See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Varsling af høring vedrørende udbud af talegenkendelsesløsning til Region Syddanmark
Description: Region Syddanmark står over for at skulle anskaffe en ny talegenkendelsesløsning og har i den forbindelse gennemført en markedsdialog som offentliggjort ved bekendtgørelsesnr. 805884-2025. Kontrakten vedrører en talegenkendelsesløsning, der skal understøtte klinisk dokumentation og effektivisere arbejdsgange på tværs af regionens fagområder. Løsningen skal understøtte anvendelse af talegenkendelse i kliniske systemer, herunder Elektronisk Patientjournal (EPJ), billeddiagnostik og patologi og samtidige kunne udvides til fremtidige fagområder. Region Syddanmark er, blandt andet på baggrund af det modtagne input i markedsdialogen, ved at udarbejde udbudsmaterialet, og ønsker at varsle markedet om, at der forventes at gennemføres en høring, hvori dele af udbudsmaterialet gøres tilgængelig til kommentering. Det er endnu ikke fastlagt, hvor stor en del af materialet der gøres tilgængelig, men det forventes, at der primært ønskes markedets stillingtagen til, hvorvidt Region Syddanmarks fastlagte krav til løsningen i kravspecifikationen kan opfyldes af markedet. Formålet med høringen er således at sikre, at potentielle leverandører og deres løsninger passer ind i den udarbejdede kontrakt og bilag, så udbuddet udformes på den bedst mulige måde, så det imødekommer markedets muligheder. Høringen forventes at løbe i uge 23 og 24 2026, og der offentliggøres mere information i uge 23 gennem en ny bekendtgørelse. Potentielle leverandører/deltagere i udbudsprocessen opfordres til at afsætte tid til deltagelse i høringen i de angivne uger. Det kan oplyses, at udbuddet forventes offentliggjort i 3. kvartal 2026. Den forventede dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse af denne procedure angivet i denne bekendtgørelse, er udelukkende angivet af tekniske årsager i udbudsportalen, og er ikke retvisende.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support