See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de proiectare si executie lucrari "ACCES RUTIER COMPLEMENTAR DESCĂRCARE A3 AZUGA–BUȘTENI"
Description: Investitia cuprinde Realizarea proiectului tehnic, detalii de executie, caiet de sarcini, liste de cantitati, documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/ acordurilor/ autorizatiilor si asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata durata contractului de executie lucrari si Executia lucrarilor, conform caietului de sarcini. Potrivit devizului general realizat in cadrul Studiului de Fezabilitate, valoarea estimata totală pentru proiectarea si executarea lucrărilor este de 604.733.687,47 lei fara TVA, formata din: 3.5.4-Documentațiile tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/ acordurilor/ autorizațiilor=156.982,00. 3.5.5-Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție=41.000,00 3.5.6-Proiect tehnic și detalii de execuție=17.503.325,93 3.8.1-Asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuție lucrări=3.588.181,92 1.2-Amenajarea terenului=9.055.027,94 1.2.1-Amenajări/ Demolări=9.055.027,94 1.3-Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială=990.150,00 1.4-Cheltuieli pentru relocarea/ protecția utilităților=51.715.737,91 1.4.1-Protecție și relocare rețele de telecomunicații=17.849.386,80 1.4.2-Protecție și relocare rețele electrice=22.655.081,35 1.4.3-Protecție rețele gaz=578.160,00 1.4.4-Protecție conducte Apa-Canal=10.633.109,76 4.1-Construcții și instalații=520.409.622,68 4.1.1-Lucrări de drum =124.467.354,74 4.1.2-Lucrări de poduri=174.536.702,03 4.1.3-Consolidări=48.174.893,95 4.1.4-Regularizări hidrotehnice=29.283.468,94 4.1.5-Subtraversări / Tunel =143.947.203,03 5.1-Organizare de șantier=1.273.659,09 Valorile prezentate sunt orientative. La ofertare nu se va depasi valoarea estimata totala de 604.733.687,47 lei exclusiv TVA. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 12-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Internal identifier: 2842889/2022/30074
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Traseul propus pentru varianta ocolitoare are lungime totală de 9,434 km şi datorită intersecţiilor mai importante amplasate pe DN1 este descris astfel: Segmentul I – Lungime: 1,600 Km; Localizare: extravilan, început segment: km 0+000 (intersecție cu breteaua de descărcare a autostrăzii A3 între Sinaia şi Poiana Ţapului - DN1, km. 127+600); Acest segment va avea un traseu adiacent DN1, separat de acesta printr-o zonă mediană pe care se va amplasa parapet tip NewJersey. De la darea în folosință a acestui segment se recomandă reconfigurarea fluxurilor de trafic, în așa fel încât să fie câte două benzi pe fiecare sens. Segmentul II - Lungime: 5,130 Km; Localizare: intravilan Bușteni, început segment: km 1+630 (ieşire din DN1, km. 128+300 prin dreapta), final segment: km 6+760 (ieşire din DN1, km. 133+500 prin dreapta);. Segmentul III – Lungime: 0,520 Km; Localizare: extravilan, începe la intersecția cu breteaua de descărcare a autostrăzii A3 între Buşteni şi Azuga - DN1, km. 133+550 prin dreapta; Acest segment va avea un traseu adiacent DN1, separat de acesta printr-o zonă mediană pe care se va amplasa parapet tip NewJersey. De la darea în folosință a acestui segment se recomandă reconfigurarea fluxurilor de trafic, în așa fel încât să fie câte două benzi pe fiecare sens. Segmentul IV - Lungime: 2,184 Km; Localizare: intravilan Azuga, început segment: km 7+250 (ieşire din DN1, km. 134+050 prin dreapta), final segment: km 9+434 (ieşire din DN1, km. 136+100 prin stânga). și în conformitate cu cele precizate în Caietul de Sarcini la capitolul 4.3. Proiectul tehnic va fi realizat în conformitate cu prevederile legale în vigoare, respectiv Hotărârea nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/ proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Lucrările se încadrează în categoria B de importantă conform cu H.G. nr.766/1997. Astfel, durata minimă a perioadei de garanţie va fi de 5 ani potrivit Legii nr.10/1995, republicată, cu modificările şi completările aduse acesteia. Durata contractului este de 36 de luni. Autoritatea contractantă a planificat finalizarea serviciilor de proiectare în termen de 6 luni de la emiterea ordinului de începere a prestării serviciilor iar finalizarea execuției lucrărilor în termen de 30 de luni de la emiterea ordinului de începere a execuției lucrărilor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services