See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Modernizarea Sistemului integrat de Supraveghere a Frontierei Maritime – SCOMAR
Description: 1. Autoritatea contractantă intenționează să încheie un contract de achiziție publică de produse pentru achiziţionarea de echipamentele necesare pentru Modernizarea Sistemului integrat de Supraveghere a Frontierei Maritime – SCOMAR, conform specificațiilor tehnice și cerințelor operaționale anexate la caietul de sarcini. Avand in vedere importanta si complexitatea sistemului SCOMAR pentru securizarea frontierei de stat a Romaniei, autoritatea contractanta va transmite caietul de sarcini si specificatiile tehnice doar primilor cinci candidatilor declarati admisi in urma finalizarii etapei de analiza a candidaturilor, in vederea mentinerii unui nivel de confidentialitate asupra detaliilor tehnice aferente sistemului SCOMAR. 2. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare cu 11 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECTIUNEA I, respectiv 16 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. 3. ATENTIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta!
Internal identifier: 4193222_2022_PAAPD1356273
Type of procedure: Restricted
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35700000 Military electronic systems
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: În activitățile specifice de supraveghere a frontierei, Poliția de Frontieră utilizează la nivelul Gărzii de Coastă, sistemul integrat de supraveghere la Marea Neagra - SCOMAR, care permite detectarea timpurie, urmărirea, recunoașterea şi identificarea navelor care desfășoară activități ilegale de trafic la Marea Neagră. Din punct de vedere tehnic, sistemul SCOMAR este un sistem complex, rezultat din integrarea mai multor subsisteme formate din mai multe tipuri de senzori şi echipamente de procesare a datelor de interes operativ (subsistemul radiolocație, subsistemul de supraveghere, subsistemul informatic integrat, subsistemul comunicații, subsistemul infrastructura format din sediul CCC, turnurile de comunicații, sheltere, echipamentele de electroalimentare și climatizare, subsistemul securitate perimetrală). Sistemul SCOMAR a fost dat în exploatare începând cu anul 2009, parte din infrastructura de comunicații fiind implementată în anul 2007. Subsistemele staţiilor de senzori detectează, identifică şi urmăreşte navele suspecte, folosind funcţiile radarului şi ale sistemelor optoelectronice, prin transmiterea imaginilor video sau semnalelor obţinute către Centrul de Comandă şi Control (CCC), unde ameninţarea este analizată şi apreciată, astfel încât să fie dispuse măsurile necesare pentru interceptare şi/sau de salvare, de la caz la caz de către structurile special destinate. Informațiile de interes sunt integrate la nivelul aplicației integrate de supraveghere SCOMAR, disponibilă în CCC SCOMAR, prin intermediul infrastructurii de comunicații și tehnologia informației. Aplicaţia existentă furnizează permanent şi în timp real date privind situaţia din teren. La momentul actual, atât pentru senzorii de supraveghere, cât și pentru infrastructura de comunicații și tehnologia informației (inclusiv pentru aplicației) au fost definite anumite cerințe operaționale care nu pot fi soluționate prin intermediul soluțiilor existente. Prezenta procedură vizează modernizarea SCOMAR, în funcție de nevoile operaționale și durata de viață a echipamentelor, fiind avute în vedere următoarele livrări, după cum urmează: - livrarea a 7 radare; - livrarea a 8 sisteme optoelectronice; - soluție de tip DMZ; - livrarea soluției informatice integrată SCOMAR (hardware și software), soluție ce integrează date și informații la nivelul CCC și furnizează o imagine maritimă integrată. Soluția nouă va păstra actualele capabilităţi, dar va permite și integrarea a noi funcții, având în vedere necesităţile operative actuale. - sistem de vizualizare constând în modernizarea infrastructurii din cadrul Centrului de Comandă și Control utilizată pentru afișarea datelor de interes operativ (videowall, stații de lucru). Asigurarea funcționării continue a acestui sistem, precum și implementarea cerințelor operaționale noi, presupune un proces de modernizare a soluțiilor tehnice existente, prin implementarea unor tehnologii de ultimă generație în conformitate cu cerințele operaționale. Prin Modernizarea Sistemului integrat de Supraveghere a Frontierei Maritime – SCOMAR se va asigura posibilitatea de a răspunde la presiunile imediate şi neprevăzute, exercitate de migrația ilegală și criminalitatea transfrontalieră, precum şi a riscurilor la adresa securității frontierelor externe ale UE. Se vor asigura următoarele: - în zona de supraveghere se vor înlocui senzorii de supraveghere existenți (radare, sisteme optoelectronice) cu echipamente care integrează progresul tehnologic din ultimii 10 ani; - calitatea de procesare a informațiilor obținute de la senzorii și camerele instalate pe turnurile de comunicații; - îmbunătățirea condițiilor de lucru ale personalului Centrului de Comandă și Control.
Internal identifier: 1