392054-2021 - ResultRomania-București: Construction supervision services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de prestari servicii de Asistență Tehnică pentru Supervizarea Lucrărilor Proiectului "Finalizarea Stației de Epurare Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare și a canalului colector Dâmbovița (Caseta) în Municipiul București - Etapa II”
Reference number: 4267117/2020/1
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectivul general al contractului de servicii este de a asigura continuarea supervizării lucrărilor Proiectului "Finalizarea Stației de Epurare Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare și a canalului colector Dâmbovița (Caseta) în Municipiul București - Etapa II”, finanțat prin POIM 2014-2020, pe perioada de proiectare și execuție a lucrărilor de construcție incluse în Proiect (ex. activități specifice de supervizare în faza pre-construcție, în perioada de mobilizare a Antreprenorilor de lucrări, perioada de execuție, de recepție la terminarea lucrărilor, în perioada de notificare a defectelor și la finalizarea contractelor de lucrări), asigurând în același timp respectarea standardelor din legislația națională și europeană privind execuția lucrărilor și protecția mediului.
Obiectivele specifice ale serviciilor solicitate sunt:
(a) îndeplinirea rolului de Inginer/Supervizor, respectiv administrarea și gestionarea contractelor de executare a lucrărilor aferente investițiilor care fac obiectul serviciilor solicitate, în limita capacităților/responsabilităților delegate Consultantului de către Municipiul București, pentru a asigura respectarea de către Contractor a condițiilor și termenilor contractuali asociați, a cerințelor impuse de finanțator, a cadrului legislativ și legislației naționale, precum și a bunelor practice în domeniu;
(b) supervizarea lucrărilor de execuție și a tuturor celorlalte activități conexe (furnizarea și instalarea echipamentelor, testări tehnologice etc.) pentru aprobarea materialelor, echipamentelor și a execuției aferente investițiilor care fac obiectul serviciilor solicitate, astfel încât să se asigure că este atinsă o calitate înaltă a construcției în intervalul de timp și bugetul stabilite și că toate lucrările sunt realizate în conformitate cu desenele tehnice aprobate, specificațiile tehnice, specificațiile de performanță, Planul de Management Social și de Mediu și Programul de Execuție aprobat. în acest context, Consultantul va acționa ca Diriginte de șantier;
(c) asigurarea urmăririi și înregistrării adecvate a progresului lucrărilor și transmiterea de rapoarte Municipiului București conform solicitării acestuia și așa cum este specificat în termenii de referință (Cerințele Beneficiarului– Caietul de Sarcini).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71313000 Environmental engineering consultancy services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services, 71521000 Construction-site supervision services, 79421100 Project-supervision services other than for construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Consultantul de Supervizare va furniza servicii complete de supervizare pentru contracte de proiectare și execuție tip Fidic Galben și HG nr. 1/2018, în numele Autorităţii Contractante. Consultantul pentru Supervizare va stabili o organizare a supervizării, un management al contractului şi un sistem de monitorizare care să întrunească cerinţele unei supervizări a construcţiei şi a unei administrări a contractului eficiente, de ex. controlul calităţii, controlul cantităţilor, monitorizarea progresului, protecţia muncii, colaborarea cu autorităţile aferente şi alte părţi interesate, controlul costurilor şi administrarea contractuală a contractelor de lucrări.
Prin îndeplinirea contractului de asistență tehnică pentru supervizarea lucrărilor Proiectului, ofertantul desemnat câștigător al procedurii de atribuire va trebuie să asigure următoarele:
 Asistență Tehnică pentru supervizarea proiectării și execuției lucrărilor astfel încât să se asigure un nivel înalt de calitate a lucrărilor în conformitate cu prevederile legale, în special cu Legea 10/1995 a Calității în Construcții, HG 766/1997 și HG 925/1995 și altor reglementări în vigoare;
 Verificarea documentațiilor tehnico-economice elaborate de antreprenori în vederea autorizării lucrărilor și a executării acestora. În cadrul acestei activități, prestatorul va întocmi un Raport de analiză care va cuprinde eventuale observații, recomandări, completări și/sau alte elemente considerate necesare astfel încât Consultantul să poată atesta, prin semnarea şi ştampilarea documentelor transmise spre verificare, faptul că acestea corespund cerinţelor stabilite de lege, valabile la data efectuării verificării;
 Asigurarea unor construcții și lucrări de o înaltă calitate tehnică, tehnologică și cu încadrarea în valorile contractuale încheiate și în bugetul aprobat al proiectului prin supervizarea execuției lucrărilor pe întreaga durată de execuție, prin exercitarea obligațiilor și atribuțiunilor stabilite de legislația în vigoare, cu personal profesionist, autorizat și cu experiență în implementarea proiectelor în domeniul infrastructurii de mediu. Consultantul de supervizare va asigura serviciile de dirigenţie de şantier, prin furnizarea de personal autorizat corespunzător, pe specialităţi, pentru lucrări tehnico-edilitare de alimentare cu apă și de canalizare conform legislaţiei din România;
 Participare la recepțiile la terminarea lucrărilor și recepțiile finale aferente contractelor de lucrări, care se vor realiza în conformitate cu prevederile legale în vigoare aplicabile obiectului contractelor;
 Asigurarea realizării de către Antreprenori a remedierilor și atingerea nivelelor de performanță și a exigențelor de calitate stabilite prin proiect atât în faza de construcție, cât și pe Perioada de Notificare a Defectelor (PND) (în perioada de garanție).
 Raportare – se vor realiza rapoartele/documentele prevăzute în Caietul de Sarcini.
Activitatea Supervizorului se va desfășura pe toată perioada de execuţie şi garanţie a lucrărilor, în conformitate cu prevederile Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii, cu modificările şi completările ulterioare, Ordinului nr. 1496/2011 și Hotărârii Guvernului nr. 1/2018 pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice.
Supervizorul are în echipa sa diriginţi de şantier autorizaţi, potrivit prevederilor Legii şi orice alte persoane pentru îndeplinirea rolului său.
Nr zile pana la care se pot sol. clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 20 de zile. AC răspunde solicitărilor de clarificari, cu 11 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Data estimată la care se intenționează începerea serviciilor este iunie 2021, iar durata contractului va fi de 80 luni.