See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: CL 03: Proiectare și execuție staţie de tratare Bega Timișoara
Description: Obiectul contractului îl constituie modernizarea stației de tratare Bega din Timișoara (debit STA 1500 l/s), conform caietului de sarcini. Lucrările de execuție a stației de tratare au drept scop: furnizarea apei potabile in conformitate cu Directiva UE 98/83/CE transpusa in Legea 458/2002 (**Republicata**); îmbunătăţirea siguranţei exploatării staţiei de tratare; automatizarea proceselor de tratare. Contractul pentru proiectarea si executia statiei de tratare include: activitatile de proiectare pentru elaborarea Proiectului Tehnic de Executie, elaborarea documentatiilor necesare pentru obtinerea tuturor avizelor si autorizatiilor conform legislatiei in vigoare, lucrari de demolare acolo unde este cazul, lucrari de constructie, furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice, testare si punere in functiune, monitorizarea functionarii cu remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie si instruirea personalului Beneficiarului. Contractul rămâne valabil până la îndeplinirea tuturor obligațiilor de către parți. Contractul se compune din Durata de execuție care este de 24 de luni de la data de începere notificata in ordinul de incepere a lucrarilor (6 luni proiectare si 18 luni execuție lucrări), la care se adaugă perioada de garanție care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor. Nr. zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: Termenul limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 21 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea Contractanta stabileste 2 termene pana la care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări, astfel: - primul termen: in a 28-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, Entitatea Contractanta va raspunde solicitarilor transmise pana in a 38-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen/ultimul termen: in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, Entitatea Contractanta va raspunde solicitarilor transmise pana in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea Contractanta va raspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit, respectiv 21 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor. Valoarea estimată a contractului, 81.900.372 lei, fără TVA, nu include cheltuieli diverse și neprevăzute și nici sume provizionate.
Internal identifier: DA 3041480/2020/004FE
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45252126 Drinking-water treatment plant construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Statia de tratare a apei (sursa de suprafata) Bega asigura in prezent peste 70% din necesarul de apa potabila pentru zona de alimentare cu apa Timişoara. In cadrul STA Bega existente se propune realizarea urmatoarelor obiective: - Treapta de amestec, floculare-coagulare-decantare; - Statie de Oxidare cu ozon si statie de pompare; - Statie de filtrare noua. Schema tehnologică a statiei de tratare asigură operarea funcţie de variaţiile indicilor de calitate ai apei brute. Lucrările prevăzute a se implementa în cadrul stației de tratare au caracter de modernizare şi se referă la următoarele: Schimbare debitmetre (2 buc.) la intrarea in statia de tratare; Conducta noua de legatura de la camera de amestec la statia de pompare (SP) treapta I; Modificarea scopului tehnologic pentru SP treapta I - in momentul de fata pompeaza apa decantata catre filtre, iar dupa realizarea investitiei, va pompa apa bruta in noile decantoare lamelare; Montarea in bazinul de aspiratie de la SP treapta I a minim patru mixere submersibile, pentru evitare depunerilor; Decantoare lamelare; Statie de Oxidare cu ozon si statie de pompare; Gospodarie de reactivi (polimer); Statie noua de filtrare; Conducte in incinta; Demolari si amenajarea terenului; Sistem de automatizare, Instalaţii de iluminat, electrice şi de automatizare, inclusiv lucrările necesare pentru integrarea sistemului de automatizare in sistemul SCADA existent; Instalatii termice, de ventialtie si dezumidificare. In cadrul statiei de filtrare noua s-a propus realizarea unei cladiri noi echipate cu 16 filtre rapide deschise. Suprafata de filtrare este de 50 m2/filtru adica 800 m2. Noua cladire a filtrelor si statia de oxidare cu ozon vor fi amplasate in locul decantoarelor existente aferente etapei STA Bega 2, actualmente scoase din functiune. Locatia proceselor de coagulare/floculare/decantare va fi pe amplasamentul actual al statiei de filtre STA Bega 4.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works