2. Procedure
Procedure
Title: Concesiunea serviciului de utilitate publica a gazelor naturale în U.A.T. Cobadin
Description: Concesiunea serviciului de utilitate publica a gazelor naturale în U.A.T. Cobadin ÎNFIINȚAREA DISTRIBUȚIEI DE GAZE NATURALE ÎN COMUNA COBADIN, LOCALITĂȚILE COBADIN, VIIȘOARA, NEGREȘTI, CONACU ȘI CURCANI Obiectul concesiunii îl constituie serviciul de utilitate publică de distribuție a gazelor naturale în unitatea administrativ-teritorială comuna Cobadin, judetul Constanta, cu satele aparținătoare Cobadin, Viișoara, Negrești, Conacu și Curcani (anexa A), pentru care autoritatea contractantă va organiza licitația publică deschisă în scopul atribuirii contractului de concesiune aferent acestui serviciu și stabilirii operatorului sistemului de distribuție (SD) din U.A.T. Comuna Cobadin, județul Constanța. Obiect concesiune: Înființare, proiectare si execuție, operare, exploatare, întreținere și reparații a sistemului inteligent de distribuție gaze naturale în Comuna Cobadin, județul Constanța localitati componente: - Cobadin - Viişoara - Negreşti - Conacu - Curcani Concesionarul va realiza: Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția investiției publice: „ÎNFIINTAREA DISTRIBUTIEI DE GAZE NATURALE ÎN LOCALITATILE COBADIN SI VIISOARA DIN COMUNA COBADIN, JUDETUL CONSTANTA” si ÎNFIINTAREA DISTRIBUTIEI DE GAZE NATURALE ÎN LOCALITATILE NEGRESTI, CONACU SI CURCANI DIN COMUNA COBADIN, JUDETUL CONSTANTA conform SF atasat. În conformitate cu prevederile Regulamentului privind acordarea autorizațiilor de înființare și a licențelor în sectorul gazelor naturale, aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 199/28 octombrie 2020, cu modificările și completările ulterioare, concesionarul serviciului de utilitate publică a gazelor naturale trebuie să solicite ANRE acordarea urmatoarelor documente: - autorizația de înființare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 6 lit. d) din Regulament; - licența de operare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 7 lit. b) pct. iv) din Regulament; - licența de furnizare a gazelor naturale, conform art. 7 lit. a) pct. i) din Regulament. Perioada de concesionare: 49 de ani începând de la data semnării contractului de concesiune, perioada stabilită de autoritatea contractantă prin Caietul de sarcini, in conformitate cu prevederile art. A.2., sentinta a doua din anexa A la Cadru general din 3 aprilie 2019, aprobat prin HG nr. 209/2019. Au fost scoase la licitație din devizul general al proiectului, aprobat conform HG nr. 907/2016, următarele categorii de cheltuieli: Valoarea estimata fara TVA: 161.883.388,60 lei fără TVA: Distributie Cobadin si Viisoara 69,533,259.44 Distributie Negresti, Conacu si Curcani 18,537,217.00 Proeictare si executie retea distributie Cobadin si Viisoara 61,463,673.80 Proiectare si executie Ngresti, Conacu si Curcani 12,349,238.36 Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari INAINTE CU 15 zile de data limita de depunere a ofertelor în SEAP.
Internal identifier: 4515476_2024_PAAPD1461522
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 65210000 Gas distribution
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul concesiunii îl constituie serviciul de utilitate publică de distribuție a gazelor naturale în unitatea administrativ-teritorială comuna Cobadin, judetul Constanta, cu satele aparținătoare Cobadin, Viișoara, Negrești, Conacu și Curcani (anexa A), pentru care autoritatea contractantă va organiza licitația publică deschisă în scopul atribuirii contractului de concesiune aferent acestui serviciu și stabilirii operatorului sistemului de distribuție (SD) din U.A.T. Comuna Cobadin, județul Constanța. Obiect concesiune: Înființare, proiectare si execuție, operare, exploatare, întreținere și reparații a sistemului inteligent de distribuție gaze naturale în Comuna Cobadin, județul Constanța localitati componente: - Cobadin - Viişoara - Negreşti - Conacu - Curcani Concesionarul va realiza: Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția investiției publice: „ÎNFIINTAREA DISTRIBUTIEI DE GAZE NATURALE ÎN LOCALITATILE COBADIN SI VIISOARA DIN COMUNA COBADIN, JUDETUL CONSTANTA” si ÎNFIINTAREA DISTRIBUTIEI DE GAZE NATURALE ÎN LOCALITATILE NEGRESTI, CONACU SI CURCANI DIN COMUNA COBADIN, JUDETUL CONSTANTA conform SF atasat. Concesionarul realizează lucrările de investiţii în conformitate cu prevederile caietului de sarcini, cu respectarea graficului lucrărilor de investiţii prevăzut în Caietul de sarcini. În conformitate cu prevederile Regulamentului privind acordarea autorizațiilor de înființare și a licențelor în sectorul gazelor naturale, aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 199/28 octombrie 2020, cu modificările și completările ulterioare, concesionarul serviciului de utilitate publică a gazelor naturale trebuie să solicite ANRE acordarea urmatoarelor documente: - autorizația de înființare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 6 lit. d) din Regulament; - licența de operare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 7 lit. b) pct. iv) din Regulament; - licența de furnizare a gazelor naturale, conform art. 7 lit. a) pct. i) din Regulament. Perioada de concesionare: 49 de ani începând de la data semnării contractului de concesiune, perioada stabilită de autoritatea contractantă prin Caietul de sarcini, in conformitate cu prevederile art. A.2., sentinta a doua din anexa A la Cadru general din 3 aprilie 2019, aprobat prin HG nr. 209/2019. Au fost scoase la licitație din devizul general al proiectului, aprobat conform HG nr. 907/2016, următarele categorii de cheltuieli: Valoarea estimata fara TVA: 161.883.388,60 lei fără TVA: a) Distributie Cobadin si Viisoara 69,533,259.44 b) Distributie Negresti, Conacu si Curcani 18,537,217.00 c) Proeictare si executie retea distributie Cobadin si Viisoara 61,463,673.80 d) Proiectare si executie Ngresti, Conacu si Curcani 12,349,238.36. Detaliere in Anexa A - DOCUMENTAŢIA-CADRU de atribuire - licitaţie publică deschisă nr, 17997/27.11.2024_revizia 1_la data de 20.01.2025 Proiectul beneficiază de susținere financiară partiala prin Programul național de investiții „Anghel Saligny”. Din totalul de 73.812.912,16 lei făra TVA, necesari pentru proiectarea si realizarea distribuției de gaze pe întreg UAT, obiectivul de investiții „Înființare distribuție de gaze naturale în localitățile Cobadin și Viișoara din comuna Cobadin, județul Constanța” a fost inclus în Programul național de investiții „Anghel Saligny”, pe lista aprobată prin Ordinul comun al ministrului dezvoltării, lucrărilor publice și administrației și al ministrului energiei, nr. 1956/07.09.2023 / 1243/05.10.2023, cu suma alocată de la bugetul de stat în valoare de 9.243.697,48 lei fără TVA, 11.000.000,00 lei cu TVA. Din cei 9.243.697,48 lei fără TVA, 11.000.000,00 lei cu TVA urmează ca concesionarul să realizeze: 1. Documentația tehnica-faza PT, inclusiv documentației tehnice pentru obținerea certificatului de urbanism, pentru Localitatile Cobadin si Viișoara conform Studiul de fezabilitate actualizat nr. 01/2024 pentru obiectivul de investitii ”ÎNFIINTAREA DISTRIBUTIEI DE GAZE NATURALE ÎN LOCALITATILE COBADIN SI VIISOARA DIN COMUNA COBADIN, JUDETUL CONSTANTA” ; 2. Proiectare si execuție Racordare la SNT și statie de reglare-măsurare pentru întreag UAT cu localitățile componente Cobadin, Viișoara, Negrești, Conacu și Curcani; 3. Execuție o parte din lucrări de Înființare distribuție gaze Cobadin, Viișoara-stabilite de UAT Cobadin, în urma finalizării proiectului tehnic. Contractul de finanțare urmeaza să fie semnat după selectarea unui operator cu care UAT va semna contractul de concesiune, fiind o condiție sine qua non pentru semnarea contractului de finanțare și pentru existența efectivă a sursei de finanțare. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari INAINTE CU 15 zile de data limita de depunere a ofertelor în SEAP.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45231221 Gas supply mains construction work, 45231223 Gas distribution ancillary work, 71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services