368440-2026 - Competition
Finland – Job search services – Tulosperusteisen valmennuspalvelun toimittajarekisteri PKS työllisyyspalveluiden asiakkaille (DPS:n kaltainen menettely)
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Tulosperusteisen valmennuspalvelun toimittajarekisteri PKS työllisyyspalveluiden asiakkaille (DPS:n kaltainen menettely)
Description: Tällä ilmoituksella pääkaupunkiseudun työvoimaviranomaiset (Espoon työllisyyspalvelut, Helsingin työllisyyspalvelut ja Vantaan työllisyyden ja kotoutumisen palvelualue) perustavat Tulosperusteisen valmennuspalvelun toimittajarekisterin PKS-työllisyyspalveluiden asiakkaille PKS-yhteistyössä. Työvoimaviranomaiset pyytävät osallistumishakemuksia tulosperusteisten valmennustuotteiden toimittajarekisterin muodostamista varten. Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän, DPS:n kaltaisen toimittajarekisterin (myöhemmin myös ”rekisteri”) kohteena ovat PKS-työllisyyspalveluiden asiakkaita koskevien tulosperusteisten valmennuspalveluiden hankkiminen Espoon, Helsingin ja Vantaan työllisyysalueiden hankintayksiköille (myöhemmin myös ”tilaaja”). Tilaajana voi olla yksi kaupunki tai useampi kaupunki yhdessä. Rekisterin sisällä tullaan kilpailuttamaan Tilaajille erilaisia työllistymistä ja kohtaantoa edistäviä valmennusratkaisuja. Työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain (Laki työvoimapalveluiden järjestämisestä 380/2023) mukaan työvoimaviranomainen järjestää asiakkaille valmennusta (53 §) seuraavasti: 1) työn hakemisessa (työnhakuvalmennus); 2) ammatinvalinta- ja uravaihtoehtojen selkiyttämisessä, ammatilliseen koulutukseen hakeutumisessa ja työelämävalmiuksien kehittämisessä (uravalmennus); ja 3) työhön sijoittumisessa ja työpaikalla suoritettavassa koulutuksessa (työhönvalmennus). Työvoimaviranomainen voi järjestää yrityksille valmennusta työntekijän palkkaamisessa ja työnantajavalmiuksien kehittämisessä. Palvelun hinta katsotaan yrityksen de minimis -tueksi. Tämän lisäksi Tilaaja voi käyttää rekisteriä myös muiden tulosperusteisten valmennuspalveluiden hankintaan. Tästä toimittajarekisteristä hankittavat valmennuspalvelut voivat kohdistua sekä PKS-työllisyyspalveluiden henkilöasiakkaisiin että yrityksiin. Rekisteri jaetaan edellä kuvattujen kohderyhmien mukaisesti kahteen (2) osa-alueeseen: 1) Henkilöasiakkaiden valmennuspalvelu 2) Yritysasiakkaiden valmennuspalvelu Ehdokas voi jättää osallistumishakemuksen joko vain toiseen osa-alueeseen tai molempiin niistä. Ehdokas voi hakeutua mukaan yhteen osa-alueeseen, ja hakeutua toiseen niin halutessaan myöhemmin. Rekisterin toiminta kuvataan tarkemmin: LIITE 1 Toimittajarekisterin kuvaus_tulosperusteisen valmennuspalvelun toimittajarekisteri.
Internal identifier: T007-26 / HEL 2026-008211
Type of procedure: Restricted
Main features of the procedure: Menettely on kuvattu yksityiskohtaisesti osallistumispyynnön liitteessä 1 "Toimittajarekisterin kuvaus_tulosperusteisen valmennuspalvelun toimittajarekisteri". Hankinta toteutetaan joustavana sähköisenä hankintana, joka tarkoittaa Tilaajan määrittelemää ja kuvaamaa hankintalain 12 luvun mukaista hankintamenettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseksi. Menettely muistuttaa hankintalain 49-52 §:n mukaista dynaamista hankintajärjestelmää, mutta tässä hankintamenettelyssä noudatetaan kyseistä menettelyä koskevia säännöksiä vain soveltuvin osin. Kyseessä ei siten ole hankintalain 49-52 §:ssä tarkoitettu dynaaminen hankintajärjestelmä, eikä hankintalain 42 §:n tarkoittama puitejärjestely. Osallistumispyyntö voidaan ottaa korjaustilaan, mikäli dynaamisen hankintajärjestelmän kaltaisen menettelyn sisäisiä kilpailutuksia ei ole meneillään. Osallistumispyynnön ollessa korjaustilassa, uusia osallistumishakemuksia ei voi jättää.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79611000 Job search services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Henkilöasiakkaiden valmennuspalvelu
Description: Osa-alueen 1 mahdollisia kohderyhmiä ovat etupäässä työnhaun eri vaiheissa olevat työllisyyspalveluiden henkilöasiakkaat. Hankinnassa huomioidaan asiakkaiden yksilöllisten ja pitkäaikaisten palvelutarpeiden turvaaminen sekä otetaan huomioon erityistarpeet. Erityistä painoarvoa annetaan palvelujen laatuun, jatkuvuuteen, esteettömyyteen, kohtuuhintaisuuteen, saatavuuteen ja kattavuuteen, eri käyttäjäryhmien erityistarpeisiin, käyttäjien osallistumiseen ja vaikutusmahdollisuuksien lisäämiseen sekä innovointiin liittyville tekijöille. Esimerkkejä tyypillisimmistä työllisyyttä edistävistä palvelutyypeistä ovat: 1) erilaiset ryhmävalmennuspalvelut, joissa asiakasta tuetaan työn hakemisessa (esimerkiksi työnhakuvalmennus) sekä ammatinvalinta- ja uravaihtoehtojen selkiyttämisessä, ammatilliseen koulutukseen hakeutumisessa ja työelämävalmiuksien kehittämisessä (esimerkiksi uravalmennus); 2) erilaiset yksilövalmennusratkaisut, joilla tuetaan asiakkaita työhön sijoittumisessa ja työpaikalla suoritettavassa koulutuksessa (esimerkiksi työhönvalmennus). PKS-valmennuspalveluiden ydintyö tehdään laadukkaissa henkilöasiakkaiden kohtaamisissa. Tehokas tulosten saavuttaminen edellyttää vahvaa osaamista työllistymisen edistämisen palveluista, työmarkkinoiden toimivuudesta sekä yritysten ja työnantajien toimintaympäristöstä. Asiakastyössä on osattava sovittaa yhteen työelämän vaatimukset ja mahdollisuudet sekä suunnitelmallinen valmentaminen ja motivointi vaihtuviin yksilöllisiin asiakastilanteisiin. Lisäksi PKS-valmennuspalveluissa tehtävä työ voi edellyttää palvelun koordinaatioon, suunnitteluun, kehittämiseen, viestintään, tiedolla johtamiseen ja hallinnolliseen työhön liittyvää osaamista. Tarkempi kuvaus: Osallistumispyyntö, osa-alue 1, hankinnan kohteen kriteerit LIITE 1 luvuissa 3 ja 4
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Yritysasiakkaiden valmennuspalvelu
Description: Osa-alueen mahdollisia kohderyhmiä ovat etupäässä alueella toimivat yritykset. Hankinnassa huomioidaan asiakkaiden yksilöllisten ja pitkäaikaisten palvelutarpeiden turvaaminen sekä otetaan huomioon erityistarpeet. Erityistä painoarvoa annetaan palvelujen laatuun, jatkuvuuteen, esteettömyyteen, kohtuuhintaisuuteen, saatavuuteen ja kattavuuteen, eri käyttäjäryhmien erityistarpeisiin, käyttäjien osallistumiseen ja vaikutusmahdollisuuksien lisäämiseen sekä innovointiin liittyville tekijöille. Esimerkkihankintoja ovat erilaiset yrityksille suunnatut valmennuspalvelukokonaisuudet, joilla tuetaan yritysten kasvua, työntekijän palkkaamista ja työnantajavalmiuksien kehittämistä. PKS-valmennuspalveluiden ydintyö tehdään laadukkaissa työnantaja-asiakkaiden kohtaamisissa. Tehokas tulosten saavuttaminen edellyttää vahvaa osaamista työmarkkinoiden toimivuudesta sekä yritysten ja työnantajien toimintaympäristöstä. Asiakastyössä on osattava sovittaa yhteen työelämän vaatimukset ja mahdollisuudet sekä suunnitelmallinen valmentaminen ja motivointi vaihtuviin yksilöllisiin asiakastilanteisiin. Lisäksi PKS-valmennuspalveluissa tehtävä työ voi edellyttää palvelun koordinaatioon, suunnitteluun, kehittämiseen, viestintään, tiedolla johtamiseen ja hallinnolliseen työhön liittyvää osaamista. Tarkempi kuvaus: Osallistumispyyntö, osa-alue 2, hankinnan kohteen kriteerit LIITE 1 luvuissa 3 ja 4
Internal identifier: 2-1
Main classification (cpv): 98000000 Other community, social and personal services