2. Procedure
Procedure
Title: Dynamisk indkøbssystem vedrørende massespektrometre og tilhørende ydelser
Description: Den ordregivende myndighed er: Statens Serum Institut (SSI). Koncernindkøb ved Indenrigs- og Sundhedsministeriet er ansvarlig for udbuddets tilrettelæggelse og gennemførelse på vegne af ordregiver. SSI ønsker på vegne af alle institutioner under Indenrigs- og Sundhedsministeriet (IMS) at oprette et dynamisk indkøbssystem til indkøb af massespektrometre og tilhørende ydelser. Der er følgende institutioner i IMS: Departementet, Sundhedsstyrelsen, Styrelsen for Patientklager, Styrelsen for Patientsikkerhed, Lægemiddelstyrelsen, Statens Serum Institut, National Center for Etik, Sundhedsdatastyrelsen, National Genom Center og Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd. Det dynamiske indkøbssystem omfatter anskaffelse af massespektrometre og tilhørende ydelser til laboratoriebrug, herunder eksempelvis LC-MS, LC-MS/MS, HRMS, GC-MS, ICP-MS, MALDI-MS og tilsvarende MS-baserede analysemålesystemer. Systemet omfatter endvidere eksempelvis tilhørende software, installation, idriftsættelse, validerings-/kvalificeringsydelser, træning, applikationssupport, serviceaftaler, reservedele, forbrugsrelaterede komponenter og øvrige accessoriske ydelser, i det omfang disse er naturligt forbundet med anskaffelsen, drift eller vedligeholdelse af massespektrometre. Det dynamiske indkøbssystem er inddelt i én kategori. Det dynamiske indkøbssystem etableres med en løbetid på 15 år. Hovedpunkterne i proceduren: 1. fase er ansøgning om optagelse i det Dynamiske Indkøbssystem. Her anmoder ansøgerne om at blive optaget, og Ordregiver godkender herefter de ansøgere, der opfylder de objektive krav for optagelse som fremgår af udbudsmaterialet. Ansøgning om optagelse sker ved at svare på de opstillede krav i systemet og indsende de relevante og påkrævede dokumenter (udfylde og afsende ESPD dokumentet). 2. fase er selve indkøbene på det Dynamiske Indkøbssystem. Alle aktører, der er optaget i det Dynamiske Indkøbssystem vil blive inviteret til at afgive tilbud, når der foretages konkrete indkøb. En invitation vil blive sendt med opfordring til afgivelse af tilbud direkte via systemet til de optagne aktører. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere beskrivelse af proceduren for etablering og anvendelse af det dynamiske indkøbssystem, herunder krav i forhold til ansøgning om optagelse i Systemet.
Internal identifier: 26-196
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hovedpunkterne i proceduren: 1. fase er ansøgning om optagelse i det Dynamiske Indkøbssystem. Her anmoder ansøgerne om at blive optaget, og Ordregiver godkender herefter de ansøgere, der opfylder de objektive krav for optagelse som fremgår af udbudsmaterialet. Ansøgning om optagelse sker ved at svare på de opstillede krav i systemet og indsende de relevante og påkrævede dokumenter (udfylde og afsende ESPD dokumentet). 2. fase er selve indkøbene på det Dynamiske Indkøbssystem. Alle aktører, der er optaget i det Dynamiske Indkøbssystem vil blive inviteret til at afgive tilbud, når der foretages konkrete indkøb. En invitation vil blive sendt med opfordring til afgivelse af tilbud direkte via systemet til de optagne aktører. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere beskrivelse af proceduren for etablering og anvendelse af det dynamiske indkøbssystem, herunder krav i forhold til ansøgning om optagelse i Systemet.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 38433100 Mass spectrometer
Additional classification (cpv): 38430000 Detection and analysis apparatus, 38432200 Chromatographs, 38432210 Gas chromatographs, 38433000 Spectrometers, 50410000 Repair and maintenance services of measuring, testing and checking apparatus, 51430000 Installation services of laboratory equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000