2. Procedure
Procedure
Title: Portföljsystem
Description: Upphandlingen omfattar en sammanhållen IT- systemlösning för portföljhantering inom Chalmers Stiftelses kapitalförvaltning. Portföljsystemet ska ge stöd för hela kedjan – från daglig avkastningsuppföljning och portföljanalys (front-office) till transaktionshantering, avstämning och rapportering (back- och mid-office). Systemet ska tillhandahållas som en SaaS-lösning.
Internal identifier: C 2026-0636
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72510000 Computer-related management services
Additional classification (cpv): 48440000 Financial analysis and accounting software package, 48441000 Financial analysis software package, 48442000 Financial systems software package
5. Lot
Lot: LOT-0000