See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Korjausilmoitus, Opasteet ja kyltit
Description: Tämän hankinnan kohteena ovat esteettömyyttä edistävät opasteet ja kyltit sekä muut teksti- ja kuvaopasteet sisä- ja ulkokäyttöön kokonaispalveluna. Hankinnan kohteena ovat myös opasteiden ja kylttien huolto-, asennus- ja suunnittelupalvelut. Kaikkien opasteiden ja kylttien tulee olla saavutettavia sekä noudattaa Helsingin kaupungin brändi- ja opasteohjeita. Kilpailutuksessa opasteilla ja kylteillä tarkoitetaan esimerkiksi tontin alueopasteita, toimijoiden nimikylttejä ja kilpiä, esteettömiä, pistekirjoitusta sisältäviä koho-opasteita, kohokarttoja ja selkokarttoja näkövammaisille sekä kiinteitä opasteita symboleineen pysyviin elementteihin liittyen (esim. portaat, hissit, wc). Sopimuskausi on 4 vuotta ja se sisältää kolmen (3) vuoden perussopimuskauden lisäksi yhden (1) vuoden optiokauden. Hankinnan enimmäisarvo on 5 000 000 euroa (alv 0 %). Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen. Osa-alueittain valitaan enintään 3 toimittajaa etusijajärjestyksessä halvimman hinnan mukaisesti. Tilaaminen tapahtuu etusijajärjestyksen mukaisesti osa-alueilla 1. ja 2. ensisijaisesti puitejärjestelyssä ensimmäiseksi tulleelta sopimustoimittajalta, jos hankinnan arvo on alle 20 000 euroa (alv 0 %). Osa-alueella 3. tilaaminen tapahtuu aina etusijajärjestyksen mukaisesti. Jos ensisijainen toimittaja ei pysty toimittamaan suunnittelu-, huolto- tai asennuspalvelua tai opasteiden ja kylttien valmistusta tilaajan edellyttämässä aikataulussa tai ensisijaisella toimittajalla ei ole saatavilla tarpeen mukaisia tuotteita tai suunnittelu-/huolto-/asennusosaamista, siirrytään tilaamaan etusijajärjestyksessä seuraavaksi tulleelta sopimustoimittajalta. Vähäisessä määrin voidaan etusijajärjestystä käyttäen hankkia myös muita kuin tarjouspyynnöllä määriteltyjä, opasteiden ja kylttien tuoteryhmään kuuluvia tuotteita, joiden hankinta-arvo on alle 20 000 euroa (alv 0 %) etusijajärjestyksen mukaisesti. Minikilpailutus toteutetaan osa-aluekohtaisesti 1. ja 2. osa-alueilla sopimustoimittajien kesken, silloin kun on tarpeen tilata tarjouspyynnöllä määriteltyjä tuotteita ja niiden hankinta-arvo on 20 000 euroa (alv 0 %) tai yli. Minikilpailutus toteutetaan myös, jos on tarpeen tilata vähäisessä määrin tässä tarjouspyynnössä määrittelemättömiä opasteiden ja kylttien tuoteryhmään kuuluvia tuotteita ja niiden hankinta-arvo on 20 000 euroa (alv 0 %) tai yli. Opasteita ja kylttejä tullaan tilaamaan Helsingin kaupungin toimialojen ja liikelaitosten, virastojen sekä Helsingin konsernihankinta Oy:n (Helsingin Kaupunkitilat Oy, Kiinteistö Oy Auroranlinna ja Helsingin seudun liikenne) käyttöön. Tarjouspyynnössä ilmoitetut volyymitiedot ovat tarjousten vertailua varten eivätkä vastaa todellisia tilausmääriä. Hankintayksikkö ei sitoudu mihinkään hankintamääriin.
Internal identifier: H038-26/HEL 2026-007558
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 98390000 Other services
Additional classification (cpv): 44423400 Signs and related items
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Esteettömyyttä edistävien opasteiden ja kylttien valmistus sekä huolto- ja asennuspalvelut
Description: Esteettömyyttä edistävien opasteiden ja kylttien valmistus kaupungin ohjeistusten ja opastesuunnitelman mukaisesti. Esteettömyyttä edistäviä opasteita ja kylttejä ovat esimerkiksi koho-opasteet, kohokartat ja selkokartat. Koho-opasteet ja kohokartat voivat sisältää pistekirjoitusta ja kohosymboleita. Kohokartat ovat lievästi kolmiulotteisia, käsin tunnusteltavia kuvauksia kartoista ja pohjapiirroksista. Kohokartat sisältävät usein sekä tunto- että näköaistin avulla saatavaa tietoa. Kohokartta on pelkistetty kartta tärkeimmistä reiteistä ja kohteista alueella. Tavalliseen karttaan verrattuna kohokarttaan mahtuu vähemmän informaatiota, joten se on oltava hyvin pelkistetty tai vastaavasti runsas tietosisältö on eroteltava useaan erilliseen karttaan, joita tutkitaan yksi kerrallaan. Selkokartalla tarkoitetaan helposti hahmotettavaa, pelkistettyä kaksiulotteista karttaa, josta epäoleellinen tieto on poistettu ja jossa korostetaan käytön kannalta oleellista tietoa. Esteettömyyttä edistäviä opasteita ja kylttejä tilataan sekä sisä- että ulkokäyttöön. Opasteiden ja kylttien asennus sisältyy sopimukseen. Kyseessä voi olla tavanomainen kiinnitys tai maaperään asentaminen. Opasteiden ja kylttien huolto sisältyy sopimukseen.
Internal identifier: 1.-0
Lot: LOT-0002
Title: Muiden opasteiden ja kylttien valmistus sekä huolto- ja asennuspalvelut
Description: Muiden sisä- ja ulko-opasteiden ja kylttien valmistus, huolto ja asennus. Hankintaan kuuluvat määriteltyjen ja kuvattujen kylttien lisäksi muut vastaavat sisä- ja ulko-opasteet. Opasteiden ja kylttien valmistus tilauksen yhteydessä toimitetun suunnitelman mukaisesti. Sisäopasteilla tarkoitetaan esimerkiksi kerrosopasteita, alueopasteita, hissikorin sisällä ja ulkopuolella olevia opasteita, suuntaopasteita sekä tilaopasteita. Ulko-opasteilla tarkoitetaan ulkotiloihin kuten liikuntapaikoille, leirintäalueille sekä venesatamiin asennettavia erilaisia jalallisia opasteita, telineitä, vitriinitauluja ja karttaopasteita. Raameina esim. C1, C2, C3, C4, C5 ja C6 sekä niihin sopiva opastetaulu. Opasteiden ja kylttien asennus sisältyy sopimukseen. Kyseessä voi olla tavanomainen kiinnitys tai maaperään asentaminen. Opasteiden ja kylttien huolto sisältyy sopimukseen.
Internal identifier: 2.-1
Lot: LOT-0003
Title: Opasteiden ja kylttien suunnittelupalvelu
Description: Esteettömien ja muiden opasteiden ja kylttien suunnittelu saavutettavuuden periaatteiden ja kaupungin ohjeistusten mukaisesti, tarpeen mukaan tilaajan tukemana. Yksittäiset tilaukset voivat sisältää sekä esteettömien että muiden opasteiden suunnittelua tai vain jompaakumpaa. Suurempi painotus kuitenkin muiden kuin esteettömien opasteiden ja kylttien suunnittelussa. Tilaaja nimeää yhteyshenkilön joka toimii suunnittelun tukena. Suunnitteluprosessissa on mahdollista osallistaa myös käyttäjiä tapauskohtaisesti. Sisältää myös pistekirjoituksen suunnittelun ja oikeellisuuden tarkastuksen. Tarkoituksena saada valmiita tuotantoon vietäviä suunnitelmia ja opastekokonaisuuksia.
Internal identifier: 3.-2
Main classification (cpv): 79822500 Graphic design services