390053-2023 - ResultRomania-București: Riverbank protection works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare și execuție lucrări pentru obiectivul de investiție „Reparații Capitale apărări de mal lac Herăsătrău, inclusiv apărări de mal insule Herăstrău”
Reference number: 11-14008314-L
II.1.2.
Main CPV code
45246200 Riverbank protection works
II.1.4.
Short description
În cadrul acestui contract se vor achizitiona Servicii de proiectare și execuție lucrări pentru obiectivul de investiție „Reparații Capitale apărări de mal lac Herăsătrău, inclusiv apărări de mal insule Herăstrău”.
Expertiza realizată în anul 2018 prin care se stabilește starea tehnică actuală a apărărilor de mal, relevă lucrările necesare pentru aducerea acestora într-o stare tehnică bună, conform normelor în vigoare. Prin realizarea obiectivului de investiții se va asigura integritatea construcțiilor existente din întregul ansamblu, va crește potențialul amenajării în ceea ce privește asigurarea continuității activităților actuale de agrement și o dezvoltare favorbilă a acestora în viitor, se va spori siguranța oamenilor, se va îmbunătății regimul de exploatare și a funcționalității lacului și, implicit, al întregului ansamblu hidrotehnic în care este parte integrantă.
De asemenea, se va întregul ansamblu de construcții într-o stare tehnică corespunzătoare cerințelor de rezistență și siguranță cerute de standardele în vigoare. Lucrările de intervenție sunt necesare protejării construcției existente, care în timp a suferit degradări semnificative determinate de expunerea sa la acțiunea vântului care produce valuri, prin care apa din lac acționează cu ritmicitate și cu un efect erozinal continuu asupra terenulului natural de pe maluri, care au o consistență relativ scăzută, în condiții de imersare.
Valoarea estimată a achiziției se realizează potrivit dispozițiilor art. 9 alin 1 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice: „Autoritatea contractantă calculează valoarea estimată a unei achiziţii având în vedere valoarea totală de plată, fără TVA, estimată de autoritatea contractantă, luând în considerare orice eventuale forme de opţiuni şi prelungiri ale contractului menţionate în mod explicit în documentele achiziţiei”.
Determinarea valorii estimate a contractului de servicii s-a realizat în conformitate cu DALI, varianta 2 recomandată de elaborator.
Astfel, ținând seama de devizul general, defalcarea pecuniară se prezinta astfel:
Valoare estimata de 51.109.675,00 lei fara TVA din care:
- valoarea estimată C + M 50.370.344 lei fără TVA (din care 439.690 lei fara TVA Lucrari de constructii și instalatii aferente organizarii de santier);
- valoarea estimată pentru serviciile de proiectare – 677.287 lei fara TVA;
- valoarea estimată pentru serviciile de asistență tehnică din partea proiectantului – 62.044 lei fără TVA.
Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute, respectiv 7.622.409 lei fără TVA, precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesate, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cumodificările și completările ulterioare.
NOTA: Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, modificata si completata prin OUG nr. 107/2017, autoritatea contractanta stabileste 1 termen - limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor astfel : - In cazul in care solicitarea de clarificare/informatii suplimentare este incarcata în SEAP în cadrul termenului-limita de 17 zile înainte de data limita pentru depunerea ofertelor conform Sectiunii I.1) din Fisa de date, autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor cu 12 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute, respectiv 7.622.409 lei fără TVA, precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesate, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare.
Detaliile se regăsesc în documentatia tehnica anexata.