2. Procedure
Procedure
Title: Vedenpuhdistus- ja kuljetuskontti
Description: Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö tai Tilaaja) pyytää tarjoustanne vedenpuhdistus- ja kuljetuskontista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena on 3kpl vedenpuhdistus- ja kuljetuskonttia. Konttia käytetään liikuteltavana vesihuollon tukipisteenä, jolloin sen puhdistamaa vettä jaetaan muulle vedenkuljetuskalustolle. Sisäänrakennetun säiliön luoma puskurikyky mahdollistaa muun kaluston mahdollisimman lyhyet pysähdykset järjestelmän läheisyydessä. Lisäksi konttia käytetään omavaraisena yksikkönä, joka puhdistaa itse joukoille kuljettamansa veden. Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) 3 kpl vuodelle 2027 ja 3kpl 2028 vedenpuhdistus- ja kuljetuskontille. Vuoden 2027 option viimeinen lunastuspäivä 31.12.2027. Vuoden 2028 option viimeinen lunastuspäivä 31.12.2028. Option lunastaminen on täysin Tilaajan harkinnassa. Optiot voidaan lunastaa kokonaan tai osittain. Optioon sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja. Tilaaja suorittaa ensimmäiselle kontille kenttätestauksen. Kenttätestauksessa varmistetaan, että kontti on vaatimusten mukainen. Kenttätestauksen sisältö on kuvattu välilehdellä Muut tiedot kohdassa Muut asiat.
Internal identifier: 15101/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Hankintaa ei jaeta eri Tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole mahdollista jakaa osiin. Tarjous liitteinen tulee toimittaa suomen kielellä. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen. a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 44613500 Water containers
Additional classification (cpv): 41110000 Drinking water, 44614300 Container storage system, 65110000 Water distribution
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) 3 kpl vuodelle 2027 ja 3kpl 2028 vedenpuhdistus- ja kuljetuskontille. Vuoden 2027 option viimeinen lunastuspäivä 31.12.2027. Vuoden 2028 option viimeinen lunastuspäivä 31.12.2028. Option lunastaminen on täysin Tilaajan harkinnassa. Optiot voidaan lunastaa kokonaan tai osittain. Optioon sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja.