368210-2026 - Competition
Denmark – Architectural, construction, engineering and inspection services – Udbud af 3 stk. parallelle rammeaftaler om bygherrerådgivning
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleUdbud af 3 stk. parallelle rammeaftaler om bygherrerådgivning
DescriptionNærværende udbud vedrører Københavns Lufthavnes A/S’ (i det følgende benævnt “CPH”) udbud af rammeaftale om bygherrerådgivning. Målsætningen er at skabe optimale fysiske rammer ved at designe og gennemføre løsninger, der passer til kundernes og de ansattes behov. Opgaverne løses med fokus på omkostninger for at give kunderne mest for pengene. Et godt samarbejde med eksterne totalrådgivere er en vigtig forudsætning for, at CPH kan opfylde målsætningen, og hensigten med nærværende rammeaftaleudbud er at styrke fundamentet for et sådant samarbejde. Udbuddet omhandler en kombination af parallelle rammeaftaler og opdeling af en rammeaftale i delaftaler, idet der indgås tre aftaler, der – for de større opgavers vedkommende – skal fungere som parallelle rammeaftaler, og for de mindre opgavers vedkommende som enkeltstående delaftaler med hver sit afgrænsede anvendelsesområde. Resultatet af udbuddet skal således være indgåelse af tre ramme-/delaftaler, der skal fungere som parallelle rammeaftaler ift. bygherrerådgivningsopgaver med forventet honorarstørrelse på over 3 mio. kr., og som enkeltstående delaftaler med hvert deres anvendelsesområde, når det gælder bygherrerådgivningsopgaver med forventet honorarstørrelse på under DKK 3 mio. Ramme-/delaftaler er ikke eksklusive, hvorfor CPH er berettiget til at indgå aftaler uden om ramme-/delaftalerne. Det er imidlertid CPH’s hensigt, at de forestående byggesager primært bliver tildelt blandt bygherrerådgiverne på ramme-/delaftalerne. Anvendelsesområdet for de parallelle rammeaftaler vedr. de større opgaver er hele lufthavnens område; dvs. Københavns lufthavne, Kastrup og Roskilde. For de tre delaftaler vedrørende de mindre opgaver er anvendelsesområdet en nærmere defineret og afgrænset del af lufthavnens samlede område: Delaftale 1: Airside og Roskilde Lufthavn (baner, rulleveje og standpladser). Delaftale 2: Terminalbygninger. Delaftale 3: Landside / Bygninger Airside og Roskilde Lufthavn (bygninger). I bilag 2 til udbudsbetingelserne er angivet en mere uddybende beskrivelse af de tre delaftalers respektive anvendelsesområder. Tildeling af de mindre opgaver vil ske direkte til den bygherrerådgiver, der har delaftalen for det område, opgaven vedrører. Hvis en opgave vedrører flere områder, vil tildeling ske direkte til den bygherrerådgiver, der har delaftalen for det område, som opgaven efter CPH’s vurdering primært vedrører. Tildeling af de større opgaver vil ske efter miniudbud blandt alle tre bygherrerådgivere. Opgaverne vil kunne omfatte alle sædvanlige bygherrerådgivningsydelser i forbindelse med byggeri, herunder indledende rådgivning, bygherrerådgivning ved byggeri i fag-, stor-, hoved- eller totalentreprise, samt bygherrerådgivning ifm. ”Andre ydelser”, jf. YBB. CPH’s bygge- og anlægsprojekter spænder bredt, og mange forskellige typer af projekter vil kunne forekomme, herunder tekniske anlæg og om-, tilbygnings- og nybygningsprojekter såvel som renovering. Hvor en opgave omfatter flere forskellige rådgivningsdiscipliner (f.eks. udarbejdelse af byggeprogram og dispositionsforslag for et byggeprojekt), skal bygherrerådgiveren som udgangspunkt levere alle relevante ydelser (evt. ved brug af en eller flere tilknyttede underrådgivere). For en nærmere beskrivelse af ramme-/delaftalerne henviser CPH til det samlede udbudsmateriale angivet i udbudsbetingelserne.
Type of procedureNegotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter forsyningsvirksomhedsdirektivet (Direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014). Det betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som CPH opfordrer dertil (prækvalificerer), der kan afgive tilbud på ramme-/delaftalerne. CPH vil prækvalificere op til tre (3) ansøgere pr. ramme-/delaftale. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én, flere eller alle ramme-/delaftaler. Den samme tilbudsgiver kan dog ikke få tildelt mere end én ramme-/delaftale. Ønsker tilbudsgiver at afgive tilbud på flere delaftaler, skal tilbudsgiver ved tilbudsafgivelsen vedlægge en udfyldt prioriteringsliste for de delaftaler, som tilbudsgiver har valgt at afgive tilbud på. Prioriteringslisten anvendes af CPH i det omfang, dette bliver nødvendigt ved fordelingen af delaftaler, hvor den samme tilbudsgiver har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud på flere delaftaler. En nærmere beskrivelse af fordelingsnøglen fremgår af udbudsbetingelsernes afsnit 6.5. CPH forventer at holde én forhandlingsrunde på baggrund af de indledende tilbud, men forbeholder sig ret til i) at tildele ramme-/delaftalerne på baggrund af de indledende tilbud, og ii) at gennemføre flere forhandlingsrunder. CPH kan under forhandlingsforløbet begrænse antallet af tilbageværende tilbudsgivere ved anvendelse af tildelingskriteriet. De udbudte ramme-/delaftaler vil blive tildelt til én tilbudsgiver pr. ramme-/delaftale. Ramme-/delaftalerne med de vindende tilbudsgivere vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til rammeaftale med bilag. Udbudsprocessen afvikles fuldt ud elektronisk på udbudsplatformen www.rib-software.com/dk/udbudsportal (udbudsplatformen), hvor det samlede udbudsmateriale er offentligt tilgængeligt. Ansøgning, tilbudsafgivelse samt al kommunikation mellem ansøger/tilbudsgiver og CPH vedrørende dette udbud skal foregå elektronisk, på dansk og via udbudsplatformen. Der henvises desuden til udbudsbetingelserne vedrørende henvendelser og spørgsmål til udbudsmaterialet. Prækvalifikationsansøgning skal indgives elektronisk via udbudsplatformen. Ansøgningen skal være indgivet senest den 26. juni 2026, inden udgangen af døgnet. Ansøgere, der ønsker at deltage i udbuddet, skal indgive ansøgning om prækvalifikation. Ansøgning skal være på dansk og udgøres af et udfyldt ESPD, der bl.a. tjener som foreløbigt bevis på, at ansøger ikke er omfattet af nedenstående udelukkelsesgrunde. Hvis ansøger er en sammenslutning af økonomiske aktører og/eller ansøger baserer sit tilbud på en eller flere andre enheders kapacitet forventes ansøgningen at indeholde flere udfyldte ESPD’er, jf. nærmere i udbudsbetingelserne. ESPD’et udfyldes via en integreret ESPD-service på udbudsplatformen. CPH vil udelukke ansøgere fra at deltage i udbuddet, hvis disse er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135-136. Hvis CPH på baggrund af oplysningerne i ESPD’et eller ud fra øvrige omstændigheder vurderer, at ansøger er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde, vil CPH meddele ansøger dette og fastsætte en frist for ansøger til at dokumentere, at denne alligevel er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. CPH vil ikke udelukke ansøger, hvis ansøger inden for den fastsatte frist efter CPH's vurdering har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71240000 Architectural, engineering and planning services, 71300000 Engineering services, 71311000 Civil engineering consultancy services, 71200000 Architectural and related services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services, 71500000 Construction-related services
5. Lot
LotLOT-0001
TitleDelaftale 1: Airside og Roskilde Lufthavn (baner, rulleveje og standpladser)
DescriptionSe pkt. 2.1 ovenfor for en beskrivelse af delaftalen. Der henvises øvrigt til bilag 2 til udbudsbetingelserne for en nærmere gennemgang af det delaftalens anvendelsesområde.
Additional classification (cpv): 71300000 Engineering services, 71200000 Architectural and related services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services, 71500000 Construction-related services, 71500000 Construction-related services, 71240000 Architectural, engineering and planning services
LotLOT-0002
TitleDelaftale 2: Terminalbygninger
Additional classification (cpv): 71200000 Architectural and related services, 71300000 Engineering services, 71500000 Construction-related services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services
LotLOT-0003
TitleDelaftale 3: Landside / Bygninger Airside og Roskilde Lufthavn (bygninger)