371959-2022 - ResultRomania-Drobeta-Turnu Severin: Repair and maintenance services of electrical and mechanical building installations
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Modernizare instalații electrice aferente echipamentelor hidromecanice și instalație de acționare hidraulică aferentă barajului deversor Gogoșu
Reference number: 13267213/2021/ Modernizare instalatii electrice aferente echipamentelor hidromecanice si instalatie
II.1.2.
Main CPV code
50710000 Repair and maintenance services of electrical and mechanical building installations
II.1.4.
Short description
Modernizare instalații electrice aferente echipamentelor hidromecanice și instalație de acționare hidraulică aferentă barajului deversor Gogoșu, conform cerintelor din Documentatia tehnico-economica ”Modernizare instalatii electrice aferente echipamentelor hidromecanice si instalatie de actionare hidraulica aferenta barajului deversor Gogoșu” si caietele de sarcini aferente acesteia.
Contractul de modernizare a instalatiilor electrice aferente echipamentelor hidromecanice si instalatiei de actionare hidraulica aferenta barajului deversor Gogoșu va fi un “contract la cheie”.
Volumul şi limitele furniturii sunt date în "Caiete de sarcini" prezentate în documentatie.
Caietele de sarcini s-au întocmit în funcţie de rolul funcţional şi de specificul lucrărilor de executat al unităţilor tehnice aferente barajului deversor Gogoșu.
Prin incheierea acestui “contract la cheie”, Contractantul se angajează să preia responsabilitatea totală şi să efectueze, cu unităţile proprii sau prin subcontractare, toate serviciile/lucrările care se impun pentru proiectarea, fabricarea, montarea echipamentelor şi instalaţiilor, astfel ca după realizarea lor şi a punerii în funcţiune a acestora, să se realizeze cerinţele funcţionale, de fiabilitate şi siguranţă necesare unei exploatări corecte, sigure şi de durată a barajului deversor Gogoșu.
Modernizarea instalațiilor electrice aferente echipamentelor hidromecanice și instalației de acționare hidraulică aferentă barajului deversor Gogoșu se va realiza prin prestarea de servicii de: proiectare, instalații de acționare hidromecanice, echipamente electrice, sisteme de automatizare și integrare în SCADA, construcții, instalatii aferente acestora și arhitectură.
De asemenea serviciile care fac obiectul acestui contract implica activități de project management constând în coordonarea lucrărilor, serviciilor, activităților de achiziție/fabricare/procurare, livrare, testare, verificare, punere în funcțiune în vederea realizării unui Proiect de retehnologizare/modernizare „la cheie”, cu respectarea tuturor cerintelor de calitate, sanatate si Securitate in munca si protectia mediului ce decurg din cerintele nationale si ale Uniunii Europene.
Instalația hidraulică de acționare, echipamentele electrice de alimentare, comandă și automatizare care se vor moderniza sunt constituite din:
-Instalații hidraulice de acționare
-Echipamente electrice de alimentare
-Echipamente electrice de alimentare, acționare și comandă locală (circuite de securitate);
-Echipamente electrice de automatizări și SCADA
-Sisteme de comunicație
-Gospodărie de cabluri MT, JT şi circuite secundare
Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare primite cu 18 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor;entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarficare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi dinainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire înainte de data limită de depunere a ofertelor: Zile: 18 (înainte de data limită de depunere a ofertelor) Orice operator are dreptul de a solicita clarificări privind documentația.În măsura în care clarificările sunt solicitate în timp util, entitatatea contractantă va transmite răspuns.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Modernizarea instalatiilor electrice aferente echipamentelor hidromecanice si instalatiei de actionare hidraulica aferenta barajului deversor Gogoșu, conform cerintelor din Documentatia tehnico-economica si caietele de sarcini aferente acesteia.