2. Procedure
Procedure
Title: Erikoisvärjäysautomaattien kokonaisuus patologian laboratorioihin
Description: HUS-yhtymä pyytää tarjouksia HUS Diagnostiikkakeskuksen patologian laboratoriossa käytettävistä osoitusvärjäyksiin tarkoitetuista erikoisvärjäysautomaateista. Hankinnan kohteena on erikoisvärjäysautomaattien laitteistokokonaisuus käyttökorvausperiaatteella. Hankintaan sisältyvät laitteet, värjäyksissä tarvittavat reagenssit ja kulutustarvikkeet, laitteiden käyttöön tarvittavat ohjelmistot, lisenssit ja etäkäyttömahdollisuus, käyttökoulutus sekä laitteiden määräaikaishuollot ja vikakorjaukset varaosineen. Hankinnan tarkoituksena on korvata nykyiset erikoisvärjäyksiin liittyvät ratkaisut uudella kokonaisratkaisulla. Laitteistojen tulee mahdollistaa osoitusvärjäysten suorittaminen täysautomaattisesti. Tarjouksen tulee kattaa vähintään seuraavat värjäykset (suluissa arvioidut vuosivolyymit, kpl/vuosi): Congo Red (1400) Iron (1800) Reticulin (3100) Grocott's Methenamine Silver (GMS) (600) Giemsa (hematologiset näytteet) (1500) Jones (1200) Periodic Acid-Schiff (PAS) (3300) Diastase Periodic Acid-Schiff (D-PAS) (1100) Masson’s Trichrome (1600) Acid-fast bacteria stain (AFB) (500) Warthin Starry/Steiner (argyrofiiliset organismit) (10) Elastic stain (700) Mucicarmine) (300) Tarjouspyynnössä ilmoitetut vuosivolyymit ovat arvioita, eivätkä ne sido Tilaajaa. Toteutuvat vuosivolyymit voivat sopimuskauden aikana olla arvioituja suurempia tai pienempiä. Hankinta koskee kahta (2) eri laboratoriota, joihin tarjottavan laitteistokokonaisuuden tulee soveltua. Tarjoajan tulee tarjota kokonaisratkaisu, joka täyttää tilaajan toiminnalliset kapasiteetti- ja käytettävyystarpeet. Laitteistokokonaisuuden tulee mahdollistaa toiminnan jatkuvuus huomioiden huollot, vikatilanteet sekä kuormituksen vaihtelut. Hinnoittelu annetaan käyttökorvausperiaatteella muodossa hinta (€) per värjätty lasi. Tarjoajan tulee kuvata tarjouksessaan tarjotun ratkaisun kokoonpano sekä laitemitoituksen perusteet. Laitteiston kapasiteetti- ja mitoitusvaatimukset: Tarjoajan tulee mitoittaa tarjottava laitteistokokonaisuus siten, että se vastaa tilaajan toiminnallista tarvetta molemmissa laboratorioissa. Laboratorio 1: Laitteiden yhteenlaskettu kapasiteetti on 40 lasia per ajo. Laitteiden kokonaismäärän tulee olla vähintään kaksi (2) toiminnan jatkuvuuden varmistamiseksi. Laboratorio 2: Laitteiden yhteenlaskettu kapasiteetti on 60 lasia per ajo. Laitteiden kokonaismäärän tulee olla vähintään kaksi (2) toiminnan jatkuvuuden varmistamiseksi. Tarjoaja vastaa siitä, että tarjottu laitemäärä ja -kokoonpano mahdollistavat sujuvan ja keskeytymättömän toiminnan huomioiden toiminnan volyymin ja kuormituksen vaihtelut. Hankinnassa valitaan yksi (1) toimittaja, jonka kanssa tehdään käyttökorvaussopimus. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska se muodostaa tarkoituksenmukaisen kokonaisuuden. Sopimuskausi on määräaikaisena voimassa viisi (5) vuotta, minkä jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: HUS 437-2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset ovat sallittuja. Mikäli tarjoaja antaa rinnakkaisen tarjouksen, niin tarjoajan tulee tehdä rinnakkainen tarjous siten, että se täyttää tarjouspyynnön kaikki vaatimukset ja tarjouksen mukana vaaditut liitteet. Rinnakkainen tarjous on aina erillinen oma tarjouksensa. Rinnakkaisia tarjouksia saa antaa enintään yhden (1) kappaleen. OSATARJOUKSET Osatarjoukset eivät ole sallittuja.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0000