See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Echipamente pentru producția de energie din surse regenerabile pentru obiectivul de investiție: "Promovarea producției de energie din surse regenerabile pentru consumul propriu la nivel UAT Municipiul Baia Mare”
Description: Prin contractul de achiziție publică, autoritatea contractantă urmărește achiziția unor echipamente pentru producția de energie din surse regenerabile și servicii/lucrări conexe, în vederea creșterii capacității suplimentară de producere a energiei din surse regenerabile la 10 locații din Municipiul Baia Mare pentru acoperirea consumului de energie electrica provenita din rețeaua de distribuție locală cu surse regenerabile produse local, prin realizarea unor instalații fotovoltaice pentru următorii consumatori: 1. Spitalul de Pneumoftiziologie Dr. Nicolae Rusdea 2. Colegiul National Vasile Lucaciu 3. Colegiul de arte Baia Mare 4. Colegiul Tehnic Transilvania 5. Cresa nr. 3 6. Cresa nr. 5 7. Colegiul National Mihai Eminescu 8. Scoala Gimnaziala Ion Luca Caragiale Baia Mare 9. Scoala Gimnaziala Lucian Blaga Baia Mare 10. Liceul Teoretic ”Emil Racovita", corp Liceu Liceul Teoretic ”Emil Racovita", corp Internat Durata contractului: 75 zile Executarea contractului este de 75 zile, astfel: - Servicii de proiectare – 15zile de la data emiterii ordinului de începere a activității; - Furnizarea echipamentelor, montaj, instalare și punere in functiune – 60 zile de la recepția proiectului tehnic și detalii de executie; - Servicii de asistenţă tehnică din partea proiectantului – 60 de zile, pe perioada montajului echipamentelor, până la punerea în funcțiune și recepție. Durata contractului se prelungește cu perioada de garanție și mentenanță acordate echipamentelor. Se vor putea solicita clarificări cu cel mult 17 zile anterior datei limita de depunere oferte. Se va răspunde la clarificări in a 10-a zi înaintea datei limită de depunere oferte.
Internal identifier: 3627692/2023
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Autoritatea contractantă se află într-o situație de urgență, având în vedere că cererea de finanțare a proiectului a fost aprobată de către finanțator în data de 11.08.2023, iar data de finalizare a activităților proiectului este 31.12.2023, fiind nevoită să reducă termenul de depunere al ofertelor, conform art. 74 alin (3) din Legea nr. 98/2016, pentru atingerea obiectivelor și implementarea în bune condiții a proiectului.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42511110 Heat pumps
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: În cadrul contractului se vor desfășura următoarele activități: - Servicii de proiectare - termen de realizare a documentaţiilor - 15 zile de la data ordinului de începere; - Servicii de asistență tehnică din partea proiectantului - 60 de zile, pe perioada montajului echipamentelor, până la punerea în funcțiune și recepție.; - Furnizare si montaj echipamente energii regenerabile - sisteme fotovoltaice și pompe de caldură - 60 zile de la recepția proiectului tehnic și detalii de executie, dar nu mai târziu de 31.12.2023. Locaţiile lucrării: Baia Mare: Spitalul de Pneumoftiziologie Dr. Nicolae Rușdea, Colegiul Național Vasile Lucaciu, Colegiul de Arte Baia Mare, Colegiul Tehnic Transilvania, Creșa nr. 3, Creșa nr. 5, Colegiul Național Mihai Eminescu, Școala Gimnazială Ion Luca Caragiale Baia Mare, Școala Gimnazială Lucian Blaga Baia Mare, Liceul Teoretic ”Emil Racovita" - corp Liceu, Liceul Teoretic ”Emil Racoviță" - corp Internat.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31712331 Photovoltaic cells, 45255400 Fabrication work, 71323100 Electrical power systems design services, 71356200 Technical assistance services