See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Tekoäly- ja automaatioratkaisut ja niihin liittyvät palvelut 2026-2033 (DPS)
Description: Istekki Oy pyytää osallistumishakemuksia dynaamisen hankintajärjestelmään (DPS), jonka kohteena on Tekoäly- ja automaatioratkaisut ja niihin liittyvät palvelut 2026-2033. DPS:n kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde. Dynaaminen hankintajärjestelmä on jaettu 5 eri koriin (osa-alueeseen): 1: Potilastietojärjestelmien tekoälyratkaisut 2: Sote-toimialan fyysiset tekoälyä hyödyntävät laitteet ja robotit 3: Sote-toimialan ja pelastustoimen tekoälyratkaisut 4: Muut kuin sote-toimialan tekoälyratkaisut 5: Tehtävien ja prosessien automatisointiratkaisut Ehdokas voi hakeutua koreihin 1-5. Dynaamiseen hankintajärjestelmään voivat hakea tarjoajaksi kaikki sellaiset ehdokkaat, jotka täyttävät ESPD-lomakkeella ja osallistumispyynnöllä ilmoitetut soveltuvuusvaatimukset. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki ehdokkaat, jotka täyttävät asetetut soveltuvuusvaatimukset. Kaikki kiinnostuneet ehdokkaat voivat koko dynaamisen hankintajärjestelmän keston ajan pyytää oikeutta osallistua dynaamiseen hankintajärjestelmään. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei ole rajoitettu. Ehdokas hakeutuu dynaamiseen hankintajärjestelmään jättämällä osallistumishakemuksen. Istekki Oy voi halutessaan lyhentää tai pidentää dynaamisen hankintajärjestelmän kestoa julkaisemalla siitä hankintailmoituksen. Istekki Oy voi myös korottaa hankinnan arvoa julkaisemalla siitä hankintailmoituksen. Lisäksi Istekki Oy pidättää itsellään oikeuden sulkea tilapäisesti osallistumishakemuksien jättämisen dynaamiseen hankintajärjestelmään sen voimassaolon aikana (esim. loma-ajat). Tänä aikana ei järjestetä kilpailutuksia dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä.
Internal identifier: 599199
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintajärjestelmässä noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016, hankintalaki (jäljempänä hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvot ylittävä dynaaminen hankintajärjestelmä (hankintalain 49-52§). Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Kori 1: Potilastietojärjestelmien tekoälyratkaisut
Description: Ks. liitteet.
Internal identifier: Kori 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Kori 2: Sote-toimialan fyysiset tekoälyä hyödyntävät laitteet ja robotit
Internal identifier: Kori 2-1
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42900000 Miscellaneous general and special-purpose machinery
Lot: LOT-0003
Title: Kori 3: Sote-toimialan ja pelastustoimen tekoälyratkaisut
Internal identifier: Kori 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Kori 4: Muut kuin sote-toimialan tekoälyratkaisut
Internal identifier: Kori 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Kori 5: Tehtävien ja prosessien automatisointiratkaisut
Internal identifier: Kori 5-4