See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Echipamente instalatie Meltin Pot 6 loturi
Description: Produsele sunt necesare in proiectul „Activități de cercetare și infrastructură experimentală pentru demonstrarea tehnologiei reactorilor rapizi răciți cu plumb – 4ALFRED” din cadrul Programului Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027 in vederea realizarii activitatilor de cercetare-dezvoltare (experimente, analize si simulari numerice aferente instalatiei Meltin’Pot definite in proiectul 4ALFRED) ce abordează un domeniu practic neexplorat privind: interacţiunea combustibil nuclear de tip MOX- plumb topit, redistribuirea combustibilului în plumbul topit în situaţia defectării extinse a tecilor creioanelor de combustibil, retenţia produşilor de fisiune în plumb, si/sau migrarea acestora în gazul de acoperire, investigarea retenţiei în plumb a izotopilor de poloniu (Po), cu precădere a 210Po. Astfel, echipamentele vor fi utilizate in realizarea experimentelor si a investigatiilor privind a) interacţiunea combustibil nuclear de tip MOX - plumb topit, oferind informaţii despre interacţia chimică dintre combustibil şi agentul de răcire plumb, formarea de compuşi şi cinetica aferentă, migrarea acestora în gazul de acoperire, caracteristicile de evaporare şi condensare, investigând riscul de eliberarea a radiotoxicitaţii în gazul de acoperire şi, potenţial, în mediu ; b) redistribuirea combustibilului în plumbul topit in caz de accident furnizând informaţii despre migrarea fragmentelor de combustibil, acumularea şi/sau plutirea acestora în plumbul topit; c) retenţia/migrarea produşilor de fisiune/de activare în plumb si/sau migrarea lor în gazul de acoperire, investigând riscul eliberării radiotoxicităţii în gazul de acoperire şi, potenţial, în mediu; d) comportarea (retentia in plumb, migrarea si fenomenul de striping in vapori de apa) a izotopilor de poloniu. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor :17 zile;Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 32306920_2026_PAAPD1593822
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39300000 Miscellaneous equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 - Celula fierbinte inerta - 1buc
Description: LOT 1 – CELULA FIERBINTE INERTA Celula fierbinte (Hot Cell) inerta (cu gaz inert pentru a evita oxidarea probelor) este obligatorie pentru gestionarea in siguranta a combustibilului nuclear si este esentiala in realizarea activitatilor de cercetare privind combustibilul de tip MOX ce se vor desfasura in modulele instalatiei MeltinPot fiind privind: a) interacțiunea combustibil nuclear - plumb topit (investigarea și analiza integritatii combustibilului după interacțiunea cu plumbul topit, evaluarea compușilor chimici rezultați din interacțiune, analiza impactul plumbului topit asupra microstructurilor din combustibil și teaca); b) investigații experimentale privind dispersia și relocarea combustibilului nuclear în plumb topit; c) investigații experimentale privind retenția și migrarea poloniului (evaluări calitative și cantitative privind reținerea Po în plumb, analiza volatilizării acestuia în gazul de acoperire, cinetica diferitelor forme de Po în plumbul lichid, investigarea volatilizării izotopilor de Po în plumb prin stripare cu abur). Celula fierbinte va gazdui masinile de taiat si macinat combustibilul nuclear si va permite pregatirea initiala a probelor ce vor fi ulterior analizate prin tehnici diverse precum difractie de raze X, termogravimetrie, microscopie optica, etc. Specificațiile tehnice pentru Celula fierbinte (Hot Cell) inerta sunt detaliate în cap. 3.3.1.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 44211200 Cubicles
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 - Instrument de sigilare in vid fiole cu probe - 1 sistem 39360000-3;
Description: LOT 2 - INSTRUMENT DE SIGILARE ÎN VID FIOLE CU PROBE Instrumentul de etanșare în vid a fiolelor de cuarț este necesar pentru sigilarea probelor de plumb în amestec cu alte elemente chimice. Procesul de sigilare a fiolelor încărcate cu mostre de Pb, împreună cu alte elemente, necesită un mediu cu vid înalt (≤ 5x10-6 mbar) pentru a preveni contaminarea cu oxizi a probelor preparate. Fiolele de cuarț utilizate trebuie să respecte anumite dimensiuni standard: un diametru de aproximativ 20 mm, o lungime minimă de aproximativ 500 mm și un perete cu o grosime maximă de 2 mm. Instrumentul trebuie să aibă o prindere ajustabilă pentru a se potrivi și pentru alte dimensiuni de fiole (în intervalul Φ8-40 mm). Prinderea corectă a fiolelor în dispozitivul de etanșare trebuie să asigure o etanșeitate adecvată, astfel încât în fiole să se poată menține un vid de cel puțin 10-6 mbar. Crearea și menținerea vidului în fiole va fi realizată cu ajutorul unei pompe turbo-moleculare externe. După ce vidul este realizat în fiole, acestea vor fi sigilate cu ajutorul unei torțe cu flacără cu o temperatură maximă de 2800°C. Torța va fi operată manual de către un operator, iar flacăra necesară va fi generată cu ajutorul unui generator de oxi-hidrogen. Pentru a minimiza riscul de accidentare al operatorului, instrumentul de etanșare trebuie să permită rotirea fiolei de cuarț în timpul sigilării cu torța.
Internal identifier: 2
Additional classification (cpv): 39360000 Sealing equipment
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 - Telemanipulator dublu telescopic - 2 buc
Description: Lot 3 - Telemanipulator dublu telescopic - 2 buc Cele 2 telemanipulatoare dublu telescopice sunt necesare realizarii activitatilor de cercetare din Modulul 4- Meltin’Pot in care se investigheaza comportamentul poloniului în plumbul lichid. Poloniul va fi măsurat în fază gazoasă pentru a determina presiunea vaporilor de Po evaporat din plumbul lichid, dar vor fi masurate/caracterizate si mostre de plumb lichid pentru a determina retenția acestuia în plumb. Cele doua linii de prelevare probe necesita utilizarea de dispozitive dedicate (de tip telemanipulator) care sa permita manevrarea si extractia probelor atat din recipientele de barbotare (din quartz) in cazul liniei de prelevare a probelor de gaz, cat si a incintei inerte detasabila ce contine probele de plumb topit. Specificațiile tehnice pentru cele 2 Telemanipulatoare dublu telescopice sunt detaliate în cap. 3.3.1. din caietul de sarcini.
Internal identifier: 3
Additional classification (cpv): 42410000 Lifting and handling equipment
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4 - Brat cald telemanipulator - 2 buc
Description: LOT 4 - BRAT CALD TELEMANIPULATOR- 2 bucati Cele 2 brate calde (brate „slave”) sunt necesare realizarii activitatilor de cercetare/campanii experimentale din Modulul 1-Meltin’Pot. Vor fi realizate teste de interacţiune dedicate, cu scopul de a evalua performanţele de securitate ale combustibilului în diferite scenarii în care combustibilul MOX intră în contact cu agentul de răcire, plumb topit. Investigaţiile vor fi concentrate pe interacţia combustibil - agent de răcire (FCI), atât pentru combustibil proaspăt cât şi pentru combustibil iradiat (la diverse grade de ardere) şi pe interacţia combustibil-teacă-agent de racire (FCCI). Bratele „slave” sunt dispozitive dedicate (“brate calde” – “slave arms") care vor permite manevrarea in interiorul celulei de examinare din laboratorul de examinare post-iradiere (LEPI) a pastilelor de combustibil la diferiţi paşi de timp (în cazul pastilelor multiple) sau pentru extracţia mini-elementelor combustibile din vasul de testare, prelucrarea acestora si pregatirea probelor pentru analize prin difractie de raze X (XRD), microscopie electronică cu baleiaj cuplata cu spectroscopia cu raze X cu dispersie dupa energie (SEM/EDX), microscopie optica, spectrometrie gamma, etc. Specificațiile tehnice ale celor 2 Brate calde telemanipulator sunt detaliate în cap. 3.3.1. in caietul de sarcini
Internal identifier: 4
Additional classification (cpv): 42418900 Loading or handling machinery
Lot: LOT-0005
Title: Lot 5 - Spectometru de masa cu gaze QMS - 1 sistem
Description: LOT 5 - SPECTROMETRU DE MASA PENTRU GAZE (QMS) Spectrometrul de masă pentru gaze (QMS) se utilizează pentru identificarea și masurarea concentratiei chimice și compoziției izotopice a gazelor și elementelor volatile. Acesta se va utiliza pentru analiza gazelor de acoperire din instalatiile cu plumb topit. Se utilizează pentru urmărirea proceselor de eliberare a gazelor de fisiune și a elementelor volatile în gazul de acoperire al plumbului topit în cazul defectării elementelor combustibile. Specificațiile tehnice ale Spectrometrului de masa pentru gaze (QMS) sunt detaliate în cap. 3.3.1.din caietul de sarcini
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Lot 6 Sistem de macinare pentru XRD - 1 sistem
Description: LOT 6 - SISTEM DE MACINARE PENTRU XRD Sistemul de măcinat combustibil nuclear va fi utilizat pentru măcinarea combustibilului supus testării în instalatia Meltin’Pot. Această etapă reprezintă un pas esential în procesul de obtinere si preparare a probelor ce sunt destinate examinării cu difractometrul de raze X (XRD) pentru evaluarea (calitativa și cantitativa) a compușilor chimici rezultați din interacțiunea cu plumbul topit, pentru analiza impactul plumbului topit asupra microstructurilor din combustibil, etc. Specificațiile tehnice ale Sistemului de macinare pentru XRD sunt detaliate în cap. 3.3.1. din Caietul de sarcini
Internal identifier: 6
Additional classification (cpv): 42600000 Machine tools