368039-2021 - ResultRomania-Brașov: Engineering-design services for traffic installations
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Actualizare PT + DDE modernizare DN 73 Pitești-Câmpulung-Brașov km 54+050-km 128+250 – DRDP Brașov
Reference number: DRDPBV/BPDM61/IE89/08.02.2021
II.1.2.
Main CPV code
71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.1.4.
Short description
Actualizare PT + DDE modernizare DN 73 Pitești-Câmpulung-Brașov km 54+050-km 128+250, parte a obiectivului „Modernizare DN73, Pitesti-Campulung-Brasov km 13+800-42+850; km 54+050-128+250 – cod SMIS 2014+116018”.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta a stabilit ca termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, este cu 22 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare: in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Actualizarea acestui proiect pentru restul de executat este necesara in scopul finalizării lucrărilor de modernizare a drumului DN 73 intre km 54+450-78+300 Câmpulung Muscel-Podu Dâmboviței; 79+049-128+250 Podu Dâmboviței-Brașov, Pod km 40+049,09 (km 40+040) peste Valea Pechii la Schitu Golești și Pod km 41+963,84 (km 41+978,27) peste scurgere Câmpulung.
In conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare si cu respectarea prevederilor din contractul de servicii, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: modificări ce pot fi cauzate de modificări legislative, reglementări tehnice, standarde ce nu pot fi anticipate la momentul lansării procedurii, întârzieri în obținerea avizelor si acordurilor, revizuirea repetată a soluției tehnice la solicitarea emitenților de avize/acorduri sau a comisiilor tehnice DRDP/CNAIR, sistarea/pierderea finanțării, întârzieri în atribuirea contractului, imposibilitatea realizării unor studii în teren datorită unor condiții meteorologice nefavorabile.