364037-2020 - ResultRomania-Craiova: Repair and maintenance services of electrical distribution equipment
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Serviciu de mentenanță constând în revizii tehnice (RT), reparații accidentale (RA), reparații de tip R1, reparații echipamente energetice (REE), reparații de tip R2 + RA2, pentru instalațiile RED medie și joasă tensiune
Reference number: 14491102_2018_19
II.1.2.
Main CPV code
50532400 Repair and maintenance services of electrical distribution equipment
II.1.4.
Short description
Obiectul il reprezinta atribuirea acordului cadru pentru prestarea de servicii pentru activități de reparatii de tip R1, de reparatii accidentale de tip RA, revizii tehnice de tip RT, reparatii de echipamente energetice REE, reparatii de tip R2 + RA2, ce se vor efectua in rețelele electrice de distribuție – medie si joasa tensiune (RED MT-JT) ale achizitorului, cu durata de 96 de luni si atribuirea anuala de contracte subsecvente.
Reparatiile de tip R1 – sunt lucrari de mentenanta preventiva care se vor executa in baza procedurilor tehnice de lucru, parte integranta din caietul de sarcini si a fiselor tehnologice. Acestea sunt lucrari care restabilesc starea tehnica a mijlocului fix prin inlocuirea sau repararea componentelor uzate. Acestea nu au periodicitate prestabilita si se programeaza in functie de starea tehnica a instalatiei in functie de necesitati. Componentele initiale uzate care nu se mai fabrica se vor inlocui cu produse similare aflate in productia curenta.
Reparatiile accidentale de tip RA – sunt lucrari de mentenanta corectiva aparute in urma unui incident, care nu au caracter planificat, ele avand drept scop readucerea instalatiilor in stare de functionare si alimentarea cu energie electrica a consumatorilor.
Revizia tehnică (RT) – cuprinde lucrări de mentenanţă preventivă care cuprind ansamblul de lucrări care se execută periodic în scopul asigurării continuităţii în funcţionarea SISC (structuri, instalaţii, sisteme şi componente considerate mijloace fixe) prin verificări, reglaje, măsurători, încercări, curăţire şi vopsitorie, eliminarea unor defecţiuni prin înlocuirea unor piese şi subansamble etc.
Lucrarile de tip R2 + RA2:
— R2 sunt lucrari de reabilitare, reparaţii cu un grad de complexitate mai mare decat cele de tip R1, se executa pe baza de documentatie si reprezinta un ansamblu de lucrări de mentenanţă complexe, efectuate asupra unor instalatii, prin care, fără modificarea tehnologiei iniţiale, se restabileşte starea tehnică şi de eficienţă a acestora la un nivel apropiat de cel avut la începutul duratei de viata;
— RA2 sunt lucrari accidentale, aparute in urma evenimentelor accidentale datorate calamitatilor (fenomene meteo deosebite, alte evenimente care definesc cazurile de forta majora), care se executa pe baza de documentatie incluzand atat provizoratele, cat si lucrarile de remediere a instalatiilor in solutie definitiva. Categoriile de lucrari ce se executa in cadrul RA2 sunt similare celor de RA.
Lucrările de reparatii echipamente energetice REE – efectuate in atelierele care aparţin sau sunt inchiriate de prestator au ca scop păstrarea sau restabilirea disponibilităţii, fiabilităţii si siguranţei in exploatare a echipamentelor energetice.
Nota: numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 17 și numărul de zile până la care EC răspunde solicitărilor de clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 10.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232200 Ancillary works for electricity power lines, 45315300 Electricity supply installations, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul prezentei proceduri îl reprezintă prestarea de servicii pentru următoarele activități de mentenanță:
— tip RT, RA, R1, REE;
— tip R2 + RA2.
Lucrările de tip RT, RA, R1 si REE se vor executa în conformitate cu fisele tehnice de lucru Anexa 18 a caietului de sarcini, iar pentru lucrările de tip R2 + RA2 in conformitate cu Anexa 14 a caietului de sarcini.
Lucrarile de mentenanta mai sus mentionate se vor executa conform standardelor, normativelor, prescripţiilor energetice generale şi specifice, fişelor tehnologice, legislatiei de securitate si sanatate in munca, a instructiunilor proprii de securitate si sanatate in munca, legislatiei pentru situatii de urgenta în vigoare.
Volumele estimate pe tipuri de lucrări de mentenanță tip RT, RA, R1 sunt în număr de 1 004 575 de fișe ce sunt prezentate în Anexa 2.1 a caietului de sarcini.
Volumele estimate pe tipuri de lucrări de mentenanță tip REE sunt în număr de 71 683 fișe ce sunt prezentate în Anexa 2.2 a caietului de sarcini.
Valoarea minima estimata a acordului-cadru este de 89 253 736 RON.
Valoarea maxima estimata a acordului-cadru este de 178 507 471 RON.
Valoarea minimă estimata a unui contract subsecvent este de 20 760 933 RON.
Valoarea maximă estimata a unui contract subsecvent este de 23 573 734 RON.