției îl constituie executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București. Astfel, în vederea realizării în bune condiții și într-o manieră eficientă a acestor lucrări se impune încheierea unui Acord-Cadru de lucrări, care să cuprindă cantitățile necesare în vederea realizării lucrărilor de reabilitare energetică a clădirilor rezidenţiale multietajate incluse în programul de reabilitare termică, care cuprinde următoarele tipuri de lucrări: - Izolarea termică a faţadelor - Izolarea termică a planşeelor peste subsoluri, zonelor de intrare şi ghcnelor - Înlocuire uşi şi ferestre exterioare cu altele, performante energetic - Închiderea balcoanelor / logiilor cu tâmplărie performantă - Lucrări de instalaţii pentru clădiri - Termo-hidroizolare terase - Instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie - Lucrări conexe Documentația de atribuire privind licitația deschisă pentru încheirea acestui acord-cadru a făcut obiectul unei consultări de piață în 2 etape prin anunțurile de consultare disponibile pe site-ul:www.e-licitatie.ro (platforma SEAP - secțiunea Consultarea pieței) nr. MC1025215/22.06.2023 și nr. MC1025543/18.07.2023. Obiectivul general al acordului-cadru il reprezinta îmbunățirea condițiilor de viață pentru cetatenii sectorului, prin eficientizare termica si energetica, promovarea unei economii mai eficiente din punct de vedere al utilizării resurselor, mai ecologice, mai competitive prin gestionarea inteligentă a energiei, în condițiile unei dezvoltări durabile. Importantta obiectivului derivă din necesitatea reducerii costurilor cu încălzirea pentru populație, cu consumul de energie, in special a familiilor/gospodăriilor cu venituri modeste, ceea ce va conduce la îmbunătatirea creșterea calității vieții și a puterii de cumpărare a categoriilor sociale defavorizate, precum și a reducerii consumului de resurse epuizabile pe termen mediu si lung. Implementarea măsurilor, va conduce la îmbunătățirea condițiilor de viață ale populației, prin: - Îmbunătățirea condițiilor de confort interior; - Reducerea consumurilor energetice; - Reducerea costurilor de întreținere pentru încălzire și consumul de apă caldă menajera; - Reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul si consumul de energie. Astfel, pornind de la dezideratul de implementare a politicilor sale publice, la nivelul subunității administrativ teritoriale a luat naștere necesitatea efectuării de lucrări de construcții de dezvoltare urbana durabilă constând în reabilitarea termică și energetică, a căror volumetrie nu este cunoscută pe deplin la inițierea prezentei proceduri de atribuire. Necesitatatea prezentei achiziții se produce ad-hoc in vederea realizării scopurilor anterior menționate . Obiectul prezentei achiziții îl reprezintă semnarea unui Acord-Cadru, care să stabilească termenii, condițiile precum și cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate și eficiență financiară, a execuției lucrărilor, descrise prin caietul de sarcini. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc. Informatiile aferente propunerii tehnice se raporteaza la lucrarile care vor face obiectul celui mai mare contract subsecvent care se estimeaza ca va fi atribuit pe durata acordului cadru/lot, care este de 6 luni. Autoritatea contractantă permite semnarea acordului-cadru pentru fiecare lot cu ofertanţii clasaţi pe primele 3 locuri, în clasamentul intermediar, după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, anterior atribuirii acordului-cadru. Acordul cadru de achizitii publice, având ca obiect “Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al municipiului București”, va fi finanțat fiind alocate fonduri bugetare astfel: Primăria Sectorului 2, Capitol bugetar 70.02.03.01 ”Dezvoltarea sistemului de locuințe”, precum și surse atrase (dupa caz). NOTĂ: ÎN CAZUL ÎN CARE ANUMITE OBIECTIVE/BLOCURI VOR FACE OBIECTUL UNOR CONTRACTE DE FINANŢARE, LUCRĂRILE CE FAC OBIECTUL PREZENTULUI ACORD- CADRU PENTRU OBIECTIVELE ÎN CAUZĂ VOR FI REALIZATE ÎN BAZA CONTRACTELOR ATRIBUITE DE AUTORITATEA CONTRACTANTĂ (CU FINANŢARE EUROPEANĂ). Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente: LOT 3 - Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 128 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 713 000 000,00 fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 10 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; - Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 100 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Descrierea operatiunilor este disponibila in Caietul de sarcini si anexele acestuia atasat Documentatiei de atribuire, in care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Internal identifier3
LotLOT-0004
Title”Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București -Lot 4”
DescriptionObiectul achiziției îl constituie executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al Municipiului București. Astfel, în vederea realizării în bune condiții și într-o manieră eficientă a acestor lucrări se impune încheierea unui Acord-Cadru de lucrări, care să cuprindă cantitățile necesare în vederea realizării lucrărilor de reabilitare energetică a clădirilor rezidenţiale multietajate incluse în programul de reabilitare termică, care cuprinde următoarele tipuri de lucrări: - Izolarea termică a faţadelor - Izolarea termică a planşeelor peste subsoluri, zonelor de intrare şi ghcnelor - Înlocuire uşi şi ferestre exterioare cu altele, performante energetic - Închiderea balcoanelor / logiilor cu tâmplărie performantă - Lucrări de instalaţii pentru clădiri - Termo-hidroizolare terase - Instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie - Lucrări conexe Documentația de atribuire privind licitația deschisă pentru încheirea acestui acord-cadru a făcut obiectul unei consultări de piață în 2 etape prin anunțurile de consultare disponibile pe site-ul:www.e-licitatie.ro (platforma SEAP - secțiunea Consultarea pieței) nr. MC1025215/22.06.2023 și nr. MC1025543/18.07.2023. Obiectivul general al acordului-cadru il reprezinta îmbunățirea condițiilor de viață pentru cetatenii sectorului, prin eficientizare termica si energetica, promovarea unei economii mai eficiente din punct de vedere al utilizării resurselor, mai ecologice, mai competitive prin gestionarea inteligentă a energiei, în condițiile unei dezvoltări durabile. Importantta obiectivului derivă din necesitatea reducerii costurilor cu încălzirea pentru populație, cu consumul de energie, in special a familiilor/gospodăriilor cu venituri modeste, ceea ce va conduce la îmbunătatirea creșterea calității vieții și a puterii de cumpărare a categoriilor sociale defavorizate, precum și a reducerii consumului de resurse epuizabile pe termen mediu si lung. Implementarea măsurilor, va conduce la îmbunătățirea condițiilor de viață ale populației, prin: - Îmbunătățirea condițiilor de confort interior; - Reducerea consumurilor energetice; - Reducerea costurilor de întreținere pentru încălzire și consumul de apă caldă menajera; - Reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul si consumul de energie. Astfel, pornind de la dezideratul de implementare a politicilor sale publice, la nivelul subunității administrativ teritoriale a luat naștere necesitatea efectuării de lucrări de construcții de dezvoltare urbana durabilă constând în reabilitarea termică și energetică, a căror volumetrie nu este cunoscută pe deplin la inițierea prezentei proceduri de atribuire. Necesitatatea prezentei achiziții se produce ad-hoc in vederea realizării scopurilor anterior menționate . Obiectul prezentei achiziții îl reprezintă semnarea unui Acord-Cadru, care să stabilească termenii, condițiile precum și cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate și eficiență financiară, a execuției lucrărilor, descrise prin caietul de sarcini. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc. Informatiile aferente propunerii tehnice se raporteaza la lucrarile care vor face obiectul celui mai mare contract subsecvent care se estimeaza ca va fi atribuit pe durata acordului cadru/lot, care este de 6 luni. Autoritatea contractantă permite semnarea acordului-cadru pentru fiecare lot cu ofertanţii clasaţi pe primele 3 locuri în clasamentul intermediar, după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, anterior atribuirii acordului-cadru. Acordul cadru de achizitii publice, având ca obiect “Executarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor de locuințe din Sectorul 2 al municipiului București”, va fi finanțat fiind alocate fonduri bugetare astfel: Primăria Sectorului 2, Capitol bugetar 70.02.03.01 ”Dezvoltarea sistemului de locuințe”, precum și surse atrase (dupa caz). NOTĂ: ÎN CAZUL ÎN CARE ANUMITE OBIECTIVE/BLOCURI VOR FACE OBIECTUL UNOR CONTRACTE DE FINANŢARE, LUCRĂRILE CE FAC OBIECTUL PREZENTULUI ACORD- CADRU PENTRU OBIECTIVELE ÎN CAUZĂ VOR FI REALIZATE ÎN BAZA CONTRACTELOR ATRIBUITE DE AUTORITATEA CONTRACTANTĂ (CU FINANŢARE EUROPEANĂ). Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente: LOT 4 - Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 65 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 360 000 000,00 fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 6 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; - Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 60 000 000,00 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Descrierea operatiunilor este disponibila in Caietul de sarcini si anexele acestuia atasat Documentatiei de atribuire, in care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Internal identifier4