See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Echipamente pentru Instalatia MELTIN POT -Boxe cu manusi - 2 buc
Description: Produsele sunt necesare in proiectul „Activități de cercetare și infrastructură experimentală pentru demonstrarea tehnologiei reactorilor rapizi răciți cu plumb – 4ALFRED” din cadrul Programului Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027 in vederea realizarii activitatilor de cercetare-dezvoltare (experimente, analize si simulari numerice aferente instalatiei Meltin’Pot definite in proiectul 4ALFRED) ce abordează un domeniu practic neexplorat privind: interacţiunea combustibil nuclear de tip MOX- plumb topit, redistribuirea combustibilului în plumbul topit în situaţia defectării extinse a tecilor creioanelor de combustibil, retenţia produşilor de fisiune în plumb, si/sau migrarea acestora în gazul de acoperire, investigarea retenţiei în plumb a izotopilor de poloniu (Po), cu precădere a 210Po. Astfel, echipamentele vor fi utilizate in realizarea experimentelor si a investigatiilor privind a) interacţiunea combustibil nuclear de tip MOX - plumb topit, oferind informaţii despre interacţia chimică dintre combustibil şi agentul de răcire plumb, formarea de compuşi şi cinetica aferentă, migrarea acestora în gazul de acoperire, caracteristicile de evaporare şi condensare, investigând riscul de eliberarea a radiotoxicitaţii în gazul de acoperire şi, potenţial, în mediu ; b) redistribuirea combustibilului în plumbul topit in caz de accident furnizând informaţii despre migrarea fragmentelor de combustibil, acumularea şi/sau plutirea acestora în plumbul topit; c) retenţia/migrarea produşilor de fisiune/de activare în plumb si/sau migrarea lor în gazul de acoperire, investigând riscul eliberării radiotoxicităţii în gazul de acoperire şi, potenţial, în mediu; d) comportarea (retentia in plumb, migrarea si fenomenul de striping in vapori de apa) a izotopilor de poloniu. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor :17 zile;Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 32306920_2026_PAAPD1550169.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39300000 Miscellaneous equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Boxe inerte cu mănuși – 2 buc sunt esențiale în procesul de prelucrare a probelor chimice într-o atmosferă controlată, unde conținutul de oxigen și umiditate trebuie să fie mai mic de 1 ppm. Aceste tipuri de probe trebuie să fie tratate cu atentie pentru a evita contaminarea cu oxizi și alte elemente care ar putea afecta negativ rezultatele analizelor. Într-o boxă se instalează un sistem de analiză termogravimetrică si este dedicată prelucrării probelor care conțin simulanți ai combustibilului MOX. A doua boxă este specializată în prepararea probelor de plumb, asigurând conditiile pentru sigilarea acestora în amestec cu alte elemente chimice in atmosfera controlata in scopul evitarii contaminarii cu oxigen.
Internal identifier: 1