391043-2022 - ResultRomania-Constanța: Coastal-defence works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sistemului de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere
II.1.2.
Main CPV code
45243000 Coastal-defence works
II.1.4.
Short description
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sist de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere si asigurarii unui grad corespunzator de protectie pentru LOT 1 - Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Stavilarelor Edighiol si Periboina, LOT 2 - Prot si reab lit romanesc al Marii Negre in zona Mamaia, LOT 3 - Prot si reab lit romanesc al Marii Negre in zona Tomis (Casino), LOT 4 - Prot si reab lit romanesc al Marii Negre in zona Agigea, LOT 5 - Prot si reab lit romanesc al Marii Negre in zona Eforie - din cadrul „REDUCEREA EROZIUNII COSTIERE, FAZA II (2014-2020)”
Se va elabora doc. tehnica de proiectare pentru fazele proiect tehnic si detalii de executie, se vor executa studiile tehnice necesare definirii solutiei/schemei de amenajare, verificare tehnica, asistenta tehnica si se vor executa lucrarile proiectate conform cerintelor din Caietul de Sarcini pentru fiecare lot in parte. Studii tehnice necesare in definirea solutiilor tehnice/schemelor de amenajare/proiectului tehnic: topo-batimetrice;geotehnice;geologice;sedimentologice;geomorfologice; seismice;climatice;Modelare numerica hidrodinamica costiera de larg si in apropierea liniei tarmului;Modelare fizica;Se vor executa lucrari de innisipari artificiale a plajelor (Lot 2, Lot 4 si Lot 5) si lucrari de demolare/constructie/reabilitare a structurilor costiere (pentru toate loturile), in detaliu, dupa cum urmeaza:
Lot 1, lot ce presupune proiectarea si executia schemelor de amenajare si inlocuirea echipamentelor componente pentru doua structuri hidrotehnice complexe (stavilare) cu deschidere de cca 80m la Stavilar Edighiol si cca 400m la Stavilar Periboina: Lucrari de aparari de mal;Construire structuri hidrotehnice;Reabilitare, prin inlocuirea echipamentelor componente ale structurilor hidrotehnice (inlocuire cu scopul atiungerii obiectului, si anume punerea in functiune a structurilor hidrotehnice si atingerea scopului pentru care au fost construite);Demolare structuri costiere existente;
Lot 2, lot ce presupune proiectarea si executia obiectelor din schema de amenajare pe o lungime de litoral de cca 6950m:Demolare structuri costiere existente;Extindere/construire structuri costiere existente;Lucrari de innisipare a plajei;
Lot 3, lot ce presupune proiectarea si executia obiectelor din schema de amenajare pe o lungime de litoral de cca 790m: Demolare structuri costiere existente;Construire structuri costiere noi / aparari de mal;
Lot 4, lot ce presupune proiectarea si executia obiectelor din schema de amenajare pe o lungime de litoral de cca 1200m:Demolare structuri costiere existente;Construire structuri costiere noi;Lucrari de innisipare a plajei;
Lot 5, lot ce presupune proiectarea si executia obiectelor din schema de amenajare pe o lungime de litoral de cca 5750m:Demolare structuri costiere existente;Construire structuri costiere noi; Lucrari de innisipare a plajei;
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Stavilarelor Edighiol si Periboina
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sistemului de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere si asigurarii unui grad corespunzator de protectie pentru LOT 1 - Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Stavilarelor Edighiol si Periboina – din cadrul „Reducerea eroziunii costiere, faza II (2014-2020)”;
Se va elabora documentatia tehnica de proiectare pentru fazele proiect tehnic si detalii de executie, verificare tehnica, asistenta tehnica si se vor executa lucrarile proiectate conform cerintelor din Caietul de Sarcini pentru fiecare lot in parte.
Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Mamaia
Lot No: 2
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sistemului de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere si asigurarii unui grad corespunzator de protectie pentru LOT 2 - Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Mamaia – din cadrul „Reducerea eroziunii costiere, faza II (2014-2020)”;
Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Tomis (Casino)
Lot No: 3
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sistemului de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere si asigurarii unui grad corespunzator de protectie pentru LOT 3 - Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Tomis (Casino) – din cadrul „Reducerea eroziunii costiere, faza II (2014-2020)”;
Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Agigea
Lot No: 4
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sistemului de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere si asigurarii unui grad corespunzator de protectie pentru LOT 4 - Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Agigea – din cadrul „Reducerea eroziunii costiere, faza II (2014-2020)”;
Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Eforie
Lot No: 5
Proiectarea si executia lucrarilor componente ale sistemului de protectie costiera in vederea reducerii eroziunii costiere si asigurarii unui grad corespunzator de protectie pentru LOT 5 - Protectia si reabilitarea litoralului romanesc al Marii Negre in zona Eforie – din cadrul „Reducerea eroziunii costiere, faza II (2014-2020)”;