375972-2022 - ResultRomania-Timișoara: Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Instalaţie pentru cresterea monocristalelor de safir
Reference number: 4250670-2022-4
II.1.2.
Main CPV code
38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
II.1.4.
Short description
Achiziția este necesară și oportună pentru dotarea obiectivului de investiții ”Institutul de cercetări avansate de mediu”, astfel încât să se asigure infrastructura de cercetare la standardele ridicate și pentru atingerea obiectivelor prevăzute în proiectul cu finanțare nerambursabilă și contribuție a achizitorului, astfel:
• Achiziționarea a minim 14 echipamente de Cercetare Dezvoltare de peste 100.000 euro (TVA inclus)
• Achiziționarea a minim 150 echipamente de Cercetare Dezvoltare
Acestea sunt destinate dotării laboratoarelor prevăzute în proiect cu suprafața minimă de 2500 mp și vor fi utilizate în activitatea de cercetare, în prima etapă, de minim 20 de cercetători noi și 10 cercetători transferați din cadrul Universității de Vest din Timișoara.
În cadrul acestei proceduri autoritatea contractantă intenţionează să încheie un contract pentru furnizarea unei Instalaţii pentru cresterea monocristalelor de safir în valoare estimată de 1.350.000 lei fără TVA.
Termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare: in a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement