369350-2019 - ResultRomania-Bucharest: Helicopters
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare elicoptere ușoare multifuncționale
Reference number: 4203997/2018/T.X.p.14
II.1.2.
Main CPV code
34711500 Helicopters
II.1.4.
Short description
Achiziția de elicoptere ușoare multifuncționale reprezintă un obiectiv important pentru acoperirea spectrului misiunilor de tip căutare-salvare. Pentru a acoperi această necesitate, dar și pentru a avea o flotă nouă și modernă de elicoptere ușoare pentru celelalte tipuri de misiuni specifice aviației Ministerului Afacerilor Interne, achiziția de 10 elicoptere ușoare reprezintă o soluție optimă. Experiența de peste 15 ani în operare aeromedicală a dovedit eficiența utilizării unei flote de elicoptere de același tip, printr-o astfel de configurație s-a reușit disponibilizarea rapidă și eficientă a aeronavelor pentru executarea misiunilor specifice. Cele 10 elicoptere ușoare ce urmează să fie achiziționate vor fi folosite în special în misiuni de același tip (misiuni de căutare-salvare, evacuare, aeromedicale, transport, desant aerian, troliere, transport încărcătură acroșată etc.).
Termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde in mod cl [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Cant. min. estimata acord-cadru elicopter ușor multifuncțional: 2 cpl.
Cant. max. estimata acord-cadru elicopter ușor multifuncțional: 10 cpl.
Cant. min. estimata a contractului subsecvent elicopter ușor multifuncțional: 1 cpl.
Cant. max. estimata contractului subsecvent elicopter ușor multifuncțional: 3 cpl.
Estimarea valorii celui mai mare contract subsecvent care urmeaza sa fie atribit pe durata acordului-cadru: 19 474 437,00 EUR fara TVA.